Radio Białystok | Wiadomości | Opóźni się budowa centrum przesiadkowego przy białostockich dworcach PKS i PKP

Opóźni się budowa centrum przesiadkowego przy białostockich dworcach PKS i PKP

autor: Wojciech Szubzda

17.04.2021, 07:33, akt. 10:19

Miały tam być zatoki dla autobusów, przystanki i ścieżka rowerowa, a podróżni mieli szybko przesiadać się z pociągów do autobusów. Opóźni się budowa - na razie nie wiadomo o ile - centrum przesiadkowego przy białostockich dworcach PKS i PKP. Urząd Miejski w Białymstoku umorzył postępowanie w tej sprawie.

Dworzec w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Dworzec w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Jak tłumaczy Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku - chodzi o kwestie formalne.


- Realizacja tej inwestycji została odłożona w czasie. Okazało się bowiem, że niektóre przepisy ustaw stanowiących podstawy prawne do wydawania zezwoleń inwestycyjnych dla przedsięwzięć, które mogą w bardzo znaczący sposób oddziaływać na środowisko są niezgodne z dyrektywami unijnymi. Dlatego musieliśmy wycofać wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej i poczekać na wejście w życie nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. Wkrótce ten wniosek zostanie złożony ponownie - zapowiada Anna Kowalska.


Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi i kiedy centrum przesiadkowe mogłoby powstać. Jego budowa jest częścią większej inwestycji, czyli Intermodalnego Węzła Komunikacyjnego. Urzędnicy przygotowują się jednak do innej inwestycji przy białostockim dworcu PKP.


- Inwestycja polegająca na budowie podziemnego przejścia pieszo-rowerowego pod torami kolejowymi jest na etapie sprawdzania dokumentacji projektowej i przygotowania wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - mówi Anna Kowalska.


Urzędnicy liczą, że budowa przejścia podziemnego mogłaby się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku.

Podziemny tunel prowadzący od ulic Kolejowej i Zwycięstwa do ul. Św. Rocha ma mieć ok. 100 metrów. Ma być oświetlony i monitorowany. Przebudowane mają być także ulice Zwycięstwa i Kolejowa.

Prace przy przebudowie m.in. peronów na białostockim dworcu rozpoczęły także Polskie Linie Kolejowe. To część modernizacji trasy Rail Baltica z Białegostoku do Warszawy. Przebudowywany jest odcinek od Czyżewa do Białegostoku. Już wcześniej w Białymstoku zakończyły się remont zabytkowego dworca kolejowego.
| red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]

12.04.2021, 06:00

Przebudowa kilku przystanków kolejowych, budowa mostu nad rzeką Narew w Uhowie - to prace, które w najbliższych dniach zaczną PKP PLK na odcinku Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.


Od niedzieli zmienia się rozkład jazdy na kolei

13.03.2021, 07:58

Zmienią się godziny odjazdów niemal wszystkich pociągów w regionie. Od niedzieli (14.03) zmienia się rozkład jazdy na kolei.


Przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku - jeden z elementów modernizacji linii Rail Baltica

2.01.2021, 09:42

Od rozbiórki starych torów rozpoczęła się przebudowa stacji kolejowej w Białymstoku. To część gruntownej modernizacji podlaskiego odcinka trasy Rail Baltica.


Nowoczesne centrum przesiadkowo-komunikacyjne zastąpiło stary dworzec w Łomży

24.09.2020, 15:51

W Łomży oddano do użytku w czwartek (24.09) centrum przesiadkowo-komunikacyjne z nowym dworcem autobusowym. Inwestycja kosztowała ok. 14 mln zł, z czego 9 mln zł to środki z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.


Ogłoszono przetarg na projekt i budowę przejścia pod torami kolejowymi w Białymstoku

17.08.2020, 08:20

Z tej inwestycji będą korzystać piesi i rowerzyści. Miejscy urzędnicy ogłosili przetarg na projekt i budowę podziemnego przejścia pod torami kolejowymi w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


fot. Marcin Kapuściński
SUWAŁKI
31.05.2023, 22:08, akt. 1.06.2023, 07:12

Prezydent Suwałk z absolutorium


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok