Radio Białystok | Wiadomości | Teatr Latarnia zaprasza na potańcówkę w Orli w rytmie muzyki żydowskiej

Teatr Latarnia zaprasza na potańcówkę w Orli w rytmie muzyki żydowskiej

autor: Olga Gordiejew

17.07.2021, 12:01, akt. 12:32

To okazja do rozmowy o podlaskich tradycjach muzycznych, ale chętni mogą też pośpiewać i potańczyć.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Fundacja "Teatr Latarnia" wspólnie ze swoimi partnerami zza wschodniej granicy realizuje projekt "Badania i rewitalizacja miejskiego folkloru jako głównego elementu uroczystości w byłych miasteczkach żydowskich". To w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020.

Dawnych dźwięków m.in. Tykocina, Krynek i Orli szukają pochodzący z Polski i Białorusi muzycy, tancerze, etnografowie, osoby zainteresowane dziedzictwem pogranicza polsko-białoruskiego - mówi prezes Fundacji Teatr Latarnia Mateusz Tymura.

Odkrywanie muzycznej przeszłości regionu odbywa się w formie ekspedycji i towarzyszących im wydarzeń kulturalnych. Młodzi pasjonaci podjęli się stworzenia międzynarodowej trasy Shtetlfest Białoruś-Polska. Trasa obejmie dawne żydowskie białoruskie i polskie sztetle z obszaru Programu Współpracy. Trasa ta będzie wykorzystywana do promowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa żydowskiego oraz rozwoju turystycznego małych miast, będących dawnymi sztetlami. Tematem projektu jest zebranie i analiza miejskiego folkloru muzycznego i tanecznego, a także organizacja spotkań i dyskusji publicznej z udziałem ekspertów białoruskich i polskich.

Młodzi artyści kończą swoje kulturalne projektowe ekspedycje "Tropem dawnych melodii pogranicza” w sobotę (17.07) wieczorem w Orli. Tam zaplanowano m.in. potańcówkę na placu przed Synagogą - mówi koordynatorka projektu "Shtetlfest" Magdalena Dąbrowska.
Poprzez telebim polscy uczestnicy projektu połączą się z białoruskimi. Będzie wspólna nauka tańca i muzykowania inspirowanego lokalnymi tradycjami.

Początek spotkania o 18:00, potańcówka rozpocznie się o 20:00.

Muzyczne efekty projektu usłyszymy również w sierpniu w czasie Festiwalu "Wschód Kultury" w Białymstoku. Wszystkie informacje, które udało się zdobyć młodym artystom podczas transgranicznych ekspedycji trafią do internetu. Szczegóły na profilu FB Teatru Latarnia i Projektu Shtetl.fest.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Jedwabnem uczczono zamordowanych Żydów

11.07.2021, 13:15

W Jedwabnem uczczono w niedzielę (11.07) 80. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości, którego - według ustaleń IPN - dokonali Polacy z inspiracji Niemców. Przy pomniku upamiętniającym ofiary tamtych wydarzeń odmówiono modlitwy za zmarłych, odczytano treny, imiona i nazwiska jedwabieńskich Żydów. Złożono wieńce i kwiaty.


Kilkadziesiąt osób przybyło do Jedwabnego i domaga się wznowienia śledztwa w sprawie zbrodni sprzed 80 lat [zdjęcia]

10.07.2021, 13:03

"Domagamy się ekshumacji" - transparenty między innymi o takiej treści przyniosły osoby, które przyszły w sobotę (10.07) pod symboliczny pomnik w miejscu pogromu w Jedwabnem z lipca 1941 roku.


Przedświąteczny spektakl "Herody" w centrum Białegostoku [zdjęcia]

15.12.2020, 16:07

Kilka osób przyszło specjalnie, ale większość widzów zatrzymywała się na chwilę - przypadkowo.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok