Radio Białystok | Wiadomości | Najpóźniej w październiku ma być gotowy zmodernizowany białostocki dworzec kolejowy [zdjęcia, wideo]

Najpóźniej w październiku ma być gotowy zmodernizowany białostocki dworzec kolejowy [zdjęcia, wideo]

2.06.2020, 14:54, akt. 17:35

Po modernizacji budynek swoim wyglądem w środku i na zewnątrz nawiązuje do czasów carskich. Najpóźniej jesienią pasażerowie będą mogli korzystać ze zmodernizowanego XIX-wiecznego dworca kolejowego w Białymstoku. Prace w zabytkowym budynku są już ukończone prawie w 90 proc.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Podróżni w Białymstoku na razie korzystają z dworca tymczasowego - jesienią będzie gotowy wyremontowany główny dworzec - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najpóźniej w październiku ma być gotowy zmodernizowany XIX-wieczny dworzec kolejowy w Białymstoku - poinformowano we wtorek (2.06) na konferencji prasowej. W ramach prac przywrócono budynkowi historyczny wygląd.


We wtorek odbyły się odbiory konserwatorskie zabytkowego dworca, w których uczestniczyła m.in. prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaski konserwator zabytków.

Prof. Dajnowicz przypomniała, że dworzec jest zabytkiem z końca XIX wieku, a projekt modernizacji został przygotowany na podstawie programu konserwatorskiego tego miejsca i poprzedzony licznymi konsultacjami. Jak mówiła, podczas nich ustalano, m.in. kolor i formę bryły dworca, ale też detale architektoniczne wnętrza budynku, jak kolor ścian, kształt posadzki czy wygląd kas.

W jej ocenie modernizacja białostockiego dworca to udany projekt; będzie służyć promocji i rozwojowi miasta i regionu. 


- To wizytówka Białegostoku, naszego regionu. Myślę, że jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce - oceniła prof. Dajnowicz.


Konferencja prasowa na białostockim dworcu PKP:

  

Na dworcu nie ma już antresoli

W ramach inwestycji - jak informuje PKP SA - przywrócony został pierwotny wystrój wnętrza i nawiązuje swoim wyglądem do tego z początku XX w. Wyburzone zostały m.in. antresola wykonana w budynku podczas jego poprzedniej modernizacji, dworzec został przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Inwestycja obejmuje też prace wokół dworca, jak nowe nasadzenia i budowę parkingów.

Obecny podczas spotkania wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że dworzec wrócił do pierwotnego kształtu, kiedy - jak mówił - pełnił ważną funkcję w rozwoju Białegostoku i kiedy stanowił element połączenia międzynarodowego warszawsko-petersburskiego.

Wojewoda wyraził nadzieję, że także dzisiaj, gdy realizowana jest międzynarodowa trasa kolejowa Rail Baltica, dworzec w Białymstoku (który znajdzie się na tej trasie) będzie ważnym punktem rozwoju miasta i regionu.


W Polsce remontowanych jest 200 dworców

Jak poinformował rzecznik PKP SA Michał Stilger, inwestycja w Białymstoku jest jedną z największych w programie inwestycji PKP SA, który obejmuje zarówno budowę nowych, jak i modernizację zabytkowych dworców. W sumie w kraju objętych nim zostało ok. 200 dworców.

Modernizacja dworca w Białymstoku połączona z zagospodarowaniem terenów przydworcowych zaawansowana jest w prawie 90 proc. - poinformował Stilger i dodał, że wszystkie najważniejsze prace zostały już zrealizowane. Do wykonania pozostało m.in. przeprowadzenie robót wykończeniowych.


- Zakończenie całej inwestycji planowane jest w październiku, ale jeśli prace będą przebiegały bez przeszkód, to pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z dworca jeszcze w miesiącach wakacyjnych - podał Stilger.


Nowoczesne rozwiązania na dworcu

Jak wynika z informacji przekazanej przez głównego wykonawcę prac, czyli firmę Budimex SA zakres prac obejmował z jednej strony przywrócenie oryginalnego wyglądu zabytkowego dworca z XIX wieku, z drugiej strony jego wzmocnienie i zabezpieczenia na kolejne 100 lat bezpiecznej eksploatacji.

Dworzec został wyposażony w nowoczesną instalację BMS (Building Management System) oraz panele fotowoltaiczne o mocy 24 kW. Poprawiona została znacznie izolacja termiczna budynku. Dworzec został wyposażony w nowe instalacje sanitarne i monitoringu. Wyeliminowano także bariery dla osób o ograniczonej możliwości poruszania.

Inwestycja, którą prowadzi PKP SA, a realizuje firma Budimex, rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku. Jej koszt to ponad 36 mln zł; współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Inwestycja ma zakończyć się w IV kwartale tego roku; na czas prac uruchomiono dworzec tymczasowy.


źródło: PAP | red: wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Bielsku Podlaskim powstał nowy dworzec kolejowy

22.04.2020, 08:25

W miejsce starego zburzonego dworca powstał nowy, mniejszy budynek. W Bielsku Podlaskim praktycznie gotowy jest już nowy dworzec kolejowy.


PKP SA podpisały umowę na przebudowę dworca w Kuźnicy

13.04.2020, 07:50

17 mln zł ma kosztować przebudowa dworca kolejowego na stacji Kuźnica Białostocka - poinformowały w komunikacie PKP SA, które podpisały umowę na wykonanie tej inwestycji.


Władze PKP porozumiały się z samorządami odnośnie przebiegu przez Suwalszczyznę trasy kolejowej Rail Baltica

9.03.2020, 18:56

Taka deklaracja padła podczas spotkania, które w poniedziałek (09.03) odbyło się w suwalskim starostwie powiatowym.


Wojewoda podlaski wydał decyzję lokalizacyjną na przebudowę stacji kolejowej Białystok

13.02.2020, 14:46

To kolejny krok do przebudowy stacji kolejowej w Białymstoku. Wojewoda podlaski podpisał w czwartek (13.02) tzw. decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej.


Jest nowoczesny i ekologiczny - nowy dworzec w Czeremsze otwarty [zdjęcia, wideo]

16.01.2020, 14:03

To pierwszy taki dworzec kolejowy w województwie podlaskim. Z tzw. Innowacyjnego Dworca Systemowego mogą już korzystać pasażerowie w Czeremsze.


Jedna z firm budowlanych zasadziła w Białymstoku 200 drzew

30.10.2019, 12:54

200 drzew przybyło w Białymstoku. Zasadzili je wolontariusze jednej z firm budowlanych. 


Jesienią 2020 r. zakończy się modernizacja zabytkowego dworca PKP [zdjęcia, wideo]

3.09.2019, 16:01

Jesienią 2020 r. zakończy się modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. Budynek będzie nawiązywał do czasów carskich, jednocześnie będzie nowoczesny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Stary dworzec kolejowy w Grajewie będzie odnowiony

16.07.2019, 10:02

W starym budynku PKP ma powstać poczekalnia autobusowa oraz pomieszczenia dla starostwa powiatowego.


Od zburzenia starego budynku zaczęła się przebudowa dworca kolejowego w Czeremsze

27.01.2019, 07:15

Starego budynku dworca już nie ma - pozostał po nim tylko gruz do sprzątnięcia. Rozpoczęły się główne prace przy przebudowie dworca kolejowego w Czeremsze.


PKP planuje przebudować 12 dworców kolejowych w województwie podlaskim

8.01.2019, 15:07

Nowe dworce, a w nich nowoczesne poczekalnie czy ułatwienia dla niepełnosprawnych.


Podróżni w Białymstoku muszą korzystać z tymczasowego dworca PKP

4.01.2019, 15:07

Chcąc kupić bilet na pociąg, od piątku (4.01) podróżni w Białymstoku muszą korzystać z tymczasowego dworca kolejowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok