Radio Białystok | Wiadomości | Łomża ma mieć szybkie połącznie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym do 2027 roku

Łomża ma mieć szybkie połącznie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym do 2027 roku

2.10.2018, 15:42, akt. 15:52

Łomża i Ostrołęka mają mieć szybkie połączenie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Do 2027 r. powstanie 150 km nowych linii kolejowych na potrzeby transportu regionalnego i dalekobieżnego - zapowiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Modernizacja i budowa nowych torów

- W części mówimy o modernizacji, a w części o budowie nowych torów, tak by po szlakach kolejowych mogły poruszać się szybkie pociągi dalekobieżne z prędkością ponad 200 km/h – powiedział podczas konferencji prasowej w Ostrołęce wiceminister, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Minister zapowiedział budowę i częściowe odremontowanie torów na dwóch odcinkach: Ostrołęka – Łomża – Pisz o długości 98 km oraz Pisz – Giżycko o długości 52 km. Mają one włączyć Ostrołękę, Kolno i Łomżę do sieci połączeń dalekobieżnych i bezpośrednio skomunikować te miasta z Warszawą. Trasa do Giżycka ma także zwiększyć potencjał turystyczny tych miejscowości.

- Harmonogram prac jest pisany przez perspektywy unijne – przyznał Wild. - Obecnie trwają prace nad przygotowaniem nowej perspektywy. Chcemy, by m.in. przedstawione dziś projekty były sfinansowane jeszcze z obecnej perspektywy, jeszcze przed rokiem 2020. Jeżeli to się uda, prace budowlane będą mogły ruszyć w okolicach 2021 r., przy założeniu dostatecznego finansowania, o czym obecnie rozmawiamy na poziomie unijnym – powiedział Mikołaj Wild.

Po zrealizowaniu programu Komponentu Kolejowego CPK, co według zapowiedzi wiceministra ma nastąpić do 2027 r., szacowany czas przejazdu z Ostrołęki do CPK ma wynieść 1 godz. 28 min., do Warszawy 1 godz. 5 min., do Giżycka 1 godz. 11 min., a do Łomży 18 min.

Łomża jest obecnie w bardzo złej sytuacji, bo została całkowicie pozbawiona dostępu do kolei. Jest jednym z większych miast w Polsce, gdzie kolej nie dochodzi. Będziemy to zmieniać i włączać Łomżę w system połączeń dalekobieżnych, a to jest olbrzymia szansa rozwojowa dla tego miasta

 - zapowiedział wiceminister.

Mikołaj Wild zaznaczył, że w Polsce istnieje jeszcze 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają dostępu do połączeń kolejowych. Przy realizacji CPK miasta takie jak: Jastrzębie – Zdrój, Końskie, Węgorzewo, Kolno, Dąbrowa Tarnowska, Busko – Zdrój czy Tomaszów Lubelski pojawią się na kolejowej mapie kraju. Dodał też, że wszyscy mieszkańcy Polski będą w zasięgu stacji kolejowej w odległości nie większej niż 30 km od miejsca zamieszkania.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konkurs na najlepszy dworzec kolejowy roku - można zgłaszać propozycje

13.09.2018, 07:21

W tym konkursie chodzi o to, żeby wybrać najlepsze i najładniejsze budynki dworcowe. Fundacja Grupy PKP i Fundacja ProKolej organizują konkurs "Dworzec Roku".


Na trasę Hajnówka - Czeremcha wracają pociągi POLREGIO

9.09.2018, 10:10

Pasażerowie znowu będą mogli jeździć pociągami, a nie zastępczą komunikacją autobusową. Po tygodniu przerwy od poniedziałku (10.09) na trasę z Hajnówki do Czeremchy wracają pociągi POLREGIO.


Jest szansa, że do Łomży będą dojeżdżać pociągi pasażerskie

6.09.2018, 11:37

Łomża ma szansę nie tylko na odtworzenie, ale nawet na zupełnie nową linię kolejową.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!
Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok