Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd utrzymał wyrok w sprawie Czeczena oskarżonego o przemyt ludzi przez granicę

Białostocki sąd utrzymał wyrok w sprawie Czeczena oskarżonego o przemyt ludzi przez granicę

13.04.2021, 19:26, akt. 14.04.2021, 13:29

3,5 roku więzienia i 40 tys. zł grzywny - taki prawomocny wyrok zapadł we wtorek (13.04) przed białostockim sądem apelacyjnym wobec Czeczena, który współkierował zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się przemytem ludzi ze Wschodu na Zachód.

Źródło fot.: POSG
Źródło fot.: POSG


0:00
0:00
Białostocki sąd utrzymał wyrok w sprawie Czeczena oskarżonego o przemyt ludzi przez granicę - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Skazany Czeczen kierował grupą przemycającą ludzi

Sąd oddalił apelacje zarówno prokuratury, która żądała 5 lat więzienia i dwa razy wyższej grzywny, jak i obrony wnioskującej o uniewinnienie, ewentualne uchylenie wyroku i zwrot sprawy do pierwszej instancji.

Według aktu oskarżenia, obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej co najmniej w okresie czerwiec 2014 r. - październik 2015 r. brał udział i - wspólnie z inną osobą - kierował zorganizowaną polsko-rosyjską grupą przestępczą trudniącą się przemytem ludzi.

Grupa organizowała przerzut nielegalnych imigrantów (przede wszystkich Czeczenów i Wietnamczyków) z krajów zza wschodnią granicą, czyli z Rosji, Estonii, Łotwy i Litwy - do Polski i krajów Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji, Słowacji, Czech i Austrii.

Według ustaleń śledztwa, zlecenia pochodziły z Moskwy, przyjmował je skazany w tym procesie Czeczen i zadania przekazywał kolejnym członkom grupy, a ci organizowali przerzut - werbowali lojalnych kierowców, wypożyczali samochody, opłacali koszty.


Sąd utrzymał wyrok w sprawie Czeczena

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Jerzy Szczurewski wyjaśniał, dlaczego sąd pierwszej instancji prawidłowo ocenił, iż była to działalność zorganizowanej grupy przestępczej, o określonej wewnętrznej strukturze i podziale zadań. Podkreślał, że celem działania tej grupy była organizacja "systematycznego, nielegalnego przewozu i przekraczania granicy RP obcokrajowcom bez wymaganych uprawnień".

Odnosząc się do linii obrony sędzia Szczurewski przypomniał, że istnienie strefy Schengen, czyli możliwość przekraczania bez kontroli wewnętrznych granic Unii Europejskiej nie oznacza, iż granice te mogą przekraczać wszyscy i do tego bezwarunkowo.


- Brak kontroli na granicach wewnętrznych nie oznacza pozbawienia państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, w tym i Polski, prawa do ochrony swych granic, które aktualnie są granicami wewnętrznymi - dodał sędzia Szczurewski.


Wskazał na stan pandemii, gdy państwa unijne zamknęły swoje granice - wewnętrzne granice UE. I podkreślił, że w tej sprawie granice wewnętrzne UE przekraczali obywatele państw trzecich, bez dokumentów uprawniających do legalnego pobytu.

Odnosząc się do wysokości kary sąd apelacyjny uznał, że nie można w tym przypadku mówić o jej "rażącej niewspółmierności".

Odnosząc się do wniosku prokuratury o 5 lat więzienia, sędzia Szczurewski zwrócił uwagę, że w trakcie procesu trwała swoista licytacja argumentów między prokuraturą a obroną co do wysokości kary, której oskarżony mógłby poddać się bez przeprowadzania postępowania dowodowego.

Prokuratura ostatecznie uznała za możliwą do zaakceptowania karę 4 lat więzienia, ale oskarżony i jego adwokat się na nią nie zgodzili. "Ten argument także przemawia za tym, by w przypadku prokuratury tej apelacji nie uwzględnić" - dodał sędzia.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces apelacyjny ws. Czeczena oskarżonego o przemyt ludzi przez granicę

30.03.2021, 19:06

Prokurator domaga się zaostrzenia kary wobec Czeczena oskarżonego o przemyt ludzi przez granicę. 


Utrzymane kary w procesie oskarżonych o przemyt nielegalnych imigrantów

29.06.2020, 16:04

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (29.06) wyrok wobec trzech osób oskarżonych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przemytem ludzi, starających się dostać przez Polskę do Europy Zachodniej. Kary to rok i dwa miesiące więzienia bez zawieszenia dla Czeczena, i po roku w zawieszeniu dla dwóch Polaków.


Przemyt ludzi przez granicę z Litwą - dziewięć osób z zarzutami

2.10.2017, 14:00

Dziewięciu osobom postawiła dotąd prokuratura zarzuty dotyczące międzynarodowej grupy, zajmującej się przemytem ludzi przez granicę z Litwą. Straż Graniczna bada, trwającą co najmniej 1,5 roku, przestępczą działalność prowadzoną w kilku krajach.


Straż Graniczna rozbiła międzynarodową siatkę przemytników ludzi

27.09.2016, 08:04

Funkcjonariusze SG rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która organizowała przemyt ludzi z Wietnamu do Europy. Zatrzymano 14 osób.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok