Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne na czwartek

Wakacyjne propozycje kulturalne na czwartek

autor: Olga Gordiejew

29.07.2021, 09:08, akt. 09:26

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.

Fotolia.com
Fotolia.com

Trwa Tykocińska Akademia Kresów - niezwykły festiwal filmowy z udziałem rozpoznawalnych aktorów, reżyserów, pisarzy. Towarzyszą mu koncerty, spektakle, spotkania autorskie, prelekcje, dyskusje. 

O 11:00 rozpocznie się spotkanie literackie ze Sławomirem Koprem w Alumnacie w Sali Rycerskiej. W południe w Kinie Hetman - powspominamy Stanisława Lema w 100. rocznicę urodzin. Zobaczymy też dwa filmy: "PRZEKŁADANIEC" w reżyserii Andrzeja Wajdy i "AUTOR SOLARIS" - Borisa Lankosza.

O 14:00 rozpocznie się przegląd dorobku Janusza Majewskiego i na początek zobaczymy film "SUBLOKATOR". Po seansie będzie też spotkanie z reżyserem.

O 17:00 "LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA" - czyli prelekcja o Kresach Sławomira Kopra i spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem, Januszem Majewskim, Ewą Dałkowską  i Sławomirem Koprem, które prowadzi Łukasz Jasina.

O 20:00 rozpocznie się koncert DUMY KRESOWE w Alumnacie, a o 21:30 zobaczymy filmy w 100. rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego - "KAZIU. POLSKA CI DZIĘKUJE" i "POLSKA GOLA" na Rynku w Tykocinie.

W piątek (30.07) od rana poetyckie przedpołudnie. O 9:00 wspomnienie o Adamie Zagajewskim "SOLIDARNOŚĆ I SAMOTNOŚĆ POETY" i "WIDOK Z KRAKOWA" - rozmowa z Magdaleną Piekorz w Kinie Hetman. O 11:30 Wspomnienie o Zbigniewie Herbercie. Zobaczymy "Potęgę smaku" i posłuchamy wykładu o Zbigniewie Herbercie, który poprowadzi Marek Zagańczyk.

O 16:45 w Kinie Hetman rozpocznie się prelekcja o Lwowie i sprawie Gorgonowej. Debata z udziałem Sławomira Kopra, Ewy Dałkowskiej i Janusza Majewskiego. O 19:45 otwarcie wystawy akwarel Ryszarda Rogali, a o 20:45 uroczyste Otwarcie Tykocińskiej Akademii Kresów. O 21:30 w plenerze koncert CZEREMSZYNY na Rynku w Tykocinie.


"Sputnik nad Polską" 

To już finał przeglądu najnowszego kina rosyjskiego w Białymstoku. Na zakończenie cyklu "Sputnik nad Polską" w czwartek (29.07) o 18:30 zobaczymy film animowany "NOS ALBO SPISEK ODMIEŃCÓW". Film oparty jest na dwóch największych kreacjach rosyjskiego geniuszu: powieści Nikołaja Gogola "Nos" i operze "Nos", stworzonej w 1930 roku przez kompozytora Dmitrija Szostakowicza. Obraz poświęcony jest pionierom, innowatorom w sztuce. Ludziom, którzy wyprzedzali swoje czasy. I, co najważniejsze, mieli odwagę, aby płynąć pod prąd – kosztem własnego dobrobytu, a często życia. Głównymi bohaterami filmu są pisarze Nikołaj Gogol i Michaił Bułhakow, reżyser Wsiewołod Meyerhold i kompozytor Dmitrij Szostakowicz.

Początek seansu o 18:30.


Rozpoczyna się Festiwal Podlasie SlowFest w Supraślu. W czwartek (29.07) możemy popatrzeć na "Niebo nocą" - zbiórka przy Domu Ludowym o 21:30. W piątek (30.07) o 17:00 czeka nas spacer szlakiem "Dzikie jadalne" - chętni też spotykają się przy Domu Ludowym. A o 21:00  pokaz plenerowy filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - przy Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. W sobotę (31.07) w południe w Domu Ludowym zaplanowano warsztaty "Rękodzieło pod parasolem", a o 20:00 rozpocznie się koncert "Vila Madalena" w Domu Ludowym.

Niedziela (1.08) to wieczór z poetycko pisarski. Spotkanie z Piotrem Janickim i Krzysztofem Puławskim. Ich literackie fascynacje oraz różne inne dźwięki w Domu Ludowym. Początek o 18:00.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok