Radio Białystok | Wiadomości | Wydane pozwolenie na budowę 23 km odcinka Szepietowo-Łapy trasy Rail Baltica

Wydane pozwolenie na budowę 23 km odcinka Szepietowo-Łapy trasy Rail Baltica

21.10.2020, 14:16, akt. 14:30

Wojewoda podlaski wydał w środę (21.10) pozwolenie na budowę 23-km odcinka Szepietowo-Łapy międzynarodowej trasy kolejowej Rai Baltica. Kończą się procedury pozwoleniowe na podlaski odcinek trasy Czyżew-Białystok. Trwa już modernizacja linii od strony Czyżewa.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Wojewoda Bohdan Paszkowski poinformował, że w najbliższym czasie będą jeszcze wydane pozwolenia na stację Białystok, układ dworcowy w Łapach i cała procedura wydawania pozwoleń będzie zakończona.

Wojewoda wyjaśnił, że odcinek trasy kolejowej, którego dotyczy wydane w środę pozwolenie zaczyna się za Szepietowem i prowadzi do Łap. "To jest odcinek długi, bardzo istotny" - mówił Paszkowski.

Będzie przebudowanych pięć stacji kolejowych, przebudowana cała infrastruktura torowa tak, by po zakończeniu prac w układzie torowym, podtorzu, pociągi pasażerskie mogły tamtędy jeździć z maksymalną prędkością 200km/h, a towarowe 160 km/h

- przypomniał wojewoda. Wyjaśnił, że w związku z tym przebieg linii będzie "prostowany", będzie poprawiona tzw. geometria toru, będzie wzmocniona nośność, podtorze. Prace obejmą także wszystkie instalacje techniczne związane z koleją. W decyzji są też "wstępne elementy" dotyczące bezpiecznych, bezkolizyjnych przejazdów, układu drogowego w miejscach, gdzie drogi krzyżują się z torami. Przewidziane są wiadukty lub przejazdy podziemne.

Na przebudowanych stacjach ma się zmienić układ peronów, obiekty będą nowoczesne wyposażone w wiele rozwiązań elektronicznych, automatycznych, związanych także z bezpieczeństwem wchodzenia na perony. Będzie zdemontowany stary i powstanie w to miejsce nowy wiadukt na terenie gminy Sokoły.

"W zasadzie można powiedzieć, że prawie cała trasa jest już objęta pozwoleniami, czy (...) będzie objęta pozwoleniami na budowę" - powiedział wojewoda Bohdan Paszkowski.

70 km odcinek Czyżew-Białystok znajduje się na trasie Warszawa-Białystok. To odcinek międzynarodowej trasy Rail Baltica. Mazowieckie odcinki zmodernizowano w poprzednich latach. We wrześniu PKP PLK od Czyżewa rozpoczęło prace na podlaskim odcinku trasy. Prace będą kosztować ok. 3,5 mld zł. Ok. 3 mld z tej kwoty pochodzi z UE z programu CEF - Łącząc Europę.

PKP PLK informowały wcześniej, że inwestycja ma być gotowa w 2024 r. Według zapowiedzi, po zakończeniu prac, podróż koleją z Białegostoku do Warszawy będzie trwać krócej niż półtorej godziny.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest decyzja lokalizacyjna na przebudowę kolejnego odcinka trasy Rail Baltica - stacji Łapy

14.10.2020, 14:22

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (14.10) decyzję lokalizacyjną na przebudowę ok. 3-kilometrowego odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.


Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 08:58

45 mln zł brutto kosztowała gruntowna modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. W czwartek obiekt oficjalnie oddano do użytku. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Obiekt pochodzi z 1862 r.


Rail Baltica - rozpoczęła się modernizacja odcinka Czyżew-Białystok

17.09.2020, 12:12

Ponad 3,5 mld zł będzie kosztowała modernizacja ok. 71-km odcinka Czyżew-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok