Radio Białystok | Wiadomości | Przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku - jeden z elementów modernizacji linii Rail Baltica

Przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku - jeden z elementów modernizacji linii Rail Baltica

autor: Wojciech Szubzda

2.01.2021, 09:42, akt. 09:49

Od rozbiórki starych torów rozpoczęła się przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku. To część gruntownej modernizacji podlaskiego odcinka trasy Rail Baltica.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Modernizowany jest 70-kilometrowy odcinek

Modernizowana jest linia kolejowa Warszawa-Białystok na 70-kilometrowym odcinku z Czyżewa do Białegostoku. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych obecnie na polskich torach. Stanowi część projektu budowy międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica, która połączy Europę Zachodnią z państwami bałtyckimi i Finlandią.

Efektem prowadzonej inwestycji mają być wygodniejsze i szybsze podróże. Po zakończeniu wszystkich prac na linii z Białegostoku do Warszawy, podróż koleją potrwa nie dłużej niż 1,5 godziny. Wzrośnie też przepustowość linii, co umożliwi kursy większej liczby pociągów.


Przebudowana będzie stacja w Białymstoku

W Białymstoku dzięki modernizacji linii kolejowej Rail Baltica całkowicie zmieni się stacja kolejowa - mówi Tomasz Łotowski z PKP PLK.

- Powstaną 4 nowe zadaszone perony, wyposażone w udogodnienia dla podróżnych, w tym system dynamicznej informacji pasażerskiej. Jeden z peronów powstanie obok miejskiego węzła przesiadkowego, co umożliwi łatwe przesiadki z kolei na transport miejski. Obie kładki dla pieszych zostaną rozebrane. Z budynku dworca na perony będzie można dostać się wygodnym tunelem wyposażonym w pochylnie - wylicza Tomasz Łotowski.W Białymstoku powstanie też nowy przystanek w pobliżu osiedla Zielone Wzgórza, co ułatwi dojazd koleją do centrum. Planowane Lokalne Centrum Sterowania usprawni ruch pociągów i podniesie poziom bezpieczeństwa.


Ruch pociągów wciąż możliwy

Jak informuje PKP PLK - prace modernizacyjne na trasie z Czyżewa do Białegostoku prowadzone są w taki sposób, aby możliwy był ruch pociągów. Do tej pory na szlaku między Czyżewem a Szepietowem zdemontowano ok. 15 km jednego toru; ustawiane są słupy trakcyjne. Na stacji w Czyżewie rozebrano tory o długości ok. 2 km i zbudowano już ok. 0,5 km nowego toru.

W Szepietowie powstał peron tymczasowy, trwają prace przy rozbiórce torów, odwodnieniu, formowaniu nasypów i ustawianiu słupów trakcyjnych. Prace prowadzone są także na drogach dojazdowych. Zaawansowana jest również budowa wiaduktu nad torami w Uhowie, który będzie dostępny dla kierowców na wiosnę 2021 roku.


Kilkanaście stacji i przystanków do przebudowy

Zmodernizowanych będzie łącznie 6 stacji i 12 przystanków, w tym stacje w Czyżewie, Szepietowie, Łapach i Białymstoku.


- Podróżni zyskają wygodne perony, wyposażone w niezbędną infrastrukturę, dynamiczną informację pasażerską, a także dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Dzięki modernizacji wzrośnie także poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Na odcinku z Czyżewa do Białegostoku przejazdy w poziomie szyn zastąpią skrzyżowania dwupoziomowe. Piesi i rowerzyści będą też mogli bezpiecznie przekraczać tory dzięki budowie przejść podziemnych - mówi Tomasz Łotowski.


Modernizacja linii zakłada również budowę 10 mostów kolejowych, w tym największego, 200-metrowego mostu nad Narwią w Uhowie.

Przebudowa odcinka Czyżew - Białystok kosztuje 3,5 mld zł; z tego 3 mld pochodzi z UE. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2023 roku.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dworzec kolejowy w Siemiatyczach otwarty po modernizacji [zdjęcia]

31.12.2020, 13:55

Jest nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z przebudowanego dworca kolejowego w Siemiatyczach mogą już korzystać podróżni.


Wracają bezpośrednie połączenia kolejowe z Białegostoku do Hajnówki

31.12.2020, 09:06

Pociągi na tę trasę wyjadą po raz pierwszy od prawie 30 lat. Od piątku (1.01) wracają bezpośrednie połączenia kolejowe z Białegostoku do Hajnówki.


Trwa przebudowa dworca PKP w Kuźnicy

12.11.2020, 08:57

Po modernizacji budynek dworca PKP w Kuźnicy ma być nowoczesny - zmieni się też otoczenie dworca. Pasażerowie będą mieć większy komfort podróży, zwiększy się również ich bezpieczeństwo.


Jest pozwolenie na budowę odcinka Rail Baltica-stacja Białystok

26.10.2020, 14:42

Wojewoda podlaski wydał w poniedziałek (26.10) pozwolenie na budowę około 6-kilometrowego odcinka linii kolejowej "stacja Białystok" - międzynarodowej linii E75 Rail Baltica. To przedostatnie pozwolenie z całego podlaskiego odcinka tej trasy z Czyżewa do Białegostoku.


Wydane pozwolenie na budowę 23 km odcinka Szepietowo-Łapy trasy Rail Baltica

21.10.2020, 14:16

Wojewoda podlaski wydał w środę (21.10) pozwolenie na budowę 23-km odcinka Szepietowo-Łapy międzynarodowej trasy kolejowej Rai Baltica. Kończą się procedury pozwoleniowe na podlaski odcinek trasy Czyżew-Białystok. Trwa już modernizacja linii od strony Czyżewa.


Jest decyzja lokalizacyjna na przebudowę kolejnego odcinka trasy Rail Baltica - stacji Łapy

14.10.2020, 14:22

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (14.10) decyzję lokalizacyjną na przebudowę ok. 3-kilometrowego odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.


Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 08:58

45 mln zł brutto kosztowała gruntowna modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. W czwartek obiekt oficjalnie oddano do użytku. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Obiekt pochodzi z 1862 r.


Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka Rail Baltica - od granicy województw do stacji Czyżew

20.07.2020, 11:25

Pozwolenie na budowę ok. 6,5-km odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od granicy województw: mazowieckiego i podlaskiego do stacji Czyżew wydał w poniedziałek (20.07) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok