Radio Białystok | Wiadomości | Niewielki, ale funkcjonalny - taki ma być nowy dworzec kolejowy w Wasilkowie [zdjęcia]

Niewielki, ale funkcjonalny - taki ma być nowy dworzec kolejowy w Wasilkowie [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

3.01.2021, 07:19, akt. 11:34

Ma to być niewielki obiekt, dostosowany do lokalnych potrzeb. W Wasilkowie powstanie nowy dworzec kolejowy. Wykonawca przejął już plac budowy i wkrótce rozpocznie prace - informuje rzecznik PKP S.A. Michał Stilger.

Wizualizacje dworca kolejowego w Wasilkowie, źródło: PKP S.A.
Wizualizacje dworca kolejowego w Wasilkowie, źródło: PKP S.A.

Dworzec w Wasilkowie będzie niewielkim, ale funkcjonalnym budynkiem - zapewnia PKP S.A. Na dworcu znajdą się poczekalnia i ogólnodostępne toalety. Pod wiatą będą biletomaty. Przewidziano tam również miejsce pod bankomat i paczkomat. Wykonawca ustawi też małą architekturę (kosze, gablotę informacyjną, ławki) i 13 stojaków na rowery ze stacją naprawczą. Pojawi się także 8 miejsc parkingowych.

Budynek w Wasilkowie to kolejny z ok. 40 tego typu obiektów, które powstaną w ramach realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych. Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP S.A. zakładający zaprojektowanie i budowę niewielkich oraz nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb.

Charakterystyczną cechą IDS-ów są ekologiczne rozwiązania. - Nie zabraknie ich również na dworcu w Wasilkowie - zapewnia rzecznik PKP S.A. Michał Stilger.


- Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne służące pozyskiwaniu energii słonecznej. Pojawi się także energooszczędne oświetlenie LED wraz z automatyką sterującą - dworzec rozjaśni się bardziej w momencie wjazdu pociągu na stację - mówi Michał Stilger.


Obiekt w Wasilkowie będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 


- Wśród rozwiązań, które pojawią się w budynku, warto wskazać m.in. na ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a, pętle indukcyjne czy dotykowe schematy dworca. Do potrzeb osób o ograniczonej mobilności dostosowane zostaną również toalety. Dodatkowo na dworcu w Wasilkowie wśród nowopowstałych miejsc parkingowych jedno będzie przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami - wylicza Stilger.


Dworzec w Wasilkowie ma być gotowy w drugiej połowie 2021 roku. Koszt inwestycji wynosi 3,7 mln zł, z czego część to dofinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec w Wasilkowie będzie kolejnym nowym obiektem kolejowym wyremontowanym w województwie podlaskim. Największą inwestycją w ostatnim czasie było oddanie do użytku wyremontowanego dworca w Białymstoku jesienią ubiegłego roku.W naszym regionie z nowych dworców korzystają też podróżni w Czeremsze, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.

| red: wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku - jeden z elementów modernizacji linii Rail Baltica

2.01.2021, 09:42

Od rozbiórki starych torów rozpoczęła się przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku. To część gruntownej modernizacji podlaskiego odcinka trasy Rail Baltica.


Dworzec kolejowy w Siemiatyczach otwarty po modernizacji [zdjęcia]

31.12.2020, 13:55

Jest nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z przebudowanego dworca kolejowego w Siemiatyczach mogą już korzystać podróżni.


Wracają bezpośrednie połączenia kolejowe z Białegostoku do Hajnówki

31.12.2020, 09:06

Pociągi na tę trasę wyjadą po raz pierwszy od prawie 30 lat. Od piątku (1.01) wracają bezpośrednie połączenia kolejowe z Białegostoku do Hajnówki.


Na wyremontowanej stacji w Hajnówce brakuje kładki dla niepełnosprawnych - uważają lokalne władze [zdjęcia]

29.12.2020, 07:43

Przebudowano tory, perony, ale zdaniem mieszkańców i samorządowców PKP PLK nie pomyślało o niepełnosprawnych. W Hajnówce na wyremontowanej stacji kolejowej powstała nowa kładka dla pieszych, która nie ma podjazdów ani wind.


Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 08:58

45 mln zł brutto kosztowała gruntowna modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. W czwartek obiekt oficjalnie oddano do użytku. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Obiekt pochodzi z 1862 r.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok