Radio Białystok | Wiadomości | Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]

Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]

12.04.2021, 06:00, akt. 07:13

Przebudowa kilku przystanków kolejowych, budowa mostu nad rzeką Narew w Uhowie - to prace, które w najbliższych dniach zaczną PKP PLK na odcinku Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

Okolice stacji kolejowej w Szepietowie, fot. Joanna Szubzda
Okolice stacji kolejowej w Szepietowie, fot. Joanna Szubzda

Nowe, zadaszone perony na stacji w Białymstoku

Trwają prace na stacji kolejowej Białystok, ich zakres w najbliższym czasie się poszerzy. Inwestor poinformował, że w obrębie całej stacji zdemontowano jak dotąd ok. 30 km torów i sieci trakcyjnej.


- Budowane jest lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, które zapewni bezpieczne i sprawne kursy pociągów. W kwietniu prace będą widoczne przy peronach nr 1 i 2 oraz sąsiadujących torach - zapowiadają PKP PLK.Mają się też zacząć przygotowania do budowy tunelu pod torami na stacji. Już wcześniej informowano, że powstaną cztery zadaszone perony.


- W kwietniu prace będą widoczne przy peronach nr 1 i 2 oraz sąsiadujących torach. Wykonawca rozpocznie roboty przy kładce prowadzącej od ul. św. Rocha. Przygotowywany będzie teren pod budowę tuneli pod torami - podaje spółka PKP PLK.


Łącznica w Starosielcach, nowe perony w Szepietowie

W ramach prac na Rail Baltica w Starosielcach jest przygotowywana łącznica, która będzie łączyć linię z Ełku do Bielska Podlaskiego.


- Postępują prace od granicy województwa do stacji Racibory. W Czyżewie roboty obejmują perony, teren wiaduktu kolejowego oraz drogi dojazdowe. Obok torów widać konstrukcje sieci trakcyjnej. W Szepietowie wykonawca przygotowuje budowę nowych peronów i przygotowywany jest teren do prac torowych oraz budowy dwóch wiaduktów nad torami - poinformowało PKP PLK.


200-metrowy most w Uhowie

PKP PLK poinformowały, że w najbliższych dniach zacznie się przebudowa przystanków w Uhowie, Bojarach, Niewodnicy i Klepaczach, a w Baciutach zamiast przystanku powstanie stacja. Będzie również nowy most nad Narwią w Uhowie.


- Wybudowane zostaną skrzyżowania bezkolizyjne zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Jednym z największych wyzwań będzie budowa nowego, prawie 200-metrowego mostu nad Narwią w Uhowie. Nowa przeprawa na lata zapewni sprawne podróże i przewóz towarów na międzynarodowej linii. Rozpoczęcie prac, m.in. demontaż torów, poprzedzi przygotowanie bezpiecznych i oznakowanych przejść - zapowiedziały Polskie Linie Kolejowe.


Prace będą się wiązały ze zmianami w ruchu pociągów, bo będą prowadzone na jednym z dwóch torów na trasie Białystok-Łapy - podało w komunikacie PKP PLK.


Największa kolejowa inwestycja w historii

Modernizacja ok. 70 km odcinka Czyżew-Białystok to obecnie największa inwestycja kolejowa realizowana w województwie podlaskim. Prace zaczęły się jesienią 2020 r. od modernizacji stacji Czyżew i są kontynuowane. Koszt całej inwestycji to 3,4 mld zł. Jest ona dofinansowana z UE z programu CEF- Łącząc Europę.

Modernizacja całego odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica ma być zakończona w 2023 r. - zapowiadały wcześniej władze PKP PLK. W 2024 r. ma być jeszcze montowany system sterowania ruchem. Po zakończeniu prac, podróż pociągiem z Białegostoku do Warszawy ma trwać ok. półtorej godziny.

źródło: PAP | red: wsz, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z powodu remontów zmienia się rozkład jazdy pociągów regionalnych w Podlaskiem

11.04.2021, 10:03

Część pociągów nie wyjedzie w trasę i trzeba będzie korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej. Od poniedziałku (12.04) szykują się spore zmiany w rozkładzie jazdy pociągów regionalnych w Podlaskiem.


Rozpoczęły się prace nad budową nowego dworca kolejowego w Wasilkowie

21.03.2021, 09:23

Niewielki, ale funkcjonalny - taki ma być nowy dworzec kolejowy w Wasilkowie. Wykonawca rozpoczął już prace przy jego budowie.


Pod Łomżą wykoleiła się lokomotywa [zdjęcia]

5.02.2021, 16:01

W okolicach Łomży wykoleiła się lokomotywa pociągu towarowego. 


Zderzenie pociągu z cysterną w Koszarówce - sprawą zajęła się grajewska prokuratura

4.02.2021, 15:13

Grajewska prokuratura zajęła się sprawą środowego (03.02) zderzenia pociągu osobowego z cysterną przewożącą mleko.


Pociąg pasażerski zderzył się z cysterną pod Grajewem [zdjęcia, wideo]

3.02.2021, 14:43

Zderzenie na niestrzeżonym przejeździe kolejowo-drogowym w Koszarówce koło Grajewa. Samochód ciężarowy przewożący mleko wjechał pod pociąg PKP InterCity relacji Gdynia - Białystok.


Dworzec PKP w Dąbrowie Białostockiej przejdzie metamorfozę

13.01.2021, 10:55

Nie ma tam toalet, a poczekalnia nie jest ogrzewana, ale wkrótce ma się to zmienić. Dworzec PKP w Dąbrowie Białostockiej będzie dostosowany do potrzeb podróżujących.


Niewielki, ale funkcjonalny - taki ma być nowy dworzec kolejowy w Wasilkowie [zdjęcia]

3.01.2021, 07:19

Ma to być niewielki obiekt, dostosowany do lokalnych potrzeb. W Wasilkowie powstanie nowy dworzec kolejowy. Wykonawca przejął już plac budowy i wkrótce rozpocznie prace - informuje rzecznik PKP S.A. Michał Stilger.


Przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku - jeden z elementów modernizacji linii Rail Baltica

2.01.2021, 09:42

Od rozbiórki starych torów rozpoczęła się przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku. To część gruntownej modernizacji podlaskiego odcinka trasy Rail Baltica.


Dworzec kolejowy w Siemiatyczach otwarty po modernizacji [zdjęcia]

31.12.2020, 13:55

Jest nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z przebudowanego dworca kolejowego w Siemiatyczach mogą już korzystać podróżni.


Jest pozwolenie na budowę odcinka Rail Baltica-stacja Białystok

26.10.2020, 14:42

Wojewoda podlaski wydał w poniedziałek (26.10) pozwolenie na budowę około 6-kilometrowego odcinka linii kolejowej "stacja Białystok" - międzynarodowej linii E75 Rail Baltica. To przedostatnie pozwolenie z całego podlaskiego odcinka tej trasy z Czyżewa do Białegostoku.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok