Radio Białystok | Wiadomości | Łomża wróci na kolejową mapę Polski

Łomża wróci na kolejową mapę Polski

autor: Adam Dąbrowski

6.08.2021, 15:23, akt. 18:20

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego podpisał w piątek (6.08) w Łomży umowę na wykonanie studium wykonalności nowej trasy kolejowej, która poprowadzi z Ostrołęki przez Łomżę do Giżycka.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Kolej wróci do Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To fragment tzw. szprychy nr 3 CPK z Warszawy przez województwa mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Jak mówił wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała, jest to element walki z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym.


- Łomża to dziś jedno z największych miast w naszym kraju pozbawionych dostępu do kolei pasażerskiej. Po wybudowaniu szprychy nr 3 to się zmieni, a czas przejazdu z Warszawy do Łomży wyniesie 1 godz. 15 minut.  Poprzez inwestycje CPK będziemy konsekwentnie likwidować kolejne przykłady wykluczenia komunikacyjnego polskich miast, uzupełniając braki w sieci kolejowej - powiedział w Łomży Marcin Horała.


Wiceminister dodał, że takie miasta jak Ostrołęka czy Łomża dołączą do pierwszej ligi transportowej, "a podział na Polskę A i Polskę B w wymiarze transportowym stanie się bezpodstawny".

- To także szansa dla całego regionu na rozwój - nie tylko turystyki, ale także ekonomiczny i gospodarczy - zauważył wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. - Przedsiębiorcy będą mieli dodatkowy argument, żeby tu inwestować, bo łatwiej będzie dostarczyć surowce i wywieźć gotowe produkty - podkreślił.


- Dlatego samorząd Łomży lobbuje, żeby przebieg kolei i dworzec zaplanować w zachodniej części miasta, między ulicami Wojska Polskiego i Nowogrodzką - stwierdził prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Tam jest jeszcze ponad 200 ha gruntów, które można by wykorzystać w przyszłości pod inwestycje - dodał.


Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś powiedział, że nowa linia kolejowa będzie oznaczać rewolucję komunikacyjną w całym regionie.

Jak informuje CPK, budowa szprychy nr 3 CPK - Warszawa - Tłuszcz - Wyszków - Ostrołęka - Łomża - Pisz - Giżycko będzie oznaczać liczne korzyści dla pasażerów. - Do sieci połączeń dalekobieżnych włączona zostanie nie tylko Łomża, ale też Kolno i Orzysz. Pierwsze i drugie z tych miast nie mają dziś dostępu do kolei w ogóle (Łomża czeka na pociągi od 1993 r.), a do Orzysza - trzeciego z nich - dojeżdżają tylko pociągi towarowe od strony Ełku - czytamy w komunikacie CPK.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane między Ostrołęką i Łomżą mają ruszyć w 2023 roku i potrwają do końca 2027 r. Dla odcinka z Łomży do Giżycka zakładany w harmonogramie okres robót budowlanych to lata 2028-2031.


- Nowe połączenie koleją Mazur i Podlasia z Mazowszem, Warszawą i CPK to kolejna już inwestycja realizowana z myślą o tych regionach Polski, które nie rozwinęły w pełni swoich możliwości z powodu ograniczonego dostępu do transportu publicznego. Inwestycja ta zapewni atrakcyjne czasy przejazdów, większy potencjał turystyczny i włączenie nowych miast do ogólnopolskiej sieci kolejowej - powiedział prezes spółki CPK Mikołaj Wild.


Program kolejowy CPK zakłada budowę prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Na te inwestycje składa się 12 tras kolejowych, w tym 10 szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.


źródło: PAP, IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marcin Horała [wideo]

9.08.2021, 07:03

- Łomża jest jednym z największych miast w Polsce pozbawionych komunikacji kolejowej. W cywilizowanym świecie jest rzeczą oczywistą, że miasta tej wielkości mają połączenia kolejowe.


Będzie wygodniej i bezpieczniej - trwa budowa przystanku kolejowego Białystok Zielone Wzgórza

27.07.2021, 17:33

Pasażerowie zyskają lepszy dostęp do kolei, a piesi bezpieczne przejście pod torami. Trwa budowa nowego przystanku kolejowego Białystok Zielone Wzgórza.


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

26.10.2021, 00:01

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Rozpoczął się remont węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy. Tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej i kosztownej modernizacji nie było nigdy.


Rozebrane perony na białostockim dworcu kolejowym - trwa wielka budowa trasy Rail Baltica [zdjęcia]

27.05.2021, 07:10

Rozebrane są już tory na pierwszym i drugim peronie - wkrótce wykonawca ma też demontować charakterystyczne kładki dla pieszych. Białostocki dworzec kolejowy od strony peronów coraz bardziej przypomina wielki plac budowy. Trwa największa w historii przebudowa tej stacji kolejowej.


Do Łomży przyjechał pociąg pasażerski - ostatnie regularne kursy były 28 lat temu [zdjęcia, wideo]

9.05.2021, 09:54

Kilkadziesiąt osób przyszło przywitać pierwszy od wielu lat pociąg pasażerski, który przyjechał do Łomży. Niestety nie było to regularne połączenie, a jedynie przejazd zorganizowany przez miłośników kolei.


Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]

12.04.2021, 06:00

Przebudowa kilku przystanków kolejowych, budowa mostu nad rzeką Narew w Uhowie - to prace, które w najbliższych dniach zaczną PKP PLK na odcinku Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok