Radio Białystok | Wiadomości | Utrzymane kary w procesie oskarżonych o przemyt nielegalnych imigrantów

Utrzymane kary w procesie oskarżonych o przemyt nielegalnych imigrantów

29.06.2020, 16:04, akt. 16:07

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (29.06) wyrok wobec trzech osób oskarżonych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przemytem ludzi, starających się dostać przez Polskę do Europy Zachodniej. Kary to rok i dwa miesiące więzienia bez zawieszenia dla Czeczena, i po roku w zawieszeniu dla dwóch Polaków.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Utrzymane kary w procesie oskarżonych o przemyt nielegalnych imigrantów - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sąd oddalił apelacje obu stron (prokuratura chciała kar surowszych i dla całej trójki bez zawieszenia, obrona - uniewinnienia lub złagodzenia wyroku) i utrzymał wyrok pierwszej instancji - Sądu Okręgowego w Suwałkach. Orzeczenie jest prawomocne.


Jak wynikało z aktu oskarżenia i ustaleń sądu pierwszej instancji, co najmniej od jesieni 2014 roku do początku 2016 roku na terenie Polski i kilku innych państw - zarówno za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicą - działała zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się przemytem ludzi ze Wschodu na Zachód.


Grupa była złożona z obywateli polskich i rosyjskich (Czeczenów); organizowała nielegalny przewóz i przekraczanie granicy RP obcokrajowcom bez wymaganych uprawnień. Chodziło głównie właśnie o Czeczenów oraz o Wietnamczyków.


Według śledczych, zlecenia przerzutu nielegalnych imigrantów otrzymywał jeden z oskarżonych w tej sprawie, z pochodzenia Czeczen, a następnie przekazywał zadania kolejnym osobom; chodziło przede wszystkim o transport cudzoziemców z Polski już dalej, na Zachód. Odbywało się to w ten sposób, że kierowca wypożyczał samochód na określoną do przewozu liczbę imigrantów, odbierał ich (albo były to osoby dowożone z granicy litewsko-polskiej przez innych kurierów, albo uciekinierzy z ośrodków dla uchodźców w Polsce) i odwoził pod wskazany adres, z reguły we Francji lub w Niemczech.


Pieniądze za taki przerzut były dzielone według zasady, że kto w hierarchii grupy był wyżej, tym więcej zarabiał.


Jak wynika z ustaleń śledztwa, zdarzały się też wyjazdy na Litwę po imigrantów, którym udało się nielegalnie dostać do tego kraju z Białorusi. Chodziło o znalezienie się w kraju objętym strefą Schengen, czyli na obszarze wewnętrznym UE nie objętym kontrolami na granicach.


Dwóch pozostałych mężczyzn oskarżonych w tej sprawie było w grupie kierowcami. "Była to rola wykonawcza, nie oni byli inicjatorami i nie oni kreowali tę całą działalność" - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Halina Czaban.


W pierwszej instancji sąd w Suwałkach


W pierwszej instancji w sprawie orzekał Sąd Okręgowy w Suwałkach, który Czeczena skazał na rok i dwa miesiące więzienia, dwóch pozostałych oskarżonych - Polaków, na rok więzienia, ale w zawieszeniu.


W uzasadnieniu wyroku apelacyjnego sędzia Czaban podkreślała, że to wycinek większej sprawy związanej z przemytem ludzi przez granicę; większość oskarżonych poddała się wcześniej karom bez przeprowadzania rozprawy i nie były w nich składane apelacje.


Sąd zwrócił przy tym uwagę, że okres przestępczego działania Czeczena i dwóch Polaków był krótki, co musi też rzutować na wymiar kar, i w tej sytuacji nie można ich uznać za rażąco łagodne zwłaszcza w kontekście wyroków, które zapadły przed sądem w Suwałkach wobec pozostałej grupy oskarżonych.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces ws. przemytu imigrantów - wyrok w poniedziałek

25.06.2020, 12:16

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek (25.06) proces trzech osób oskarżonych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przemytem ludzi, starających się dostać przez Polskę do Europy Zachodniej.


Proces w sprawie m.in. przemytu imigrantów – większość wyroków utrzymana

23.01.2018, 19:45

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (23.01) wyroki wobec kilkunastu osób, oskarżonych o działalność w grupie czerpiącej zyski z przemytu ludzi przez wschodnią granicę i wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych za fikcyjne kolizje drogowe. Wyrok jest prawomocny.


Zakończył się proces apelacyjny grupy oskarżonej m.in. o przemyt imigrantów

9.01.2018, 17:18

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (09.01) proces odwoławczy w sprawie dużej grupy przestępczej, oskarżonej o przemyt ludzi przez wschodnią granicę i wyłudzanie odszkodowań komunikacyjnych za fikcyjne kolizje drogowe. Wyrok - za dwa tygodnie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok