Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano umowę na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany

Podpisano umowę na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany

17.11.2017, 12:32, akt. 12:55

Do końca września 2018 roku ma powstać pas startowy dla małych samolotów na lotnisku Krywlany w Białymstoku - władze miasta podpisały w piątek umowę z wykonawcą tej inwestycji, konsorcjum firm polskich i litewskich. Koszt budowy - to ok. 44 mln zł.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Podpisano umowę na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Krywlany, to obecnie lotnisko użytkowane głównie dla celów sportowych oraz przez służby.

W ramach inwestycji powstanie tam utwardzony pas startowy o długości 1350 metrów i szerokości 30 metrów, trawiasta droga startowa o wymiarach 840 metrów na 160 metrów, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, strefa do lądowania skoczków spadochronowych, niezbędna infrastruktura i oświetlenie.

Inwestycja ma zwiększyć atrakcyjność gospodarczą i dostępność komunikacyjną miasta. Dzięki niej na Krywlanach będą mogły lądować samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów.

Muszę powiedzieć, że jest to historyczna chwila, historyczny dzień jeżeli chodzi o skomunikowanie Białegostoku ze światem zewnętrznym - mówił po podpisaniu umowy z konsorcjum prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dziękował m.in. władzom samorządowym województwa podlaskiego, które do budżetu projektu dołożyły 16 mln zł oraz wojewodzie podlaskiemu, który w lipcu wydał zgodę na realizację inwestycji.

Mówił, że to inwestycja "uszyta na miarę, w taki sposób, by nie generować dodatkowych kosztów". "Uczymy się na doświadczeniach, często przykrych, innych operatorów lotnisk" - dodał Truskolaski. Mówił, że kolejne nakłady będą wynikały z analiz i potrzeb rynku.

Pas startowy na Krywlanach będzie budować konsorcjum firm: B.K. Tras Roboty Drogowe Borsukiewicz s.j. (jako lider konsorcjum), PPU Drabent Maria Drabent i Jacek Drabent s.j., Projekt Plus sp. z o.o. oraz UAB Siauliu Plentas sp. z o.o. Była to jedna z dwóch złożonych ofert.

"Lokalne lotnisko będą budowały lokalne firmy"

"Lokalne lotnisko będą budowały lokalne firmy" - podkreślał prezes firmy B.K. Tras Piotr Borsukiewicz. Poinformował, że pierwsze roboty powinny ruszyć na początku grudnia. Termin zakończenia prac budowlanych wynikający z umowy, to 20 września 2018 roku, potem kilka miesięcy potrwa certyfikacja obiektu.

Miasto szacowało koszt budowy pasa na Krywlanach na ok. 30 mln zł i takiej ceny spodziewało się w przetargu. Gdy okazało się, że obie oferty są znacznie wyższe, szukało dodatkowych pieniędzy, by przetarg można było jednak rozstrzygnąć.

Ostatecznie inwestycję wsparł finansowo samorząd województwa, a rada miejska przegłosowała stosowne zmiany w budżecie Białegostoku i wieloletniej prognozie finansowej miasta.

W Podlaskiem nie ma na razie żadnego publicznego lotniska. Trwają przygotowania do budowy podobnego jak w Białymstoku, pasa startowego w Suwałkach.

Kilka lat temu samorząd województwa zrezygnował z budowy lotniska regionalnego. Choć przymierzał się do kilku lokalizacji, ostatecznie uznał, że budowa jest zbyt droga, a samo późniejsze utrzymanie portu - zbyt kosztowne.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polsko-litewskie konsorcjum wybuduje pas startowy na białostockim lotnisku Krywlany

6.11.2017, 17:03

Miasto Białystok rozstrzygnęło w poniedziałek (6.11) przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego na lotnisku Krywlany. Było to możliwe dzięki wsparciu przez samorząd województwa, który dołoży miastu brakujące 16,1 mln zł.


Jest decyzja białostockich radnych - będzie mógł powstać pas startowy na Krywlanach dla małych samolotów

2.11.2017, 07:36

W Białymstoku będzie mógł powstać pas startowy dla małych samolotów. Radni przegłosowali w czwartek (2.11) zmiany w budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej, umożliwiające rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę inwestycji. Ma ona kosztować ponad 40 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok