Radio Białystok | Wiadomości | Dworzec kolejowy w Siemiatyczach otwarty po modernizacji [zdjęcia]

Dworzec kolejowy w Siemiatyczach otwarty po modernizacji [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

31.12.2020, 13:55, akt. 17:39

Jest nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z przebudowanego dworca kolejowego w Siemiatyczach mogą już korzystać podróżni.

Dworzec PKP w Siemiatyczach, źródło: PKP S.A.
Dworzec PKP w Siemiatyczach, źródło: PKP S.A.

Renowację przeszła elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi takimi jak gzymsy i pilastry. Z okien dworca usunięto kraty, wymieniono też stolarkę okienną i drzwiową.

Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A. dodaje, że zmieniła się też przestrzeń obsługi podróżnych.


- Wewnątrz budynku udostępniono podróżnym hol pełniący funkcję poczekalni, który wyposażono w nowe ławki z podłokietnikami, kosze, plansze z rozkładami jazdy pociągów, nowoczesne oświetlenie oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także system informacji głosowych dostosowujący głośność do tła otoczenia. W budynku po przebudowie znalazły się również toalety ogólnodostępne, w tym te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami - wylicza Bartłomiej Sarna.


Zmodernizowany budynek dostosowany jest do potrzeb osób, które mają problemy w poruszaniu się.


- Zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące w budynku dworca i w jego bezpośrednim  otoczeniu. Ułatwią one przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Nowością jest pochylnia o łagodnie wyprofilowanym nachyleniu, ułatwiającą dostęp do budynku z poziomu placu przed dworcem - mówi Sarna.


Przebudowa dworca w Siemiatyczach była współfinansowana z pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jej łączny koszt to prawie 9,5 mln zł brutto.

To czwarty przebudowany dworzec, z którego od tego roku mogą korzystać podróżni w naszym regionie. Wcześniej PKP udostępniło budynki w Czeremsze, Białymstoku i Bielsku Podlaskim.Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin cytowany w komunikacie spółki PKP S.A. podkreśla, że inwestycja w Siemiatyczach to kolejny obiekt dworcowy przebudowany w Podlaskiem.


- Rząd Prawa i Sprawiedliwości pamięta, czym jest zrównoważony rozwój i stawia na rozwój infrastruktury komunikacyjnej także na Podlasiu czy Lubelszczyźnie, czego najlepszym dowodem jest zrewitalizowany niedawno piękny dworzec w Białymstoku czy ten w Siemiatyczach. Ta inwestycja to także dowód na dobre wykorzystanie środków unijnych - mówi Sasin.


Na inwestycje w mniejszych miejscowościach zwraca też uwagę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


- Chcemy, żeby Polska rozwijała się równomiernie. Dlatego pieniądze krajowe i Fundusze Europejskie inwestujemy nie tylko w największe miasta, ale też w mniejsze miejscowości. Przykładem takiej lokalnej inwestycji jest dworzec w Siemiatyczach. Komfort, ekologia, estetyka i dbałość o potrzeby osób z niepełnosprawnościami - tak w skrócie można podsumować efekt modernizacji dworca - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


W przyszłym roku gotowe mają być przebudowane inne dworce w województwie podlaskim: w Jabłoni Kościelnej, Szepietowie i Kuźnicy.


| red: wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Osoby podróżujące koleją z Suwałk do Warszawy i Białegostoku czekają zmiany

26.11.2020, 09:08

13 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP PLK.


Trwa przebudowa dworca PKP w Kuźnicy

12.11.2020, 08:57

Po modernizacji budynek dworca PKP w Kuźnicy ma być nowoczesny - zmieni się też otoczenie dworca. Pasażerowie będą mieć większy komfort podróży, zwiększy się również ich bezpieczeństwo.


Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 08:58

45 mln zł brutto kosztowała gruntowna modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. W czwartek obiekt oficjalnie oddano do użytku. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Obiekt pochodzi z 1862 r.


Bielsk Podlaski ma nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy

26.06.2020, 16:38

W piątek w Bielsku Podlaskim otwarto nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy. Inwestycja kosztowała ponad 11,5 mln zł brutto. To jeden z dwunastu takich innowacyjnych dworców, które powstają w Podlaskiem.


W Bielsku Podlaskim powstał nowy dworzec kolejowy

22.04.2020, 08:25

W miejsce starego zburzonego dworca powstał nowy, mniejszy budynek. W Bielsku Podlaskim praktycznie gotowy jest już nowy dworzec kolejowy.


PKP SA podpisały umowę na przebudowę dworca w Kuźnicy

13.04.2020, 07:50

17 mln zł ma kosztować przebudowa dworca kolejowego na stacji Kuźnica Białostocka - poinformowały w komunikacie PKP SA, które podpisały umowę na wykonanie tej inwestycji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok