Radio Białystok | Wiadomości | Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka Rail Baltica - od granicy województw do stacji Czyżew

Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka Rail Baltica - od granicy województw do stacji Czyżew

20.07.2020, 11:25, akt. 11:43

Pozwolenie na budowę ok. 6,5-km odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od granicy województw: mazowieckiego i podlaskiego do stacji Czyżew wydał w poniedziałek (20.07) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

Cały ok. 70-km odcinek Czyżew-Białystok Rail Baltica, który będzie modernizowany, jest w procedurze wydawania pozwoleń podzielony na 10 mniejszych, dla których wojewoda wydaje sukcesywnie pozwolenia na budowę.


Wydane w poniedziałek pozwolenie jest szóstym, brakuje jeszcze czterech takich odrębnych decyzji, mają być wydane w najbliższych miesiącach - wyjaśnił wojewoda.


Bohdan Paszkowski dodał, że wydane dotąd pozwolenia na budowę nie obejmują jeszcze większości trasy Czyżew -Białystok. Podkreślił, że są rozpoczęte procedury na pozostałe fragmenty trasy, np. od stacji Szepietowo do stacji Łapy. Jest już np. pozwolenie na budowę od stacji Czyżew do Szepietowa czy przebudowy stacji Szepietowo, przebudowy wiaduktu na trasie Łapy-Białystok.


Wydane w poniedziałek pozwolenie dotyczy prac na torach i podtorzu, ale także przebudowy stacji Czyżew. 


Po modernizacji tory mają być dostosowane do jazdy pociągów o konkretnych prędkościach. W przypadku pociągów osobowych - to 200 km/h, towarowych - 160 km/h. Będą również przebudowane perony na stacji Czyżew, powstanie podziemne przejście dla pasażerów, będzie zainstalowany nowoczesny system informacji pasażerskiej. Będą także przebudowane wszystkie instalacje melioracyjne, sanitarne.


Mam nadzieję, że wyłoniony już wykonawca (na cały odcinek Czyżew-Białystok-PAP) będzie mógł sprawnie rozpocząć te inwestycję

 - powiedział Bohdan Paszkowski.


Odcinek Czyżew-Białystok Rail Baltica to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w województwie podlaskim. To ostatni odcinek modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Białystok.


Modernizację odcinka Czyżew-Białystok będzie realizować za 3,3 mld zł wybrane w przetargu polsko-chińskie konsorcjum: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (lider), Stecol Corporation oraz Sinohydro Corporation Limited.


W czerwcu inwestor - PKP PLK SA - podpisał z tym konsorcjum umowę na tę modernizację. Prace mają potrwać 37 miesięcy od momentu ich rozpoczęcia. Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel informował przy podpisaniu tej umowy, że jest to umowa o najwyższej wartości przy tego typu inwestycjach w Polsce. Mówił też, że odcinek Czyżew-Białystok będzie gotowy do eksploatacji w lipcu 2023 r.


PKP PLK podawało też wcześniej, że po modernizacji odcinka Czyżew-Białystok, podróż pociągiem z Białegostoku do Warszawy będzie mogła skrócić się do 1 godziny i 25 minut; z przystankami na stacjach pośrednich - będzie trwała 1 godzinę i 40-45 minut.


Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Łącząc Europę.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica

26.06.2020, 13:59

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek (26.06) w Białymstoku umowę na modernizację ok. 71 km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Koszt inwestycji, którą zrealizuje polsko-chińskie konsorcjum, sięga 3,3 mld zł. Trasa ma być gotowa w 37 miesięcy, licząc od rozpoczęcia prac.


Jest kolejna decyzja przybliżająca budowę trasy Rail Baltica Białystok - Czyżew

22.06.2020, 10:36

Coraz bliżej budowy trasy kolejowej Rail Baltica na odcinku Czyżew - Białystok. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję lokalizacyjną na fragment pomiędzy Łapami a stolicą województwa. Wkrótce inwestor będzie starać się również o pozwolenie na budowę w tym miejscu. Trasa ma mieć ok. 16 km.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacjiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok