Radio Białystok | Wiadomości | Kilkadziesiąt osób przybyło do Jedwabnego i domaga się wznowienia śledztwa w sprawie zbrodni sprzed 80 lat [zdjęcia]

Kilkadziesiąt osób przybyło do Jedwabnego i domaga się wznowienia śledztwa w sprawie zbrodni sprzed 80 lat [zdjęcia]

autor: Paweł Wądołowski

10.07.2021, 13:03, akt. 13:45

"Domagamy się ekshumacji" - transparenty między innymi o takiej treści przyniosły osoby, które przyszły w sobotę (10.07) pod symboliczny pomnik w miejscu pogromu w Jedwabnem z lipca 1941 roku.

Do Jedwabnego przyjechało kilkadziesiąt osób związanych ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości, fot. Paweł Wądołowski
Do Jedwabnego przyjechało kilkadziesiąt osób związanych ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości, fot. Paweł Wądołowski

W osiemdziesiątą rocznicę tych wydarzeń do Jedwabnego przyjechało kilkadziesiąt osób związanych ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości. Jego prezes Robert Bąkiewicz, mówił, że powinno być wznowione śledztwo w sprawie tej zbrodni. Według niego jest ona wykorzystywana, żeby siać dezinformacje o tym, kto się jej dopuścił.

- My jako Polacy, jako katolicy nie możemy się zgodzić, żeby czyjaś cześć i pamięć była w ten sposób wykorzystywana, w jakiej właśnie jest wykorzystywana. Domagamy się tej prawdy od państwa polskiego, domagamy się tej prawdy od Ministerstwa Sprawiedliwości, od IPN-u, żeby zostało wznowione śledztwo jedwabieńskie. Nie możemy pozwolić na to, żeby ten kanibalizm historyczny dominował w przestrzeni publicznej. Prawda jest tutaj, zakopana w ziemi. Domagamy się ekshumacji w Jedwabnem - mówi Robert Bąkiewicz.

Wśród transparentów był też napis w języku angielskim "mordercy szukają morderców". Na proteście pojawiło się także dwóch mężczyzn z flagą Izraela. Jak powiedzieli naszemu reporterowi przyszli, żeby uczcić pamięć zabitych.

- Z prostego powodu: zginęli tutaj ludzie, zupełnie niepotrzebnie, w wyniku po prostu nienawiści. I uważam, że należy im się szacunek, to byli polscy obywatele - mówi jeden z mężczyzn.

Oficjalne obchody rocznicy mordu w Jedwabnem zaplanowane są na niedzielę na godzinę 11:00. W tym roku nie odbywają się wyjątkową dziesiątego lipca, ze względu na to, że jest to sobota, która dla wyznawców Judaizmu jest świętem.

80 lat temu doszło do mordu Żydów w Jedwabnem. Według historyków z Instytutu Pamięci Narodowej, odpowiedzialność za zbrodnię ponoszą mieszkańcy miasteczka, którzy działali z inspiracji niemieckich żołnierzy.

10 lipca 1941 roku Żydzi mieszkający w Jedwabnem zostali zebrani na miejskim Rynku, a 300 osób zamkniętych w stodole spalono.

| red: mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rafał Betlejewski uniewinniony za napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie"

8.06.2021, 17:57

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił we wtorek autora napisu "Tęsknię za Tobą, Żydzie" umieszczonego na ogrodzeniu cmentarza w Tykocinie. Policja wnioskowała o ukaranie oceniając, że napis został umieszczony bezprawnie, czyli bez zgody zarządzającego tym miejscem. Wyrok nie jest prawomocny.


Konfederacja chce ekshumacji w miejscu zbrodni jedwabieńskiej

17.09.2020, 14:06

Trzeba doprowadzić do ekshumacji w miejscu zbrodni Jedwabieńskiej z 1941 roku - mówili w czwartek (17.09) przy symbolicznym pomniku w Jedwabnem przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość.


IPN podejmie na nowo śledztwo ws. mordu Żydów w Wiźnie

4.11.2019, 13:36

Pion śledczy oddziału IPN w Białymstoku podejmie na nowo śledztwo dotyczące mordu Żydów w Wiźnie w 1941 roku. Taka decyzja zapadła po przekazaniu IPN materiałów związanych z odkryciem w Wiźnie zbiorowej mogiły, która może być miejscem pochówku ofiar tej zbrodni.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok