Radio Białystok | Wiadomości | Zarzuty dla dyrektora firmy, której pracownik został przysypany otrębami w silosie

Zarzuty dla dyrektora firmy, której pracownik został przysypany otrębami w silosie

28.07.2021, 13:44, akt. 15:01

Zdaniem śledczych naraził zdrowie i życie jednego z pracowników i nieumyślnie spowodował jego śmierć. Dyrektor białostockiej firmy, w której zginął 34-letni mężczyzna przysypany otrębami w silosie, usłyszał zarzuty.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Zarzuty dla dyrektora firmy, której pracownik został przysypany otrębami w silosie - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chodzi o wydarzenia sprzed roku. 34-latek pracował w wysokim na dziewięć pięter silosie, gdzie podwieszony na linie próbował rozkruszać zbrylone otręby. W pewnym momencie spadł. Prawdopodobnie warstwa otrębów oderwała się od którejś ze ścian i przysypała mężczyznę.

Akcja wydobycia jego ciała trwała dwie doby, trzeba było wyciągnąć 20 ton otrębów.

Okoliczności wypadku badała Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe. Jak poinformował w środę (28.07) jej szef prokurator Wojciech Zalesko, zarzuty usłyszał podejrzany w sprawie dyrektor firmy.


- Będąc dyrektorem tejże firmy, na terenie której wykonywane były te czynności, i z tego tytułu będąc odpowiedzialnym m.in. za bezpieczeństwo i higienę osób pracujących na terenie zakładu, umyślnie naraził na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego - powiedział Wojciech Zalesko.


Jak zaznaczył prokurator, podejrzany nie zapewnił pokrzywdzonemu, który wykonywał prace wewnątrz silosu, pomostu, na którym mógł stanąć, nie zapewnił wyłączenia urządzenia odbiorczego, oświetlenia wewnątrz silosu, a także dopuścił się innych zaniedbań, które spowodowały wypadek.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył szczegółowe wyjaśnienia. Jak poinformował Wojciech Zalesko, po ich weryfikacji prokuratura podejmie decyzję co do merytorycznego zakończenia sprawy.

Zalesko wyjaśnił też przyczynę długiego prowadzenia postępowania. Mówił, że konieczne było zebranie szeregu dokumentacji i uzyskania wielu ekspertyz. - Materiał dowodowy, w tym uzyskana w toku postępowania bardzo obszerna opinia biegłego sądowego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, pozwolił na przedstawienie podejrzanemu takich zarzutów - dodał prokurator.

Za czyny zarzucane podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Znana przyczyna śmierci 34-latka, który spadł do silosu

24.06.2020, 14:57

Uduszenie, było prawdopodobną przyczyną śmierci 34-letniego mężczyzny, który zginął w wypadku podczas pracy w silosie – poinformowała prokurator Anita Suchorowska z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe.


Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku w silosie w Białymstoku

22.06.2020, 16:19

Prokuratura w Białymstoku bada przyczynę tragicznego wypadku w firmie Cargill. W piątek (19.06), podczas prac w wysokim silosie, jeden z pracowników został zasypany otrębami.


Strażacy odnaleźli ciało mężczyzny zasypanego otrębami w silosie

20.06.2020, 08:01

W piątek wieczorem (19.06) strażacy odnaleźli ciało mężczyzny, którego przysypały otręby zbożowe w wysokim silosie na terenie jednej z białostockich firm, ale cały czas próbują go wydobyć - taką informację podaje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok