Radio Białystok | Wiadomości | Duże zainteresowanie turystów województwem podlaskim

Duże zainteresowanie turystów województwem podlaskim

3.06.2021, 13:28, akt. 16:05

Wielu turystów wybrało Podlaskie na długi czerwcowy weekend. W hotelach i agroturystykach w rejonie Puszczy Białowieskiej wszystkie miejsca noclegowe są zajęte; turyści atrakcji szukają też m.in. na Suwalszczyźnie.

fot. Juliusz Korsak
fot. Juliusz Korsak

Od lat turystów przyciąga Puszcza Białowieska 

- Puszcza Białowieska od lat przyciąga turystów, na ten długi czerwcowy weekend brak miejsc noclegowych w jej rejonie - mówi Damian Wawreszuk z Punktu Informacji Turystycznej "Puszcza Białowieska". Dodał, że z informacji, które spływają do punktu wynika, że baza noclegowa jest wypełniona.To cieszy - jak dodał Damian Wawreszuk - że po tak długim czasie restrykcji turyści wracają i to tak licznie. Mówił, że turyści zainteresowani są przede wszystkim Białowieskim Parkiem Narodowym i rezerwatem ścisłym, ale też chcą zwiedzać okoliczne muzea, obiekty sakralne. Dodał, że pytają też o turystykę aktywną, możliwość wypożyczenia rowerów czy sprzętu wodnego.

W jeden z najpopularniejszych hoteli w Białowieży wolnych miejsc noclegowych nie ma już od jakiegoś czasu. Jak powiedział pracownik tego hotelu, turyści o możliwość przyjazdu i zakwaterowania pytali już od stycznia. "Teraz, mimo że turyści dzwonią cały czas, musimy z przykrością informować, że nie mamy już miejsc" - dodał Wawreszuk.


Turyści chętnie odwiedzają też Białystok

Wśród miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów jest też stolica województwa - Białystok. Dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Białymstoku Sławomir Kieda mówił, że widać coraz większe zainteresowanie turystów Białymstokiem. Dodał, że to przede wszystkim turyści z Polski, a zainteresowani są głównymi atrakcjami w mieście, jak Pałac Branickich. Kieda powiedział, że w punkcie informacji turystycznej otrzymują też foldery o atrakcjach w regionie.


Atrakcje na Suwalszczyźnie

Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się atrakcje na Suwalszczyźnie. - Codziennie dzwoni do nas wiele osób zainteresowanych spływami kajakowymi Czarną Hańczą – powiedział Stanisław Huryn, organizator turystyki w Płocicznie k. Suwałk.

Stanisław Huryn od 30 lat prowadzi także Wigierską Kolejkę Wąskotorową. Zabytkowy pociąg kursuje 3 razy dziennie. W składzie pociągu jest 10 wagoników, które mogą przewieźć 250 osób. "Od kilku dni mamy pełne wagoniki i zamówienia na długi najbliższy weekend" – dodał.

Podobna sytuacja jest w porcie Żeglugi Augustowskiej. Obecnie na szlakach pływają 2 statki. Zarząd Żeglugi postanowił, że na pokład będzie zabierał 50 proc. pasażerów. „Rejsy rezerwują turyści z całej Polski. Takie zainteresowanie z pewnością wiąże się ze złagodzeniem obostrzeń związanych z pandemią” – powiedział PAP wiceprezes Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz.

Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia może wykonywać czterema statkami. Największa jednostka "Swoboda" może zabrać na pokład 330 osób, "Serwy" i "Sajno" - po 200 osób. Statek „Bystry” mieści 250 pasażerów. Stałą atrakcją są rejsy "Szlakiem Papieskim" i "Do Doliny Rospudy".

Kompleks jezior i rzek augustowskich, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, uznawany jest za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znaczenie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku "Serwy" pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowy pomysł na promocję Augustowa

27.05.2021, 08:56

Od 1 czerwca rusza kampania „Augustowskie moce”. Każdy będzie mógł kupić specjalną koszulkę z logiem akcji i wystartować w niej w jak największej ilości zawodów.


Europejski Dzień Parków Narodowych

24.05.2021, 07:30

To święto najcenniejszych przyrodniczo terenów, a także miłośników przyrody. W poniedziałek (24.05) obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. W Polsce jest ich dwadzieścia trzy, w czym aż cztery w Podlaskiem.


Turystyczne atrakcje regionu. 11.05.2021

11.05.2021, 14:03

„Przede wszystkim przyroda, ale również wielokulturowość regionu i gościnność – to główne walory Podlasia” - mówi przewodniczka turystyczna z Narewki – Paulina Wasiluk.
„Wielu turystów interesuje się również historią tych ziem, chce posłuchać unikalnego języka, oraz skosztować miejscowych, tradycyjnych potraw. Chcąc przyciągnąć do siebie gości, musimy im to zapewnić”.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok