Radio Białystok | Wiadomości | Jacek Żalek: Centralny Port Komunikacyjny wpłynie na rozwój woj. podlaskiego

Jacek Żalek: Centralny Port Komunikacyjny wpłynie na rozwój woj. podlaskiego

12.03.2019, 14:03, akt. 15:41

Inwestycje w sieć kolejową związane z planami powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego wpłyną na rozwój województwa podlaskiego - przekonuje podlaski poseł Porozumienia Jacek Żalek. W jego ocenie, pomysł budowy CPK nie kolidowałby z ewentualnym powstaniem lotniska regionalnego.

Konferencja prasowa posła Jacka Żalka, źródło: Biuro Poselskie Jacka Żalka
Konferencja prasowa posła Jacka Żalka, źródło: Biuro Poselskie Jacka Żalka

Z Warszawy do innych miast w mniej niż 3 godziny 

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną. Port ma być węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. Umożliwią one przejazd pomiędzy Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie poniżej trzech godzin. Koszty związane z realizacją inwestycji szacowane są na poziomie do 35 mld zł, w tym 16-19 mld zł na realizację części lotniskowej, 8-9 mld zł – kolejowej i 7 mld zł – drogowej.


Port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

W ramach tego projektu 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do przepustowości ok. 100 mln ludzi. Do końca 2019 r. mają się zakończyć prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.


Z Białegostoku do Warszawy w 1 godz. 15 minut

"CPK ma łączyć wszystkie elementy komunikacji publicznej w miejscu, które umożliwi optymalizację komunikacji nie tylko w Polsce, ale i międzynarodowej" - mówił poseł Żalek we wtorek na konferencji prasowej. Pokazywał mapę planowanej rozbudowy sieci kolejowej, według której pociąg z Białegostoku miałby dojeżdżać do Warszawy w 1 godz. 15 minut (obecnie zajmuje to ok. 2,5 godz.). "To będą już koleje w miarę dużych prędkości" - podkreślił polityk.

Region miałby też zyskać m.in. połączenia z Łomży, która obecnie nie ma osobowej komunikacji kolejowej.

Poseł zapewnił, że takie inwestycje w sieć transportową wpłyną na rozwój regionu. Mówił np. o możliwości szybkich weekendowych wyjazdów z Warszawy, by skorzystać z walorów przyrodniczych i rekreacyjnych województwa podlaskiego. "Chcemy zerwać z podziałem komunikacyjnym, który był od okresu zaborów" - dodał Żalek.


Podlaskie potrzebuje lotniska regionalnego 

Poseł Porozumienia zapewnił, że mimo planów stworzenia CPK z komunikacją zapewniającą dojazd do stolicy województwa w niespełna 2 godz. (według założeń, o których mówił Żalek, dojazd CPK-Białystok miałby zająć 1 godz. 37 min.), Podlaskiemu nadal potrzebne jest lotnisko regionalne. To pomysł forsowany w kampanii samorządowej PiS w regionie; kilkakrotnie mówił o nich również sam Jacek Żalek, wówczas kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku.

"Przy budowie tego typu portów liczy się po prostu ekonomia" - podkreślił. Powtórzył swój argument z kampanii wyborczej, że takie regionalne lotnisko mogłoby przejąć pasażerów zza wschodniej granicy (głównie z Białorusi) korzystających obecnie z lotniska w Wilnie na Litwie, jako najbliższego im portu lotniczego w UE.

W ocenie podlaskiego posła, przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej budowie samorząd województwa musi jednak brać pod uwagę stosunki polityczne z Białorusią. 


Co z tego, że my zbudujemy port lotniczy, który zostanie następnie obłożony embargiem w ten sposób, że Białorusini będą mieli utrudnioną możliwość poruszania się i komunikowania. Musimy najpierw "otworzyć to okno" poprzez stosunki dyplomatyczne - dodał Jacek Żalek.


"Nasze województwo może z lotniska zbudować swoją główną oś rozwoju" - przekonywał, podając przykład portu lotniczego Rzeszów-Jasionka w województwie podkarpackim.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Łomża ma mieć szybkie połącznie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym do 2027 roku

2.10.2018, 15:42

Łomża i Ostrołęka mają mieć szybkie połączenie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Do 2027 r. powstanie 150 km nowych linii kolejowych na potrzeby transportu regionalnego i dalekobieżnego - zapowiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.


Mimo budowy pasa startowego na Krywlanach - Białystok wciąż białą plamą na lotniczej mapie Polski

28.09.2018, 19:39

Białystok jest białą plamą na lotniczej mapie Polski - to stwierdzenie najczęściej przewija się w dyskusji na temat budowy lotniska w województwie podlaskim.


Podlascy działacze Ruchu Narodowego RP chcą m.in. budowy regionalnego lotniska

6.09.2018, 13:54

Chcą m.in. budowy lotniska regionalnego czy uruchomienia szybkiej kolei do Warszawy. Podlascy działacze Ruchu Narodowego RP wystartują w wyborach do sejmiku województwa. Taką deklarację usłyszeli wyborcy podczas spotkania w Białymstoku.


Podpisano umowę na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany

17.11.2017, 12:32

Do końca września 2018 roku ma powstać pas startowy dla małych samolotów na lotnisku Krywlany w Białymstoku - władze miasta podpisały w piątek umowę z wykonawcą tej inwestycji, konsorcjum firm polskich i litewskich. Koszt budowy - to ok. 44 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok