Radio Białystok | Wiadomości | Jest decyzja lokalizacyjna na przebudowę kolejnego odcinka trasy Rail Baltica - stacji Łapy

Jest decyzja lokalizacyjna na przebudowę kolejnego odcinka trasy Rail Baltica - stacji Łapy

14.10.2020, 14:22, akt. 19:53

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (14.10) decyzję lokalizacyjną na przebudowę ok. 3-kilometrowego odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

Bohdan Paszkowski, podpisanie decyzji lokalizacyjnej na odcinek trasy Rail Baltica - Stacja Łapy, fot. Wojciech Szubzda
Bohdan Paszkowski, podpisanie decyzji lokalizacyjnej na odcinek trasy Rail Baltica - Stacja Łapy, fot. Wojciech Szubzda

Decyzja dotyczy stacji Łapy i jest potrzebna, by inwestor mógł dostać pozwolenie na budowę. Powstaną tam nowe perony, a w miejscach, gdzie tory krzyżują się z układem drogowym, nowe wiadukty. Piesi mają mieć do dyspozycji podziemne przejścia.

Cała infrastruktura ma umożliwić pociągom pasażerskim jazdę z prędkością 200 km/h, towarowym - 160 km/h, choć na samej stacji takie prędkości nie będą rozwijane.

Wydana w środę decyzja nie dotyczy samego obiektu dworca, który będzie osobną inwestycją realizowaną przez innego inwestora.

  

Wojewoda podkreślił, że trasa Rail Baltica jest ważną nie tylko z punktu widzenia kolei, ale także dla rozwoju województwa podlaskiego.


- Wszyscy wiążemy też nadzieję z tym, że trasa ta o charakterze międzynarodowym będzie kolejnym impulsem inwestycyjnym w infrastrukturze, który nie tylko się przełoży na kwestie związane z bezpieczeństwem, szybkością w ruchu towarowym i pasażerskim, ale również da nam konkretne efekty rozwojowe - powiedział Bohdan Paszkowski.


Podlaski Urząd Wojewódzki kończy powoli procedurę wydawania decyzji potrzebnych do modernizacji całego ok. 70-kilometrowego podlaskiego odcinka trasy Rail Baltica z Czyżewa do Białegostoku. Do końca października mają być wydane pozwolenia na budowę odcinka Szepietowo - Łapy i stacji Białystok.Gdy cała trasa będzie gotowa, podróż pociągiem z Białegostoku do Warszawy ma trwać krócej niż półtorej godziny. Inwestycja ma być gotowa w 2024 r.


źródło: PAP | red: zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 08:58

45 mln zł brutto kosztowała gruntowna modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. W czwartek obiekt oficjalnie oddano do użytku. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Obiekt pochodzi z 1862 r.


Rail Baltica - rozpoczęła się modernizacja odcinka Czyżew-Białystok

17.09.2020, 12:12

Ponad 3,5 mld zł będzie kosztowała modernizacja ok. 71-km odcinka Czyżew-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.


Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka Rail Baltica - od granicy województw do stacji Czyżew

20.07.2020, 11:25

Pozwolenie na budowę ok. 6,5-km odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od granicy województw: mazowieckiego i podlaskiego do stacji Czyżew wydał w poniedziałek (20.07) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Bielsk Podlaski ma nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy

26.06.2020, 16:38

W piątek w Bielsku Podlaskim otwarto nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy. Inwestycja kosztowała ponad 11,5 mln zł brutto. To jeden z dwunastu takich innowacyjnych dworców, które powstają w Podlaskiem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok