Radio Białystok | Wiadomości | Kilkadziesiąt osób przybyło do Jedwabnego i domaga się wznowienia śledztwa w sprawie zbrodni sprzed 80 lat [zdjęcia]

Kilkadziesiąt osób przybyło do Jedwabnego i domaga się wznowienia śledztwa w sprawie zbrodni sprzed 80 lat [zdjęcia]

autor: Paweł Wądołowski

10.07.2021, 13:03, akt. 13:45

"Domagamy się ekshumacji" - transparenty między innymi o takiej treści przyniosły osoby, które przyszły w sobotę (10.07) pod symboliczny pomnik w miejscu pogromu w Jedwabnem z lipca 1941 roku.

Do Jedwabnego przyjechało kilkadziesiąt osób związanych ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości, fot. Paweł Wądołowski
Do Jedwabnego przyjechało kilkadziesiąt osób związanych ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości, fot. Paweł Wądołowski

W osiemdziesiątą rocznicę tych wydarzeń do Jedwabnego przyjechało kilkadziesiąt osób związanych ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości. Jego prezes Robert Bąkiewicz, mówił, że powinno być wznowione śledztwo w sprawie tej zbrodni. Według niego jest ona wykorzystywana, żeby siać dezinformacje o tym, kto się jej dopuścił.

- My jako Polacy, jako katolicy nie możemy się zgodzić, żeby czyjaś cześć i pamięć była w ten sposób wykorzystywana, w jakiej właśnie jest wykorzystywana. Domagamy się tej prawdy od państwa polskiego, domagamy się tej prawdy od Ministerstwa Sprawiedliwości, od IPN-u, żeby zostało wznowione śledztwo jedwabieńskie. Nie możemy pozwolić na to, żeby ten kanibalizm historyczny dominował w przestrzeni publicznej. Prawda jest tutaj, zakopana w ziemi. Domagamy się ekshumacji w Jedwabnem - mówi Robert Bąkiewicz.

Wśród transparentów był też napis w języku angielskim "mordercy szukają morderców". Na proteście pojawiło się także dwóch mężczyzn z flagą Izraela. Jak powiedzieli naszemu reporterowi przyszli, żeby uczcić pamięć zabitych.

- Z prostego powodu: zginęli tutaj ludzie, zupełnie niepotrzebnie, w wyniku po prostu nienawiści. I uważam, że należy im się szacunek, to byli polscy obywatele - mówi jeden z mężczyzn.

Oficjalne obchody rocznicy mordu w Jedwabnem zaplanowane są na niedzielę na godzinę 11:00. W tym roku nie odbywają się wyjątkową dziesiątego lipca, ze względu na to, że jest to sobota, która dla wyznawców Judaizmu jest świętem.

80 lat temu doszło do mordu Żydów w Jedwabnem. Według historyków z Instytutu Pamięci Narodowej, odpowiedzialność za zbrodnię ponoszą mieszkańcy miasteczka, którzy działali z inspiracji niemieckich żołnierzy.

10 lipca 1941 roku Żydzi mieszkający w Jedwabnem zostali zebrani na miejskim Rynku, a 300 osób zamkniętych w stodole spalono.

| red: mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rafał Betlejewski uniewinniony za napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie"

8.06.2021, 17:57

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił we wtorek autora napisu "Tęsknię za Tobą, Żydzie" umieszczonego na ogrodzeniu cmentarza w Tykocinie. Policja wnioskowała o ukaranie oceniając, że napis został umieszczony bezprawnie, czyli bez zgody zarządzającego tym miejscem. Wyrok nie jest prawomocny.


Konfederacja chce ekshumacji w miejscu zbrodni jedwabieńskiej

17.09.2020, 14:06

Trzeba doprowadzić do ekshumacji w miejscu zbrodni Jedwabieńskiej z 1941 roku - mówili w czwartek (17.09) przy symbolicznym pomniku w Jedwabnem przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość.


IPN podejmie na nowo śledztwo ws. mordu Żydów w Wiźnie

4.11.2019, 13:36

Pion śledczy oddziału IPN w Białymstoku podejmie na nowo śledztwo dotyczące mordu Żydów w Wiźnie w 1941 roku. Taka decyzja zapadła po przekazaniu IPN materiałów związanych z odkryciem w Wiźnie zbiorowej mogiły, która może być miejscem pochówku ofiar tej zbrodni.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok