Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne na piątek

Wakacyjne propozycje kulturalne na piątek

autor: Olga Gordiejew

30.07.2021, 10:13, akt. 10:35

Premierowy pokaz spektaklu "Szekspirowskie kobiety" na scenie Teatru Wierszalin, nowa wystawa w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, a także Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep - to tylko niektóre propozycje na kulturalny piątek.

źródło: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego/I. Malesińska
źródło: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego/I. Malesińska

Premierowy pokaz spektaklu "Szekspirowskie kobiety" 

To widowisko teatralno-muzyczne z elementami tańca. Na scenie Teatru Wierszalin w piątek (30.07) premierowy pokaz spektaklu "Szekspirowskie kobiety" w opracowaniu Magdaleny Dąbrowskiej.

Czy ze sceny przemawiają do nas dusze postaci z dawnych czasów, czy współcześni artyści, którzy za wszelką cenę próbują zrozumieć życie i sytuację kobiet z dramatów Szekspira?

Dzięki kompilacji kobiecych wątków z dzieł Williama Szekspira: "Makbet", "Otello", "Wiele hałasu o nic", "Król Lear", "Poskromienie złośnicy", "Jak wam się podoba", "Hamlet" oraz "Romeo i Julia" powstała autorska opowieść o trupie muzyków, śpiewaków, aktorów i tancerzy, którzy przywołują historie kobiet szekspirowskich.

Wszystko pod batutą Hekate, która wprowadza widzów w społeczno-historyczny kontekst każdej sceny. Sprawując opiekę nad bohaterkami – bawi się konwencjami i atmosferami. W rezultacie odbywa się coś na kształt rytualnego koncertu. Członkowie trupy pod wpływem rytmu, dźwięku, ruchu wcielają się w konkretne postaci i przeżywają ich emocje. Muzyka, scenografia i kostiumy oscylują między czasami szekspirowskimi a współczesnymi.

Artyści zebrani na scenie próbują wsłuchać się, wyśpiewać, wytańczyć te historie, aby dowiedzieć się więcej, więcej zrozumieć i poczuć.

Pokaz premierowy gościnnie odbędzie się w Teatrze Wierszalin w Supraślu dziś (30.07), o 19:00.

Obowiązują rezerwacje miejsc pod adresem: szekspirowskiekobiety@gmail.com


Nowa wystawa w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

"Don Kichot Józefa Wilkonia" to tytuł nowej wystawy w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.

Józefa Wilkonia i Alfonsa Karnego różnią pokolenia ale obaj cenili humanistyczny wymiar sztuki. Troska o prawdę, piękno, szacunek do otaczającego świata to cechy, które łączą tych  twórców.

Forma inspirowana istotą tematu, zredukowana, pozbawiona zbędnej dekoracyjności, zrealizowana w materiale, który doskonale znali, sprawia, że ich artystyczny dorobek jest czytelny niezależnie od miejsca, gdzie jest eksponowany. Trudno przecenić twórczość tych artystów, która mimo różnorodności kulturowej widza pokonuje bariery ludzkich uprzedzeń, wzbudza radość i odsłania piękno natury.

Wernisaż wystawy "Don Kichot Józefa Wilkonia" dziś o 17:00 w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.


Katedralne koncerty organowe 

Piątek to czas katedralnych koncertów organowych. Już dziś wieczorem wystąpi niemiecki instrumentalista Matthias Böhlert, który muzyki kościelnej uczył się w protestanckiej szkole w Halle (Saale).

Jego twórczość obejmuje utwory na organy i fortepian oraz kompozycje chóralne. Występował w wielu krajach Europy, obu Amerykach, Japonii, Australii i Afryce. Jako dyrektor Kantorei Salzwedel wykonuje utwory muzyki barokowej, klasycystycznej, romantycznej i współczesnej.

Początek koncertu w białostockiej katedrze o 19:15.


Dziś też możemy posłuchać koncertu operowego w wykonaniu Patrycji Gabrel. To w ramach cyklu "Śpiew nocy letniej". O oprawę muzyczną zadba Galina Markowa.

Koncert rozpocznie się o 18.00 w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA przy Witosa.


Wieczór filmowy w Michałowie 

W Michałowie dziś optymistyczne i pozytywne spotkanie z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka.

Na pokazie plenerowym przy Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii przy ul. Fabrycznej 33 - zobaczymy zestaw 6 filmów.

Początek o 21:30. Wstęp wolny, darmowy popcorn i zimne napoje. Przyda się własny spray na komary!


Czas na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep! Pierwszy przystanek to Narewka, Stary Dwór nad Zalewem Siemianówka.

Już od 14:00 zobaczymy Teatr Barnaby i "Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie". Później Teatr w Lesie pokaże "Dziadka do orzechów - historię niezwykłą". O 15:30 Magdalena Kwaśna i jej "Gęsiareczka, czyli o trudnej sztuce mówienia NIE". A od 16:00 wystąpią: Teatr Malowany Piosenkami "Opowieści z szafy", Teatr Przedmieście z  "Kronikami podwórkowymi". Będzie też "Recital Samanty" i Fundacja Sztukmistrze z widowiskiem "Zgubowisko".

Na zakończenie teatralnego piątku o 20:00 Teatr Pantomimy Mimo pokaże spektakl "Pan i Pani O!", a o 21:00 Teatr AKT "In Blue".


Cafe Kultura w Łomży

W Łomży rozpoczyna dziś (30.07) działalność Cafe Kultura i czynna będzie przez najbliższe dwa weekendy.

Cafe Kultura to cykl weekendowych imprez, które łączy miejsce – prowadzona przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych - Galeria Pod Arkadami przy Starym Rynku i jej sąsiedztwo.

Dziś zainauguruje swoją działalność w samej galerii wystawą malarstwa tuszowego Agaty Jóźwiak p.t. "Góra i Rzeka". To o godz. 18:00, a zaraz potem (o 18:30) na scenie przed budynkiem w koncercie "Muzyczne kolory lat 80." wystąpi AQuartet.

W sobotę (31.07.) zespół The Fruitcakes zaprezentuje jak wygląda (a właściwie brzmi) "Progresywny big-bit w natarciu", a w niedzielę (1.08) będzie można tam posłuchać Doroty Lanton, która interpretuje francuskie piosenki podczas koncertu zatytułowanego "Miłość w Paryżu". Oba występy – i sobotni i niedzielny - zaczynają się o godz. 18:00.

Cafe Kultura powróci z muzyką w następny piątek (6.08), ale nie możemy zapomnieć o swoistym dodatku, jakim jest Cafe Teatr dla najmłodszych.

W niedzielę 1. sierpnia Teatr Chrząszcz w Trzcinie o godz.11:00 zaprezentuje w nim spektakl „PUK! PUK!”.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wakacyjne propozycje kulturalne na czwartek

29.07.2021, 09:08

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.


Wakacyjne propozycje kulturalne

27.07.2021, 11:21

Wystawy, koncerty, kiermasz, zajęcia dla dzieci i warsztaty rodzinne - to nasze propozycje na ten tydzień.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok