Radio Białystok | Wiadomości | Marcin Horała w Białymstoku: CPK to budowa systemu transportowego, m.in. w Podlaskiem

Marcin Horała w Białymstoku: CPK to budowa systemu transportowego, m.in. w Podlaskiem

7.08.2021, 12:09, akt. 12:15

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko lotnisko, a przede wszystkim budowa systemu transportowego - mówił w sobotę (7.08) w Białymstoku pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała. W Podlaskiem ma powstać 56 km nowych linii kolejowych, a zmodernizowanych zostać 265 km.

Marcin Horała i Adam Andruszkiewicz, fot. Marcin Gliński
Marcin Horała i Adam Andruszkiewicz, fot. Marcin Gliński

"Łomża wróci na kolejową mapę Polski"

Marcin Horała w piątek wziął udział w podpisaniu w Łomży umowy na wykonanie studium wykonalności nowej trasy kolejowej, która poprowadzi z Ostrołęki przez Łomżę do Giżycka. Projekt ma kosztować 20 mln zł.W sobotę na spotkaniu w Białymstoku Marcin Horała razem z ministrem Adamem Andruszkiewiczem przypomnieli o głównych założeniach CPK.

Marcin Horała mówił, że CPK to nie tylko hubowe lotnisko w centralnej Polsce, ale - jak podkreślił - "CPK to przede wszystkim budowa całego nowego systemu transportowego". Ocenił, że system kolejowy w Polsce jest archaiczny i niedostosowany do dzisiejszych potrzeb transportowych, stąd - jak mówił - potrzeba budowy nowych i modernizacji istniejących linii kolejowych.


Setki kilometrów nowych linii kolejowych

Jak powiedział, cały projekt zakłada powstanie blisko 1,8 tys. km nowych linii kolejowych, 30 zadań inwestycyjnych, a także wprowadzenie kolei dużych prędkości. Nowa infrastruktura będzie w pełni zintegrowana z pozostałą infrastrukturą, by - jak wyjaśnił - "pociągi niższej rangi, pociągi regionalne, pociągi intercity, pociągi aglomeracyjne mogły z tej infrastruktury i z tych torów korzystać".

Odnosząc się do województwa podlaskiego Horała poinformował, że
powstanie 56 km nowych linii, a 265 km ma zostać zmodernizowanych. Zauważył, że jednym z najważniejszych elementów jest to, że do linii kolejowych zostanie włączona Łomża.


Szybsze połączenia do Warszawy

Dzięki pracom modernizacyjnym - jak zaznaczył Horała - pociągi pojadą szybciej, ale też będzie więcej połączeń. Wskazał, że np. dojazd z Białegostoku do Warszawy zajmie 1 godz. 15 min, gdy teraz wynosi ponad 2 godz. Ze stacji w Białymstoku ma być też więcej połączeń z Warszawą - ta liczba ma wzrosnąć z 8 do 16 dziennie. Pojawi się też bezpośrednie połączenie do Lublina (dziś trzeba się przesiadać w Warszawie).

Natomiast ze stacji w Łomży podróż do Warszawy ma zająć 1 godz. 15 min. Pociągi mają też dojeżdżać do CPK i Łodzi.

Program kolejowy CPK zakłada budowę prawie 1,8 tys. km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Na te inwestycje składa się 12 tras kolejowych, w tym 10 "szprych" prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Program modernizacji linii kolejowych prowadzi PKP PLK.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejarze przypominają o zasadach bezpieczeństwa na torach

6.08.2021, 17:09

O zachowanie bezpieczeństwa podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych apelują kolejarze. W piątek (6.08) w Czarnej Białostockiej i kilkudziesięciu innych miastach w całej Polsce prowadzili akcję "Bezpieczny przejazd".


Marcin Horała [wideo]

9.08.2021, 07:03

- Łomża jest jednym z największych miast w Polsce pozbawionych komunikacji kolejowej. W cywilizowanym świecie jest rzeczą oczywistą, że miasta tej wielkości mają połączenia kolejowe.


Łomża wróci na kolejową mapę Polski

6.08.2021, 15:23

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego podpisał w piątek (6.08) w Łomży umowę na wykonanie studium wykonalności nowej trasy kolejowej, która poprowadzi z Ostrołęki przez Łomżę do Giżycka.


Kolej tak, ale nie przez centrum miasta - mówią mieszkańcy Łomży

17.02.2020, 07:09

Kolej jest potrzebna, ale tory nie powinny przebiegać przez centrum miasta. Tak mówią mieszkańcy Łomży pytani o planowany przebieg nowej linii kolejowej.


prof. Henryk Wnorowski [wideo]

20.11.2019, 07:45

- Kluczem expose było słowo "normalność" (...) Tak to zinterpretowałem. Co dla premiera oznacza normalność w gospodarce? To aktywna rola państwa. Premier powiedział to w ten sposób, że będziemy aktywni wszędzie tam, gdzie rynek sobie nie radzi.


Jacek Żalek: Centralny Port Komunikacyjny wpłynie na rozwój woj. podlaskiego

12.03.2019, 14:03

Inwestycje w sieć kolejową związane z planami powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego wpłyną na rozwój województwa podlaskiego - przekonuje podlaski poseł Porozumienia Jacek Żalek. W jego ocenie, pomysł budowy CPK nie kolidowałby z ewentualnym powstaniem lotniska regionalnego.


Andrzej Adamczyk w Białymstoku: Via Carpatia będzie gotowa w 2025 r.

12.10.2018, 07:18

Trasa Via Carpatia - korytarz transportowy z północy na południe Europy - wzdłuż wschodniej granicy Polski będzie gotowa w 2025 r. - ocenia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Mówił o tym w czwartek (11.10) wieczorem na spotkaniu w Białymstoku.


Łomża ma mieć szybkie połącznie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym do 2027 roku

2.10.2018, 15:42

Łomża i Ostrołęka mają mieć szybkie połączenie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Do 2027 r. powstanie 150 km nowych linii kolejowych na potrzeby transportu regionalnego i dalekobieżnego - zapowiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok