Radio Białystok | Wiadomości | Jest nowoczesny i ekologiczny - nowy dworzec w Czeremsze otwarty [zdjęcia, wideo]

Jest nowoczesny i ekologiczny - nowy dworzec w Czeremsze otwarty [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

16.01.2020, 14:03, akt. 17:34

To pierwszy taki dworzec kolejowy w województwie podlaskim. Z tzw. Innowacyjnego Dworca Systemowego mogą już korzystać pasażerowie w Czeremsze.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Nowy dworzec w Czeremsze otwarty - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów - w tym niewidomych i poruszających się na wózkach inwalidzkich.Stary budynek z lat 80.

Stary budynek pochodził z lat 80-tych. Nowy dworzec systemowy powstał w jego miejscu. W budynku jest poczekalnia, kasa biletowa, toalety (także specjalne pomieszczenie dla matki z dzieckiem). Działa też elektroniczny system informacji pasażerskiej.

Dostosowany do osób z niepełnosprawnościami

Dworzec jest dostosowany do wymogów osób z niepełnosprawnościami; są np. zainstalowane wzmacniacze głosu dla osób niedosłyszących, tablice dotykowe z planem dworca, ścieżki, które pomagają się poruszać osobom niedowidzącym i niewidomym.

Instalacje OZE

Zainstalowano instalacje odnawialnych źródeł energii: kolektory słoneczne, pompy ciepła, odzyskiwana jest też woda deszczowa, jest oświetlenie LED. Obiekt jest monitorowany.

W ramach inwestycji zagospodarowano również teren przyległy do budynku dworca: powstał parking, wiata dla rowerów, stacja naprawy rowerów.

"Dworzec XXI w."

W uroczystości wziął udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W jego ocenie dworzec w Czeremsze spełnia wszystkie warunki "dworca XXI w".

Jak poinformował Andrzej Adamczyk, w 2019 r. pociągami w Polsce podróżowało ok. 330 mln pasażerów, podczas gdy w 2015 r. było to 280 mln.


-   A to oznacza, że Polacy wracają na szlaki kolejowe, Polacy wybierają kolej jako środek transportu - podkreślił minister infrastruktury.


Wyliczał, że kolej to ekologiczny, bezpieczny środek transportu, z nowoczesnym taborem. - Transport kolejowy Polacy wybierają, mamy nadzieję, że będą wybierali w dalszym ciągu - dodał Adamczyk.

Do Czeremchy przyjechał również minister edukacji Dariusz Piontkowski.


- Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu wydawało się, że Czeremcha jest odcięta od świata, ale na szczęście świat się zmienia i ten nowy świat dociera także do Czeremchy - powiedział szef MEN.


Małgorzata Zielińska z zarządu PKP SA podkreślała, że dworzec jest bardzo nowoczesny, ekologiczny, estetyczny. Podała, że cała wartość inwestycji z Programu Inwestycji Dworcowych PKP SA 2016-2023 to 1,7 mld zł i jest uzupełnieniem innych dużych inwestycyjnych programów dotyczących infrastruktury. - Polska w ogóle prowadzi największy program kolejowy w Europie - oceniła Małgorzata Zielińska.

Węzeł przesiadkowy

Jak podaje PKP SA stacja Czeremcha jest węzłem przesiadkowym przy tzw. Magistrali Wschodniej, która łączy Białystok, Olsztyn, Lublin, Rzeszów i Kielce.

Nowy dworzec kolejowy w Czeremsze kosztował ok. 13 mln zł. W województwie podlaskim przebudowywanych jest łącznie 12 dworców, a w całym kraju 200. Jeszcze w tym roku mają być gotowe dworce w Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dworzec autobusowy w Wysokiem Mazowieckiem przejdzie rewitalizację

4.12.2019, 11:22

3,5 miliona złotych dotacji z funduszy na rewitalizację dostało Wysokie Mazowieckie na remont dworca autobusowego w centrum miasta.


Jesienią 2020 r. zakończy się modernizacja zabytkowego dworca PKP [zdjęcia, wideo]

3.09.2019, 16:01

Jesienią 2020 r. zakończy się modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. Budynek będzie nawiązywał do czasów carskich, jednocześnie będzie nowoczesny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Od zburzenia starego budynku zaczęła się przebudowa dworca kolejowego w Czeremsze

27.01.2019, 07:15

Starego budynku dworca już nie ma - pozostał po nim tylko gruz do sprzątnięcia. Rozpoczęły się główne prace przy przebudowie dworca kolejowego w Czeremsze.


PKP planuje przebudować 12 dworców kolejowych w województwie podlaskim

8.01.2019, 15:07

Nowe dworce, a w nich nowoczesne poczekalnie czy ułatwienia dla niepełnosprawnych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok