Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Łap liczą na jak najszybszą przebudowę dworca kolejowego

Mieszkańcy Łap liczą na jak najszybszą przebudowę dworca kolejowego

autor: Adam Janczewski

18.05.2021, 12:16, akt. 12:24

Centrum miasteczka zmienia się i pięknieje - został jeden budynek, który straszy. Mieszkańcy Łap narzekają na stan tamtejszego dworca kolejowego. Uważają, że powinien być jak najszybciej wyremontowany.

Dworzec kolejowy w Łapach, fot. Adam Janczewski
Dworzec kolejowy w Łapach, fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Mieszkańcy Łap liczą na jak najszybszą przebudowę dworca kolejowego - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wiele osób zwraca uwagę, że po remoncie zdecydowanie lepiej wygląda Plac Niepodległości. Wkrótce przy nim otwarta będzie nowa siedziba Domu Kultury. Jednym z budynków, który szpeci tę okolicę jest właśnie dworzec PKP. Przyznaje to także burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

Centrum wypiękniało, jedyny słaby element, który został, to właśnie dworzec. Na dziś niestety nie ma pozwolenia na przebudowę. Wszystko zależy od porozumienia PKP PLK, które jest odpowiedzialne za przebudowę linii kolejowej z właścicielem nieruchomości, czyli PKP S.A. Dla nas bardzo ważna informacja jest taka, że jesteśmy na oficjalnej liście przebudowy dworców. Teraz trzeba dograć szczegóły - tłumaczy Krzysztof Gołaszewski.

Faktycznie dworzec kolejowy w Łapach jest na liście planowanych inwestycji w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A. Konkretnych terminów na razie jednak nie ma.

Obecnie inwestycja jest na etapie planowania i przygotowania – trwają prace analityczne mające na celu wypracowanie wariantu realizacji tego obiektu. Niezbędnym elementem w przypadku tej inwestycji, który umożliwi realizację dalszych jej etapów – czyli wykonania prac projektowych i budowlanych – jest m.in. synchronizacja planów PKP S.A. z trwającą obecnie przebudową linii kolejowej Warszawa – Białystok, będącej częścią korytarza transportowego Rail Baltica. Więcej o szczegółach, w tym o harmonogramie inwestycji, będziemy mogli powiedzieć w późniejszym czasie - informuje rzecznik Polskich Kolei Państwowych Michał Stilger.

PKP buduje w całej Polsce dworce w systemie modułowym. Burmistrz chciałby, aby w Łapach była tam też przestrzeń komercyjna, czyli sklepy i punkty usługowe.

- Łapy są dość dużą gminą i ten dworzec powinien pracować na siebie - mieć przychody z wynajmu i czynszów - przekonuje Krzysztof Gołaszewski i przypomina, że pierwotnie planowano przebudowę dworca do 2023 roku. Samorządowiec liczy na to, że rozbiórka i prace przygotowawcze rozpoczną się szybciej.

Remont całej trasy kolejowej Białystok - Warszawa ma zakończyć się w 2024 roku.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łapy: otwarcie wystawy pokazującej powstawanie rolniczej "Solidarności"

21.04.2021, 10:00

We środę (21.04) Instytut Pamięci Narodowej otworzył w 17. miastach w Polsce regionalne wystawy plenerowe pokazujące powstawanie NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. W tym roku przypada 40. rocznica powstania tej organizacji.


Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]

12.04.2021, 06:00

Przebudowa kilku przystanków kolejowych, budowa mostu nad rzeką Narew w Uhowie - to prace, które w najbliższych dniach zaczną PKP PLK na odcinku Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.


Z powodu remontów zmienia się rozkład jazdy pociągów regionalnych w Podlaskiem

11.04.2021, 10:03

Część pociągów nie wyjedzie w trasę i trzeba będzie korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej. Od poniedziałku (12.04) szykują się spore zmiany w rozkładzie jazdy pociągów regionalnych w Podlaskiem.


Łapy mają logo i hasło

22.03.2021, 14:40

"Łapy - tu złapiesz oddech" - tak brzmi hasło promocyjne tego podlaskiego miasteczka. Wybrali je mieszkańcy spośród trzech propozycji. W głosowaniu wytypowali też najlepsze, ich zdaniem, logo.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok