Radio Białystok | Wiadomości | Kilka milionów złotych trafi do podlaskich samorządów na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin

Kilka milionów złotych trafi do podlaskich samorządów na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin

autor: Edyta Wołosik

11.04.2021, 12:00, akt. 12:28

Ponad 3 miliony 800 tysięcy złotych trafi do samorządów w naszym regionie na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Kilka milionów złotych trafi do podlaskich samorządów na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał już umowy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej na realizację dwóch programów: "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" i "Opieka wytchnieniowa". 

To programy, które jak mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wspierać mają nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też ich rodziny: "skuteczna pomoc osobom niepełnosprawnym wymaga wsparcia nie tylko ich, ale także ich rodzin, stąd np. ta forma opieki wytchnieniowej". 

Pieniądze na to - łącznie ponad 900 tysięcy złotych, dostanie dziesięć samorządów, m.in. Ciechanowiec, Sejny, a najwięcej  - około jednej trzeciej tej kwoty - Białystok. Jak mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z Urzędu Miejskiego: "program będzie realizowany w dwóch formach: w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej i opieka wytchnieniowa w ramach pobytu całodobowego". 

W Białymstoku będzie to kontynuacja tych działań, a taka pomoc będzie nowością w Łapach. Jak mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Agata Ignaczuk: "celem jest odciążenie osób, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Z tej formy wsparcia dana rodzina może skorzystać 240 godzin w roku i nie musi za to płacić".   

Natomiast pieniądze na realizację drugiego programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - łącznie prawie 2 miliony 900 tysięcy złotych - pozyskało 27 podlaskich samorządów, m.in. Mońki, Filipów i Perlejewo. To pomoc osobom niepełnosprawnych w załatwianiu codziennych spraw. 

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Suchowoli powstanie Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych

6.04.2021, 12:34

Będzie to pierwsza tego typu placówka w powiecie sokólskim. W Suchowoli powstanie Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej.


Centrum opiekuńczo - mieszkalne w Daniłowie Dużym pod Łapami

31.03.2021, 17:15

Pierwsze w województwie podlaskim centrum opiekuńczo - mieszkalne powstaje w Daniłowie Dużym pod Łapami.


Będzie więcej pieniędzy na potrzeby osób niepełnosprawnych w Białymstoku

30.03.2021, 13:00

Wyposażenie stanowisk pracy, sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne, likwidacja barier architektonicznych. M.in. na takie potrzeby osób niepełnosprawnych w Białymstoku przeznaczone będą pieniądze, które co roku do budżetu miasta przekazuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanieNoc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 09:18

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok