Radio Białystok | Wiadomości | Rozebrane perony na białostockim dworcu kolejowym - trwa wielka budowa trasy Rail Baltica [zdjęcia]

Rozebrane perony na białostockim dworcu kolejowym - trwa wielka budowa trasy Rail Baltica [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

27.05.2021, 07:10, akt. 07:16

Rozebrane są już tory na pierwszym i drugim peronie - wkrótce wykonawca ma też demontować charakterystyczne kładki dla pieszych. Białostocki dworzec kolejowy od strony peronów coraz bardziej przypomina wielki plac budowy. Trwa największa w historii przebudowa tej stacji kolejowej.

Dworzec kolejowy w Białymstoku, 24.05.2021, fot. Joanna Szubzda
Dworzec kolejowy w Białymstoku, 24.05.2021, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Rozebrane perony na białostockim dworcu kolejowym - trwa wielka budowa trasy Rail Baltica - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Perony w Białymstoku będą zadaszone

Modernizowana jest linia kolejowa Warszawa-Białystok na 70-kilometrowym odcinku z Czyżewa do Białegostoku. Jak podaje spółka PKP PLK jest to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych obecnie na polskich torach. Stanowi część projektu budowy międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica, która połączy Europę Zachodnią z państwami bałtyckimi i Finlandią.

W Białymstoku dzięki modernizacji linii kolejowej Rail Baltica całkowicie zmieni się stacja kolejowa - mówi Tomasz Łotowski z PKP PLK.

- Powstaną 4 nowe zadaszone perony, wyposażone w udogodnienia dla podróżnych, w tym system dynamicznej informacji pasażerskiej. Obie kładki dla pieszych zostaną rozebrane. Z budynku dworca na perony będzie można dostać się wygodnym tunelem wyposażonym w pochylnie. Drugi tunel zbuduje miasto Białystok w okolicach kładki dla pieszych na przedłużeniu ul. św. Rocha - wylicza Tomasz Łotowski.


W Białymstoku powstanie też nowy przystanek w pobliżu osiedla Zielone Wzgórza, co ułatwi dojazd koleją do centrum. Planowane Lokalne Centrum Sterowania według zapewnień spółki PKP PLK usprawni ruch pociągów i podniesie poziom bezpieczeństwa.


Kilkanaście stacji i przystanków do przebudowy

Zmodernizowanych będzie łącznie 6 stacji i 12 przystanków, w tym stacje w Czyżewie, Szepietowie, Łapach i Białymstoku. Modernizacja linii zakłada również budowę 10 mostów kolejowych, w tym największego, 200-metrowego mostu nad Narwią w Uhowie.Przebudowa odcinka Czyżew - Białystok kosztuje 3,5 mld zł; z tego 3 mld pochodzi z UE. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2023 roku.

| red: wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Łap liczą na jak najszybszą przebudowę dworca kolejowego

18.05.2021, 12:16

Centrum miasteczka zmienia się i pięknieje - został jeden budynek, który straszy. Mieszkańcy Łap narzekają na stan tamtejszego dworca kolejowego. Uważają, że powinien być jak najszybciej wyremontowany.


Na białostockim osiedlu Zielone Wzgórza powstaje nowy przystanek kolejowy

19.04.2021, 13:52

W Białymstoku rozpoczęła się budowa nowego przystanku kolejowego na osiedlu Zielone Wzgórza. To część budowy trasy Rail Baltica ze stolicy Podlasia do Warszawy.


Opóźni się budowa centrum przesiadkowego przy białostockich dworcach PKS i PKP

17.04.2021, 07:33

Miały tam być zatoki dla autobusów, przystanki i ścieżka rowerowa, a podróżni mieli szybko przesiadać się z pociągów do autobusów. Opóźni się budowa - na razie nie wiadomo o ile - centrum przesiadkowego przy białostockich dworcach PKS i PKP. Urząd Miejski w Białymstoku umorzył postępowanie w tej sprawie.


Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]

12.04.2021, 06:00

Przebudowa kilku przystanków kolejowych, budowa mostu nad rzeką Narew w Uhowie - to prace, które w najbliższych dniach zaczną PKP PLK na odcinku Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.


Przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku - jeden z elementów modernizacji linii Rail Baltica

2.01.2021, 09:42

Od rozbiórki starych torów rozpoczęła się przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku. To część gruntownej modernizacji podlaskiego odcinka trasy Rail Baltica.


Jest pozwolenie na budowę odcinka Rail Baltica-stacja Białystok

26.10.2020, 14:42

Wojewoda podlaski wydał w poniedziałek (26.10) pozwolenie na budowę około 6-kilometrowego odcinka linii kolejowej "stacja Białystok" - międzynarodowej linii E75 Rail Baltica. To przedostatnie pozwolenie z całego podlaskiego odcinka tej trasy z Czyżewa do Białegostoku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok