Radio Białystok | Wiadomości | Bielsk Podlaski ma nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy

Bielsk Podlaski ma nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy

26.06.2020, 16:38, akt. 16:44

W piątek w Bielsku Podlaskim otwarto nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy. Inwestycja kosztowała ponad 11,5 mln zł brutto. To jeden z dwunastu takich innowacyjnych dworców, które powstają w Podlaskiem.

Bielsk Podlaski ma nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy, fot. Marcin Gliński
Bielsk Podlaski ma nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Bielsk Podlaski ma nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dworzec powstał w miejscu starego, który był budowany w latach 80. XX wieku. To inwestycja PKP SA. W otwarciu dworca wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Adamczyk podkreślał, że otwarcie tego dworca to plan prezydenta Andrzeja Dudy w praktyce. "Inwestycje w dużych miastach i tam, gdzie do tej pory nie widziano potrzeby ich realizacji. Mieszkańcy Bielska Podlaskiego tak samo zasługują na dobrą infrastrukturę komunikacyjną jak mieszkańcy Mokotowa czy Wilanowa, czy innych osiedli w dużych miastach w Polsce" - mówił.

Minister dodał, że mówił też o innych inwestycjach kolejowych, gdzie obok nowoczesnych dworców, są przebudowywane linie kolejowe. Nawiązał do podpisanej wcześniej tego samego dnia w Białymstoku umowy na przebudowę linii kolejowej Białystok-Czyżew, który będzie częścią Rail Baltica. "To dzięki takim inwestycjom kolej staje się przyjazna dla pasażerów, a pasażerowie, mam nadzieję, wracają na kolej" - dodał Adamczyk. Mówił, że kolej to "najczystszy środek transportu", a - jak podkreślił - rozwinięty transport kolejowy jak w przypadku Rail Baltica, to "swoisty silnik rozwoju regionu".

Adamczyk podkreślił, że ten zmodernizowany dworzec w Bielsku Podlaskim to w końcu miejsce, w którym można w dobrych warunkach czekać na przyjazd pociągu. "Przestanie się w końcu dworzec kolejowy kojarzyć z miejscem, które odraża, które odpycha, które jest zamknięte na głucho, do którego nie ma dostępu" - mówił.

"Od dziś Bielsk Podlaski ma jeden z najbardziej nowoczesnych dworców w regionie" - mówiła Małgorzata Zielińska z zarządu PKP SA. Dodała, że dworzec powstał w ramach dużego programu inwestycji dworcowych PKP SA. W jego ramach zmodernizowanych zostanie 200 dworców, a wartość tych inwestycji to blisko 2 mld zł. W Podlaskiem takich dworców będzie dwanaście, niedawno został oddany do użytku dworzec w Czeremsze.

Zielińska powiedziała, że ten dworzec to bezpieczeństwo pasażerów, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. "Przede wszystkim charakteryzuje go ta nowoczesność i ekologia" - mówiła i dodała, że wyposażony jest m.in. w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła, a także nowoczesny system zarządzania budynkiem. Poinformowała, że budowa dworca została sfinansowana ze środków własnych PKP oraz środków unijnych z programu Polska Wschodnia.

Nowy dworzec w Bielsku Podlaskim to jednokondygnacyjny budynek dostosowany do potrzeb osób, które mają kłopoty z poruszaniem się, także osób niewidomych. Obiekt wykorzystuje odnawialne źródła energii, oprócz pompy ciepła i fotowoltaiki, jest wyposażony w oświetlenie LED, a woda deszczowa będzie wykorzystywana w toaletach. W ogrzewanej poczekalni został umieszczony nowoczesny system informacji głosowej i wizualnej o rozkładzie jazdy pociągów. Zagospodarowano też otoczenie dworca, powstała też zadaszona, otwarta poczekalnia.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Najpóźniej w październiku ma być gotowy zmodernizowany białostocki dworzec kolejowy [zdjęcia, wideo]

2.06.2020, 14:54

Po modernizacji budynek swoim wyglądem w środku i na zewnątrz nawiązuje do czasów carskich. Najpóźniej jesienią pasażerowie będą mogli korzystać ze zmodernizowanego XIX-wiecznego dworca kolejowego w Białymstoku. Prace w zabytkowym budynku są już ukończone prawie w 90 proc.


W lipcu pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego dworca autobusowego w Łomży

19.05.2020, 11:46

Do końca czerwca zakończy się budowa, a w lipcu z nowego dworca autobusowego w Łomży skorzystają pierwsi pasażerowie.


Pojawiły się szanse na remont dworca PKP w Augustowie

6.05.2020, 07:17

Miasto czeka właśnie na ostatnie pozwolenia od Ministerstwa Infrastruktury. Jak je otrzyma, razem z PKP dokona renowacji obiektu. Inwestycja odbyłaby się w ramach rządowego projektu „100 dworców”.


Polskie Koleje Państwowe zastanawiają się, czy nie zaangażować się w remont augustowskiego dworca kolejowego

24.03.2020, 12:07

Trwają ustalenia, jak władze miasta i skarb państwa mogłyby podzielić się kosztami inwestycji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok