Radio Białystok | Wiadomości | Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica

Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica

26.06.2020, 13:59, akt. 14:53

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek (26.06) w Białymstoku umowę na modernizację ok. 71 km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Koszt inwestycji, którą zrealizuje polsko-chińskie konsorcjum, sięga 3,3 mld zł. Trasa ma być gotowa w 37 miesięcy, licząc od rozpoczęcia prac.

Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica, fot. Grzegorz Pilat
Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trasa ma być gotowa w lipcu 2023 roku

To umowa o najwyższej wartości przy tego typu inwestycji w Polsce - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, który liczy na to, że w lipcu 2023 roku odcinek będzie gotowy do eksploatacji.


Z Białegostoku do Warszawy w niecałe 1,5 h 

Ireneusz Merchel podkreślał w czasie uroczystości, że po modernizacji odcinka Czyżew-Białystok, podróż pociągiem z Białegostoku do Warszawy będzie mogła skrócić się do 1 godziny i 25 minut; z przystankami na stacjach pośrednich - będzie trwała 1 godzinę i 40-45 minut. Na całej tej trasie możliwy bowiem będzie przejazd pociągów osobowych z prędkością do 200 km/h.

Mam nadzieję, że będzie to środek transportu bezkonkurencyjny, wygodny, bezpieczny, a jednocześnie wkomponowany w cały projekt Unii Europejskiej" - powiedział.

Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Łącząc Europę. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (lider), Stecol Corporation oraz Sinohydro Corporation Limited. Prezes PUT Intercor Piotr Jurczyk, który umowę podpisał w imieniu wykonawcy, przypomniał, że dla jego firmy to trzeci odcinek linii kolejowej Rail Baltica (wcześniej Rembertów-Sadowne a obecnie jeszcze kończony Sadowne-Czyżew). Przyznał, że termin 37 miesięcy na realizację jest "bardzo ambitny".


Będzie most na Narwii, skrzyżowania wielopoziomowe, wiadukty i tunele

Inwestycja obejmuje m.in. budowę 200-metrowego mostu na Narwi między Łapami i Uhowem oraz kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych. Pomiędzy Czyżewem a Białymstokiem powstaną skrzyżowania wielopoziomowe - przejścia i przejazdy kolejowo-drogowe zostaną zastąpione przez wiadukty i tunele. Zmodernizowanych zostanie też pięć stacji: Czyżew, Szepietowo, Łapy, Racibory i Białystok, a przebudowanych kilkanaście przystanków.

Mówiąc o zaawansowaniu prac przy budowie Rail Baltica zarówno w Polsce, jak i krajach nadbałtyckich prezes PKP PLK wyraził nadzieję, że w 2027 cała trasa od Tallina do Warszawy będzie gotowa. W Polsce, oprócz przebudowy odcinka Czyżew-Białystok, konieczna jest jeszcze modernizacja dwóch odcinków - od Białegostoku przez Ełk, do granicy z Litwą w Trakiszkach.


Prace nawet w czasie epiedemi 

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że tak duża inwestycja daje "setki miejsc pracy w trakcie jej realizacji". "Polskie budowy nie zostały zatrzymane w czasie epidemii koronawirusa" - dodał Adamczyk. Podkreślał, że w ramach polityki zrównoważonego rozwoju kraju realizowane są w Polsce "wielkie projekty". Zwracając uwagę na wartość projektu przebudowy odcinka kolejowego Czyżew-Białystok mówił, że to potwierdzenie "pozycji inwestycyjnej" Polski w UE.

Na uroczystości podpisania umowy, zorganizowanej na peronie dworca kolejowego w Białymstoku, było wielu polityków PiS z regionu: parlamentarzyści, wojewoda podlaski i marszałek województwa. Wszyscy podkreślali znaczenie tej inwestycji dla województwa.

Minister edukacji narodowej i szef PiS w regionie Dariusz Piontkowski podkreślał, że nie tylko Rail Baltica (kolejowa), ale i inne trasy (drogowe) przebiegają przez Podlaskie i są w trakcie realizacji; wymienił trasy Via Baltica i Via Carpatia. Mówił, że dzięki temu region "odrobi" zaległości komunikacyjne, infrastrukturalne. 


Dla nas to doskonałe informacje, że będziemy mogli skomunikować się z centrum Polski, z pozostałymi częściami kraju nie po to, żeby wyjechać, ale ściągnąć tu inwestorów albo - po prostu - wyjechać na wakacje i tu z powrotem wrócić - mówił Dariusz Piontkowski.


Jak poinformowały PKP PLK w piątkowym komunikacie, trwają przygotowania do prac modernizacyjnych na odcinku Białystok–Ełk. "W pierwszej kolejności prowadzone będą roboty budowlane na stacji Ełk. Linia kolejowa z Białegostoku do Ełku ma być modernizowana w latach 2022-2024. Dla odcinka z Ełku do Suwałk i Trakiszek (granica państwa) opracowywane jest studium wykonalności. Roboty budowlane planuje się na lata 2023–2027" - podano w komunikacie.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest kolejna decyzja przybliżająca budowę trasy Rail Baltica Białystok - Czyżew

22.06.2020, 10:36

Coraz bliżej budowy trasy kolejowej Rail Baltica na odcinku Czyżew - Białystok. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję lokalizacyjną na fragment pomiędzy Łapami a stolicą województwa. Wkrótce inwestor będzie starać się również o pozwolenie na budowę w tym miejscu. Trasa ma mieć ok. 16 km.


Spółka PKP PLK wyremontowała przejazdy kolejowo-drogowe na trasie Lewki-Hajnówka

5.04.2020, 08:42

Inwestycje mają wpłynąć na bezpieczeństwo m.in. kierowców i pasażerów pociągów.


PKP PLK oddały do użytku kolejne 15 km Rail Baltica i drugi most na Bugu

31.12.2019, 15:20

Kolejne 15 km trasy kolejowej Rail Baltica: od stacji Sadowne Węgrowskie do Małkini, oraz drugi most na Bugu na tej trasie oddały do użytku PKP PLK - podała we wtorek (31.12) spółka w komunikacie prasowym.


PKP PLK wybrały wykonawcę odcinka trasy kolejowej Rail Baltica Czyżew-Białystok

27.12.2019, 13:10

Oferta polsko-chińskiego konsorcjum została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę odcinka o długości ok. 71 km Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Zaproponowana przez wykonawcę cena, to blisko 3,37 mld zł netto.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok