Radio Białystok | Wiadomości | Na początku przyszłego roku wybór optymalnego wariantu łącznika S8 i S19 w Podlaskiem

Na początku przyszłego roku wybór optymalnego wariantu łącznika S8 i S19 w Podlaskiem

13.04.2021, 15:29, akt. 15:53

Wiosną 2022 r., po zakończeniu wszystkich prac dla czterech analizowanych wariantów, ma nastąpić wybór najbardziej optymalnego przebiegu drogi, która ma połączyć drogi S8 i S19 w Podlaskiem - poinformował we wtorek (13.04) rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski.

Fotolia.com
Fotolia.com

Cztery warianty do wyboru

Trzy z tych wariantów są na bazie drogi krajowej nr 65 (planowany odcinek S16 Knyszyn-Grajewo-Ełk), czwarty na bazie DK8 Białystok-Augustów.

Rafał Malinowski przypomniał, że formalnie czwarty wariant na bazie drogi Białystok-Augustów jest włączony do prac nad S16 od połowy września 2020 r. Ten wariant był wynikiem konsultacji społecznych nad drogą S16 (odcinkiem Knyszyn-Ełk), która - według pierwotnych założeń drogowców - miała być lokalizowana właśnie na bazie trzech wariantów na bazie DK65.

Sprzeciw do wariantów przez DK65 złożyły między innymi organizacje ekologiczne, które podniosły, że budowa S16 Knyszyn-Ełk przetnie Biebrzański Park Narodowy, największy polski park narodowy i obszary w jego otulinie chronione innymi formami ochrony.


Samorządy w regionie są podzielone w sprawie przebiegu S16

Te gminy, które są położone przy DK65 chcą budowy drogi ekspresowej przez ich teren, te przy DK8 chcą takiej drogi u siebie. Nie brakuje też głosów, że powinny powstać obydwie drogi ekspresowe.

W marcu Podlaski Zespół Parlamentarny, który tworzą parlamentarzyści różnych opcji, w zajętym stanowisku wniósł o uzupełnienie sieci dróg: S8, S19 i S16 o odcinek S8 Białystok-Augustów i zaapelował do rządu o skorygowanie w tym zakresie sieci autostrad i dróg krajowych w Polsce. Argumentowano m.in., że ta droga jest konieczna, by nie doprowadzić do wykluczenia komunikacyjnego tej części regionu.


Poseł Tyszkiewicz informuje o odpowiedzi na interpelację

Podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz mówił we wtorek (13.04) na konferencji prasowej w Białymstoku, że dostał w ostatnich dniach od resortu infrastruktury odpowiedź na złożoną interpelację poselską, w której ministerstwo informuje o wprowadzeniu do prac wariantu Korycin-Augustów-Raczki jako łącznika między S8 a S19.

Tyszkiewicz poinformował, że ministerstwo napisało, że czwarty wariant włączono do prac ze względu na wykazane w wariantach na bazie DK65 problemy związane z lokalizacją jak np.: zamknięty teren wojskowy w rejonie Osowca, zabytkowa Twierdza Osowiec, Biebrzański PN oraz planowany przebieg linii kolejowej (chodzi o przyszły odcinek międzynarodowej trasy Rail Baltica).

Poseł Tyszkiewicz poinformował, że odpowiedź na interpelację roześle do wszystkich samorządów w regionie, także do organizacji gospodarczych, pozarządowych razem z apelem o dalszą aktywność, by doprowadzić do budowy drogi ekspresowej Białystok-Augustów. Powiedział też, że "walka trwa" o to, którędy pobiegnie łącznik między S8 a S19 i trzeba walczyć o to, by powstała S8 Białystok-Augustów.

O jeszcze bardziej intensywne działania na rzecz drogi ekspresowej Białystok-Augustów apelowali także augustowski radny, były burmistrz Augustowa Leszek Cieślik i wiceprzewodniczący Rady Miasta Suwałki Jacek Niedźwiedzki. Mówili, że wariant na bazie DK8 jest krótszy niż ten na bazie DK65, a droga ekspresowa Białystok-Augustów jest ważna społecznie, gospodarczo, turystycznie, połączy także dwa największe miasta w regionie: Białystok i Suwałki (są już obwodnice Augustowa i Suwałk).


GDDKiA szuka wariantu drogi przez DK65 lub DK8

Rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski poinformował, że do czerwca 2021 r. będzie gotowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) dla wariantów na bazie DK65. Trwa inwentaryzacja przyrodnicza dla wariantu na DK8 (droga miałaby w najwęższym miejscu koło Sztabina przecinać Biebrzański PN).

W drugiej połowie 2021 r. planowane są spotkania informacyjne z mieszkańcami nt. wariantu w oparciu na DK8. STEŚ dla wszystkich wariantów ma być gotowy do kwietnia 2022 r i wtedy będzie wskazany wariant optymalny łącznika pomiędzy S8 a S19 wybrany na podstawie analizy wielokryterialnej.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok