Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się proces ws. przemytu imigrantów - wyrok w poniedziałek

Zakończył się proces ws. przemytu imigrantów - wyrok w poniedziałek

25.06.2020, 12:16, akt. 12:23

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek (25.06) proces trzech osób oskarżonych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przemytem ludzi, starających się dostać przez Polskę do Europy Zachodniej.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zakończył się proces ws. przemytu imigrantów - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prokuratura chce kar bez zawieszenia, obrona - uniewinnienia ewentualnie nadzwyczajnego złagodzenia kar. Wyrok ma zapaść w poniedziałek (29.06).


Jak wynika z aktu oskarżenia i ustaleń sądu pierwszej instancji, co najmniej od jesieni 2014 roku do początku 2016 roku na terenie Polski i kilku innych państw zarówno za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicą, działała zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się przemytem ludzi ze Wschodu na Zachód.


Grupa organizowała nielegalny przewóz imigrantów


Grupa była złożona z obywateli polskich i rosyjskich (Czeczenów); organizowała nielegalny przewóz i przekraczanie granicy RP obcokrajowcom bez wymaganych uprawnień. Chodziło głównie właśnie o Czeczenów oraz o Wietnamczyków.


Według śledczych, zlecenia przerzutu nielegalnych imigrantów otrzymywał jeden z oskarżonych w tej sprawie, z pochodzenia Czeczen, a następnie przekazywał zadania kolejnym osobom; chodziło przede wszystkim o transport cudzoziemców z Polski już dalej, na Zachód. Odbywało się to w ten sposób, że kierowca wypożyczał samochód na określoną do przewozu liczbę imigrantów, odbierał ich (albo były to osoby dowożone z granicy litewsko-polskiej przez innych kurierów, albo uciekinierzy z ośrodków dla uchodźców w Polsce) i odwoził pod wskazany adres, z reguły we Francji lub w Niemczech.


Pieniądze za taki przerzut były dzielone według zasady, że kto w hierarchii grupy był wyżej, tym więcej zarabiał.


Jak wynika z ustaleń śledztwa, zdarzały się też wyjazdy na Litwę po imigrantów, którym udało się nielegalnie dostać do tego kraju z Białorusi. Chodziło o znalezienie się w kraju objętym strefą Schengen, czyli na obszarze wewnętrznym UE nie objętym kontrolami na granicach.


Dwóch pozostałych mężczyzn oskarżonych w tej sprawie było w grupie kierowcami.


W pierwszej instancji w sprawie orzekał Sąd Okręgowy w Suwałkach, który oskarżonego Czeczena skazał na rok i dwa miesiące więzienia, dwóch pozostałych oskarżonych - Polaków, na rok więzienia, ale w zawieszeniu.


Apelacje obrony i prokuratury


Apelacje złożyły obie strony, tzn. obrońcy dwóch oskarżonych, którzy domagają się uniewinnienia, ewentualnie kar łagodniejszych oraz prokuratura, która chce dla całej trójki kar surowszych i bez zawieszenia. W czwartek na rozprawie odwoławczej prokurator jeszcze zmodyfikował wniosek i chce kar wyższych, niż w złożonej pisemnie apelacji. Domaga się dla Czeczena - jak zaznaczają śledczy - dużo wyżej usytuowanego w hierarchii tej grupie przestępczej - 2,5 roku więzienia, wobec dwóch pozostałych - po roku więzienia bez zawieszenia.


Prokuratura zwraca uwagę, że Kodeks karny surowiej penalizuje działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.


Wyrok ma być ogłoszony 29 czerwca.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces w sprawie m.in. przemytu imigrantów – większość wyroków utrzymana

23.01.2018, 19:45

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (23.01) wyroki wobec kilkunastu osób, oskarżonych o działalność w grupie czerpiącej zyski z przemytu ludzi przez wschodnią granicę i wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych za fikcyjne kolizje drogowe. Wyrok jest prawomocny.


Zakończył się proces apelacyjny grupy oskarżonej m.in. o przemyt imigrantów

9.01.2018, 17:18

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (09.01) proces odwoławczy w sprawie dużej grupy przestępczej, oskarżonej o przemyt ludzi przez wschodnią granicę i wyłudzanie odszkodowań komunikacyjnych za fikcyjne kolizje drogowe. Wyrok - za dwa tygodnie.


Straż Graniczna rozbiła międzynarodową siatkę przemytników ludzi

27.09.2016, 08:04

Funkcjonariusze SG rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która organizowała przemyt ludzi z Wietnamu do Europy. Zatrzymano 14 osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Tomasz Kuc, źródło: Facebook
BIAŁYSTOK
22.11.2020, 16:19, akt. 23.11.2020, 10:43

Nie żyje białostocki dziennikarz Tomasz Kuc
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok