Radio Białystok | Wiadomości | Jest pozwolenie na budowę odcinka Rail Baltica-stacja Białystok

Jest pozwolenie na budowę odcinka Rail Baltica-stacja Białystok

26.10.2020, 14:42, akt. 27.10.2020, 13:31

Wojewoda podlaski wydał w poniedziałek (26.10) pozwolenie na budowę około 6-kilometrowego odcinka linii kolejowej "stacja Białystok" - międzynarodowej linii E75 Rail Baltica. To przedostatnie pozwolenie z całego podlaskiego odcinka tej trasy z Czyżewa do Białegostoku.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Dobiegają końca wszystkie procedury pozwoleniowe ws. tego odcinka Rail Baltica. Odcinek, w ramach którego będzie przebudowana stacja kolejowa Białystok, ma 6 km długości.


Mówimy "stacja", choć myślimy o odcinku 6-kilometrowym, który przebiega przez obszar naszego miasta (Białegostoku), choć główne prace będą skupione wokół dworca i o tym trzeba pamiętać - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.


Przypomniał, że w ostatnich tygodniach oddano do użytku zmodernizowany budynek dworca PKP w Białymstoku. Teraz będzie modernizowana stacja kolejowa Białystok. Zaplanowano przebudowę peronów, wprowadzenie podziemnej komunikacji dla pieszych. Będzie też przebudowana cała infrastruktura techniczna związana ze sterowaniem ruchem.


  


Prace obejmą przebudowę podtorza i układu torowego. Cała geometria torów będzie dostosowana do tego, by po modernizacji pociągi pasażerskie mogły jeździć z prędkością 200 km/h, a towarowe 160 km/h. Zanim to jednak nastąpi, trzeba przebudować wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe na bezkolizyjne. Podlaski Urząd Wojewódzki podkreśla, że wykonanie bezkolizyjnych przejazdów będzie się odbywać na podstawie odrębnych pozwoleń na budowę.Przejście podziemne zamiast kładki nad torami


Inwestycja przewiduje rozbiórkę starych i budowę nowych peronów na stacji kolejowej Białystok. Kładki dla pieszych nad torami zostaną zdemontowane. Ruch pieszych będzie się odbywał pod torami z wyjściami na zadaszone perony.

Będzie zdemontowana stacja Białystok Wiadukt i stary wiadukt będzie zastąpiony nowym. Powstanie nowa stacja Białystok Zielone Wzgórza. Będzie rozebrany wiadukt i powstanie nowe przejście pod torami pomiędzy ulicami Zielonogórską i Starosielce.

Wydane pozwolenie dopuszcza również budowę tunelu od strony ulicy Bohaterów Monte Cassino w stronę ulicy Kolejowej na potrzeby ruchu pieszo-rowerowego.

Budowa podlaskiego odcinka Rail Baltica zaczęła się we wrześniu od strony Czyżewa (na trasie Warszawa-Białystok). Inwestorem jest PKP PLK SA. Mazowieckie odcinki Rail Baltica zmodernizowano w poprzednich latach. Modernizacja odcinka Czyżew-Białystok ma kosztować 3,5 mld zł; z tego 3 mld pochodzi z UE z programu CEF - Łącząc Europę.

PKP PLK informowały wcześniej, że inwestycja ma być gotowa w 2024 r. Według zapowiedzi, po zakończeniu prac podróż koleją z Białegostoku do Warszawy będzie trwać krócej niż półtorej godziny.

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wydane pozwolenie na budowę 23 km odcinka Szepietowo-Łapy trasy Rail Baltica

21.10.2020, 14:16

Wojewoda podlaski wydał w środę (21.10) pozwolenie na budowę 23-km odcinka Szepietowo-Łapy międzynarodowej trasy kolejowej Rai Baltica. Kończą się procedury pozwoleniowe na podlaski odcinek trasy Czyżew-Białystok. Trwa już modernizacja linii od strony Czyżewa.


Jest decyzja lokalizacyjna na przebudowę kolejnego odcinka trasy Rail Baltica - stacji Łapy

14.10.2020, 14:22

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (14.10) decyzję lokalizacyjną na przebudowę ok. 3-kilometrowego odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.


Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 08:58

45 mln zł brutto kosztowała gruntowna modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. W czwartek obiekt oficjalnie oddano do użytku. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Obiekt pochodzi z 1862 r.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok