Radio Białystok | Wiadomości | Turyści i mieszkańcy Białowieży narzekają na słabą komunikację do Hajnówki
autor: Marcelina Markowska
To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Podlaskiem, ale trudno się tam dostać nie mając samochodu. Turyści i mieszkańcy Białowieży narzekają na słabą komunikację do Hajnówki.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To problem m.in. dla odwiedzających z zagranicy.
O ile turysta jeszcze dojedzie z zagranicy do Warszawy i później do Hajnówki pociągiem, to wysiada na stacji i nie ma żadnego połączenia do Białowieży. Nie ma skomunikowania i wielu turystów się pewnie rozmyśla, albo rezygnuje z wyjazdu. Jeżeli ten pociąg byłby skorelowany z jakimś autobusem do Białowieży, to na pewno wiele osób zrezygnowałoby z samochodu, bo pociąg jest m.in. o wiele wygodniejszy i bezpieczniejszy - mówi mieszkaniec Białowieży i przedsiębiorca Sławomir Droń.
Może być jakieś niedopatrzenie, jeżeli chodzi o skomunikowanie na tej trasie - mówi Naczelnik Wydziału Komunikacji Dróg Starostwa Powiatowego w Hajnówce Wiesław Tichoniuk.
Ten rozkład jazdy możemy przeanalizować pod kątem zbieżności z kursami przewoźnika. Przyznam, że na tym polu nie było to analizowane. Autobusy kursują naprawdę bardzo często, jednak problemy są z weekendami. Dzieje się tak dlatego, że przewoźnicy na terenie naszego powiatu dostosowują rozkład jazdy do uczniów - mówi Wiesław Tichoniuk.
Wójt gminy Białowieża Albert Litwinowicz podkreśla, że gminy nie stać na zwiększenie liczby połączeń.
Tak naprawdę to jesteśmy z tym sami. Gmina powinna zapewnić transport na swoim terenie, a dopłacamy do połączeń na terenie Hajnówki. Korzystamy z dofinansowania, które przekazuje nam Wojewoda. Gdyby nie to, to tych połączeń byłoby jeszcze mniej - tłumaczy Albert Litwinowicz.
Na podstawie sprzedanych biletów do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieski Park Narodowy szacuje, że Białowieżę odwiedza około 200 tysięcy turystów rocznie.
Przynajmniej na razie nie będzie ścieżki rowerowej na odcinku Białowieża-Hajnówka. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła uzgodnienia jej budowy wzdłuż drogi wojewódzkiej.
To kolejny etap luzowania epidemicznych obostrzeń. Pociągi wracają do niemal normalnego kursowania - we wszystkich składach zajętych może być 100 proc. miejsc.
Ma przypominać o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Kolejną edycję kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko!" zainaugurowali w Lewickich-Stacji nieopodal Białegostoku podlascy kolejarze i Służba Ochrony Kolei.