Radio Białystok | Wiadomości | Zatrzymano grupę nielegalnych imigrantów i organizatorów ich przerzutu

Zatrzymano grupę nielegalnych imigrantów i organizatorów ich przerzutu

26.04.2021, 12:05, akt. 12:14

Podlaska Straż Graniczna zatrzymała dziesięcioro nielegalnych imigrantów oraz trzech Gruzinów, podejrzanych o udział w przerzucie tej grupy przez białorusko-polską granicę w okolicach Płaskiej. Imigranci trafili do ośrodków dla cudzoziemców, dwaj Gruzini do aresztu, trzeci chce poddać się karze.

Źródło: Podlaski Oddział Straży Granicznej
Źródło: Podlaski Oddział Straży Granicznej

Grupa dostała się do Polski pieszo przez tzw. zieloną granicę, zatrzymana została przez patrol SG w gminie Płaska (powiat augustowski). Jak poinformowała w poniedziałek (26.04) rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz, było to w sumie dziesięć osób (czterech mężczyzn, dwie kobiety i cztery osoby nieletnie) - sześcioro obywateli Rosji pochodzenia czeczeńskiego oraz czworo obywateli Tadżykistanu.

Na miejscu funkcjonariusze SG zatrzymali również dwóch organizatorów przerzutu ludzi i ich pomocnika, którzy czekali na nielegalnych imigrantów; cała trójka to Gruzini. Dwaj główni podejrzani o organizację nielegalnego przekroczenia granicy zostali tymczasowo aresztowani. Trzeci z nich usłyszał zarzuty pomocnictwa w przekroczeniu granicy wbrew przepisom, przyznał się i dobrowolnie poddał karze 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Po wykonaniu niezbędnych czynności w obecności tłumacza, decyzją sądu nielegalni imigranci zostali umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Kętrzynie i w Białymstoku. Na podstawie postanowień sądowych mogą w nich przebywać cudzoziemcy m.in. zatrzymani podczas nielegalnego przekroczenia granicy, uchylający się od wykonania decyzji o wydaleniu, przebywający na terytorium RP bez wymaganych dokumentów czy wykonujący pracę bez odpowiedniego zezwolenia.

To w ostatnich dniach podobna grupa zatrzymana przez Straż Graniczną w Podlaskiem po nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusią. Przed tygodniem koło Mielnika zatrzymano ośmioro nielegalnych imigrantów narodowości czeczeńskiej i trzech Gruzinów, podejrzanych o udział w przerzucie tej grupy. Tu również imigranci trafili do strzeżonych ośrodków, a Gruzini do aresztu.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd utrzymał wyrok w sprawie Czeczena oskarżonego o przemyt ludzi przez granicę

13.04.2021, 19:26

3,5 roku więzienia i 40 tys. zł grzywny - taki prawomocny wyrok zapadł we wtorek (13.04) przed białostockim sądem apelacyjnym wobec Czeczena, który współkierował zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się przemytem ludzi ze Wschodu na Zachód.


Kilkunastu Czeczenów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią

6.04.2021, 13:12

Niedaleko Mielnika funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali kilkunastoosobową grupę imigrantów z Czeczeni, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.


Nielegalny imigrant chciał dotrzeć do Francji - ukrył się w ciężarówce pełnej cytryn

5.01.2021, 15:07

22-letniego nielegalnego imigranta z Afganistanu zatrzymali augustowscy policjanci.


Nielegalni imigranci ukrywali się w naczepie ciężarówki - kierowca zobaczył ich w Siemiatyczach

21.11.2020, 14:06

Pięciu nielegalnych imigrantów ukrywało się w naczepie TiR-a, który jechał z Bułgarii na Litwę - kierowca zauważył ich w Siemiatyczach.


Utrzymane kary w procesie oskarżonych o przemyt nielegalnych imigrantów

29.06.2020, 16:04

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (29.06) wyrok wobec trzech osób oskarżonych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przemytem ludzi, starających się dostać przez Polskę do Europy Zachodniej. Kary to rok i dwa miesiące więzienia bez zawieszenia dla Czeczena, i po roku w zawieszeniu dla dwóch Polaków.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok