Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się proces apelacyjny przemytnika, który podczas ucieczki ciężko ranił funkcjonariusza SG

Zakończył się proces apelacyjny przemytnika, który podczas ucieczki ciężko ranił funkcjonariusza SG

12.04.2021, 19:44, akt. 20:15

Zdaniem prokuratury było to usiłowanie zabójstwa. Tak śledczy oceniają zachowanie przemytnika papierosów, który uciekając, ciężko ranił funkcjonariusza Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Koniec procesu apelacyjny przemytnika, który podczas ucieczki ciężko ranił pogranicznika - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wjechał w samochód terenowy SG

Proces dotyczy wydarzeń ze stycznia 2019 roku, gdy na drodze Suwałki - Bakałarzewo funkcjonariusze Straży Granicznej próbowali zatrzymać dwa busy - jak się okazało - przewożące papierosy z przemytu. W okolicy Suwałk samochody nie zatrzymały się jednak do kontroli. W tej sytuacji pogranicznicy przygotowali w miejscowości Orłowo k. Bakałarzewa blokadę z samochodu służbowego stojącego w poprzek drogi, a na jezdni ułożyli kolczatkę; mieli kamizelki odblaskowe, specjalne sygnalizacyjne latarki.

Mimo tego pierwsze z aut przemytników wjechało z dużą prędkością w samochód terenowy SG stanowiący główny element blokady, który przesunął się i uderzył w stojącego przy drodze funkcjonariusza. Ten w stanie ciężkim, m.in. z obrażeniami głowy, został przewieziony do suwalskiego szpitala. Lekko ranny został też kolejny funkcjonariusz.

Początkowo był zarzut usiłowania zabójstwa

Ostatecznie obaj kierowcy busów zostali zatrzymani; przemytnikami okazali się bracia w wieku ok. 50 lat. Mężczyźni przewozili łącznie ponad 250 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość papierosów to kilka milionów złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, która jednemu z mężczyzn postawiła początkowo zarzut usiłowania zabójstwa, drugiemu, który również sforsował blokadę, czynnej napaści na funkcjonariuszy SG. Ostatecznie zmieniła jednak kwalifikację prawną m.in. na użycie przemocy wobec funkcjonariuszy SG w celu zmuszenia ich do odstąpienia od czynności służbowych, spowodowanie u nich obrażeń ciała oraz - już za sam przemyt - przestępstw skarbowych.

Sąd Okręgowy pierwszego z mężczyzn nieprawomocnie skazał na trzy lata więzienia i grzywnę; ma on też zapłacić ciężko rannemu funkcjonariuszowi SG 50 tys. zł w ramach częściowego naprawienia szkody oraz 86 tys. zł Podlaskiemu Oddziału SG za szkody materialne za zniszczony służbowy samochód terenowy. Drugi z oskarżonych usłyszał wyrok roku więzienia i grzywny. Pod koniec ubiegłego roku ten oskarżony zmarł, apelacja w jego sprawie stała się w tej sytuacji bezprzedmiotowa i nie jest przez sąd odwoławczy procedowana.

Apelacje obu stron

Apelacje w sprawie drugiego z oskarżonych złożyły wszystkie strony. Najdalej idącą jest skarga prokuratury, która domaga się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Suwałkach. W jej ocenie zachowanie tego mężczyzny można bowiem zakwalifikować jednak jako usiłowanie zabójstwa z zamiarem ewentualnym przy założeniu, że niebezpiecznym przedmiotem, którego użył, był samochód.

Jak mówiła w mowie końcowej prokurator Urszula Sobolewska-Deluga z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach, oskarżony co najmniej przewidywał i godził się z tym, że swoim działaniem może doprowadzić do śmierci kilku funkcjonariuszy SG. Uderzył bowiem w blokadę pojazdem o dużej masie i prędkości, nie hamował, a wręcz przyspieszył, i nie stosował się do sygnałów dźwiękowych oraz świetlnych Straży Granicznej. Podkreślała, że kierowca miał czas, by się zatrzymać i świadomość, że została ustawiona blokada, bo próbował ją sforsować po ucieczce z innej blokady.

Jeśli sąd jednak takiej argumentacji nie uwzględni, oskarżyciel publiczny chce podwyższenia kary - przy obecnej kwalifikacji prawnej - do 10 lat więzienia. Wyższej niż obecna kary, co najmniej 5 lat więzienia, chce też pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego - czyli najpoważniej rannego funkcjonariusza SG.

Obrona wnioskuje o rok więzienia

Obrona uważa, że już trzy lat więzienia to wyrok rażąco surowy; w jej ocenie, są przesłanki do zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary i wnioskuje o rok więzienia, skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów (taki został również przez sąd orzeczony w związku z naruszeniem przez kierowcę zasad ruchu drogowego) oraz uchylenie konieczności zapłaty za szkody materialne wyrządzone SG.

Adwokaci argumentowali, że prokuratura błędnie przyjmuje, iż oskarżony miał świadomość, że w samochodzie ustawionym na blokadzie i za nim byli funkcjonariusze SG. Mówili, że sytuacja na drodze była bardzo dynamiczna, a jeśli już - to kierowcy można przypisać zamiar zniszczenia mienia, ale nie usiłowania zabójstwa. Zarzucali funkcjonariuszom SG, że "za wszelką cenę" chcieli zatrzymać oba pojazdy, podczas gdy - jak mówili adwokaci - nie było takiego rozkazu przełożonych.

Poszkodowany funkcjonariusz powiedział przed sądem, że Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej badało sprawę i nie dopatrzyło się żadnych uchybień w taktyce działania w związku z blokadą. Powiedział też, że nie przyjął przeprosin skierowanych przez oskarżonego podczas procesu w pierwszej instancji. Ten w swoim ostatnim słowie powiedział, że jeszcze raz przeprasza.

Wyrok ma być ogłoszony w czwartek (15.04).


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cudzoziemcy ukarani mandatami za naruszenie polsko-białoruskiej granicy

8.04.2021, 08:15

Zagraniczni turyści postanowili zrobić sobie wędrówkę wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Spacer okazał się dość kosztowny.


Strażnicy graniczni przechwycili nielegalne papierosy warte prawie milion złotych

2.04.2021, 10:56

60 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyła Straż Graniczna na posesji w gminie Puńsk.


Rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych w Podlaskiem

29.03.2021, 12:13

W Podlaskiem rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych. Jako jedni z pierwszych w poniedziałek (29.03) dawkę preparatu firmy AstraZeneca przyjęli funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej.


Jest wyrok w sprawie nieprawidłowości przy przetargach w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej

23.03.2021, 10:51

W dwóch przypadkach kary więzienia w zawieszeniu, w trzecim pół roku więzienia, a potem rok prac społecznych po 24 godziny miesięcznie, do tego grzywny - taki wyrok zapadł we wtorek w procesie trzech kobiet oskarżonych w procesie dotyczącym nieprawidłowości w przetargach na rzecz Podlaskiego Oddziału SG.


Straż Graniczna zatrzymała tira z ponad 300 tys. paczek papierosów

13.11.2020, 10:04

Ponad 300 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyła Straż Graniczna w ciężarówce zatrzymanej do kontroli w gminie Szypliszki, niedaleko granicy polsko-litewskiej. Ładunkiem miała być wełna mineralna. Podejrzany o przemyt kierowca trafił do aresztu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanieNoc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 09:18

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok