Radio Białystok | Wiadomości | Jest umowa na budowę odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód trasy S19

Jest umowa na budowę odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód trasy S19

19.05.2021, 11:48, akt. 12:23

405 mln zł będzie kosztować projekt i budowa ok. 10 km odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód przyszłej trasy S19 Via Carpatia. Dyrekcja GDDKiA w Białymstoku podpisała w środę (19.05) umowę w tej sprawie z wykonawcą.

Źródło: GDDKiA w Białymstoku
Źródło: GDDKiA w Białymstoku


0:00
0:00
Jest umowa na budowę odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód trasy S19 - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Umowa podpisana z wykonawcą

Drogę zbuduje wybrane w przetargu konsorcjum firm PORR i Unibep. Umowę podpisano w białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podczas wideokonferencji prasowej.



- Dzięki tej umowie, taki wschodnio-południowy ring Białegostoku, cały, wejdzie w fazę realizacyjną i od węzła w Krynicach po węzeł w Haćkach, (S19) będzie w realizacji. To jest ten konkret, który dzisiaj komunikujemy - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


"Via Carpatia priorytetem rządu PiS"

Wiceminister Rafał Weber przypomniał, że Via Carpatia jest "priorytetem rządu PiS", jest realizowana z determinacją i konsekwencją, ma służyć rozwojowi regionów wschodnich, przez które przebiega, ale jest też ważna w ruchu międzynarodowym z północy na południe Europy.


- To jest szlak komunikacyjny, który otwiera transportowo, komunikacyjnie, ale również gospodarczo wschodnie części Rzeczpospolitej, dlatego przykładamy do jego realizacji bardzo dużą uwagę, nie szczędzimy środków finansowych - mówił Weber.



Powstanie obwodnica Białegostoku

Na konferencji poinformowano, że podpisanie umowy oznacza zakończenie przygotowań do budowy pełnej zachodniej, południowej i wschodniej obwodnicy Białegostoku razem z łącznikiem do DK 65 na wschód od Białegostoku.

Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski poinformował, że podpisana w środę umowa jest szóstą spośród dziesięciu przetargów na podlaskie odcinki S19, które były prowadzone w 2020 r.

Łącznie od Krynic do Haciek w stronę Bielska Podlaskiego umowami jest objętych 56,4 km drogi S19, a razem ze wschodnim odcinkiem w stronę przejścia z Białorusią w Kuźnicy (odcinek Kuźnica-Sokółka) to 72,2 km S19 objętych umowami - poinformował Borzuchowski. Dodał, że budowa tej drogi to "wielka sprawa" dla regionu.


Droga będzie gotowa na przełomie 2024 i 2025 r.

Odcinek Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód ma być gotowy na przełomie 2024 i 2025 r. Doprowadzi do węzła drogowego Białystok Zachód, gdzie - jak podkreślił Borzuchowski - będzie "główny punkt komunikacyjny Podlasia", bo będą się tu krzyżować projektowana S19 i już istniejąca S8. S19 ma przebiegać nad S8 pomiędzy Choroszczą a węzłem Porosły.


Trudny fragment drogi

Odcinek Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód, choć nie długi, to jest jednak bardzo ważny. To w ramach tego zadania powstanie węzeł Białystok Zachód (typ WA pełna koniczyna), łączący dwie drogi ekspresowe - powstającą S19 z istniejącą S8. W ramach budowy węzła wykonana będzie też przebudowa S8 na długości około 1,9 km.

Zadanie obejmować będzie też budowę 13 obiektów inżynierskich, w tym dwóch mostów - nad rzeką Supraśl i rzeką Białą, a także wiaduktu kolejowego nad torami Białystok - Ełk.

Droga ekspresowa S19 będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każda stronę (z rezerwą terenu pod trzeci pas) i będzie przystosowana do obciążeń 11,5 t/oś. Rodzaj konstrukcji nawierzchni wybierze wykonawca, przy zachowaniu wymagań jakościowych GDDKiA.


Wojewoda podlaski o inwestycjach drogowych

Wiele procedur związanych z budową dróg, np. wydawanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), wywłaszczanie gruntów pod inwestycje, realizuje Podlaski Urząd Wojewódzki.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że cieszy, że dużo inwestycji drogowych jest za rządów PiS realizowanych w regionie, na które czekano od wielu lat, układ drogowy w regionie był zaniedbany, a wszyscy oczekują, żeby na drogach było bezpiecznie, ale żeby drogi były też "arteriami rozwoju społeczno-gospodarczego", impulsem do rozwoju dla całego regionu.

Paszkowski dodał, że odcinek Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód będzie trudny technicznie, bo będzie wiele obiektów inżynieryjnych, m.in. przejazd kolejowy, mosty, a droga będzie biegła przez teren w części zurbanizowany, podmiejski.

Na konferencji poinformowano, że oprócz odcinków Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód i Kuźnica-Sokółka, w realizacji (są umowy, trwają prace projektowe) są odcinki: Białystok Zachód-Księżyno, Księżyno-Białystok Południe, Białystok Południe-Ploski, Ploski-Haćki k. Bielska Podlaskiego.

źródło: PAP, GDDKiA | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Droga Białystok-Augustów w standardzie ekspresowym? - rozpoczęła się zbiórka podpisów

14.05.2021, 16:02

Droga krajowa nr 8 na odcinku Białystok-Augustów wymaga poprawy nośności. Najpierw będą budowane trzy obwodnice na tej drodze, a potem na podstawie analiz będzie określony sposób poprawy przepustowości tej drogi - poinformował w piątek (14.05) wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


GDDKiA: Turecka oferta ponownie najlepsza w przetargu na odcinek Malewice-Chlebczyn S19

6.05.2021, 17:49

Turecka oferta firmy Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret została ponownie uznana za najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę 25-km odcinka Malewice-Chlebczyn przyszłej drogi S19 Via Carpatia - podała w czwartek (06.05) GDDKiA w Białymstoku. Turecka firma zaproponowała za to zadanie 665,2 mln zł.


GDDKiA wybrała firmę, która wybuduje fragment drogi S19

27.04.2021, 19:07

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmę, która wybuduje odcinek drogi S19 między węzłami Bielsk Podlaski Zachód a węzłem Boćki. Najkorzystniejszą ofertę ponownie złożyła turecka firma, która chce zrealizować inwestycję za ponad 254 miliony złotych.


Kontrowersje wokół dróg ekspresowych na Podlasiu

19.04.2021, 12:02

Przebieg dróg ekspresowych na Podlasiu nadal wzbudza kontrowersje. Chodzi o trasy S8, S19 i S16.


Na początku przyszłego roku wybór optymalnego wariantu łącznika S8 i S19 w Podlaskiem

13.04.2021, 15:29

Wiosną 2022 r., po zakończeniu wszystkich prac dla czterech analizowanych wariantów, ma nastąpić wybór najbardziej optymalnego przebiegu drogi, która ma połączyć drogi S8 i S19 w Podlaskiem - poinformował we wtorek (13.04) rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski.


Oferta firmy Strabag najkorzystniejsza w przetargu na projekt i budowę odcinka Boćki-Malewice S19

6.04.2021, 18:06

Oferta firmy Strabag z kwotą blisko 343,6 mln zł brutto została wybrana za najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę ok. 16-km podlaskiego odcinka Boćki-Malewice drogi S19 Via Carpatia - poinformowała we wtorek (06.04) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Oferta Strabagu była najtańszą w tym postępowaniu.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego





fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok