Radio Białystok | Wiadomości | Polsko-litewskie konsorcjum wybuduje pas startowy na białostockim lotnisku Krywlany

Polsko-litewskie konsorcjum wybuduje pas startowy na białostockim lotnisku Krywlany

6.11.2017, 17:03, akt. 17:36

Miasto Białystok rozstrzygnęło w poniedziałek (6.11) przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego na lotnisku Krywlany. Było to możliwe dzięki wsparciu przez samorząd województwa, który dołoży miastu brakujące 16,1 mln zł.

fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok
fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Pas będzie budować polsko-litewskie konsorcjum firm: B.K. Tras Roboty Drogowe Borsukiewicz s.j. (jako lider konsorcjum), PPU Drabent Maria Drabent i Jacek Drabent s.j., Projekt Plus sp. z o.o. oraz UAB Siauliu Plentas sp. z o.o. - poinformowało w komunikacie prasowym biuro prasowe prezydenta Białegostoku. Konsorcjum zaproponowało w przetargu 44 mln zł. Druga oferta, od firmy Budimex opiewała na 62 mln zł.

Brakujące pieniądze dołoży samorząd województwa podlaskiego

Miasto miało zapisane w budżecie na tę inwestycję ok. 30 mln zł. Brakujące pieniądze - ok. 16 mln zł - dołoży w 2018 r. samorząd województwa podlaskiego, dlatego przetarg można było formalnie rozstrzygnąć. Na stosowne zmiany w budżecie miasta i w wieloletniej prognozie finansowej zgodzili się także radni PiS, którzy w radzie miasta mają samodzielną większość i są w opozycji do prezydenta Białegostoku.

Jak informował wcześniej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, po rozstrzygnięciu przetargu zainteresowane firmy mają 10 dni na składanie ewentualnych odwołań. Miasto podało w poniedziałek, że jeżeli ich nie będzie, "wkrótce" będzie podpisana umowa z wykonawcą i będzie przekazany plac budowy. Plan zakłada, że roboty budowlane powinny być zakończone we wrześniu 2018 r.

W ramach inwestycji powstanie utwardzony pas startowy o długości 1350 metrów i szerokości 30 metrów. Pas ma być wykonany z asfaltobetonu. Powstanie także trawiasta droga startowa o wymiarach 840 metrów na 160 metrów, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, strefa do lądowania skoczków spadochronowych (Krywlany są obecnie głównie używane jako lotnisko sportowe), niezbędna infrastruktura, oświetlenie.

Pas startowy dla samolotów do 50 osób

Z pasa będą mogły korzystać małe samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów. "Zasięg statków powietrznych to 1,5 – 2 tys. km. Korzystać z niego będą mogły także lotnicze ośrodki szkoleniowe, pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne służby państwowe" - czytamy w komunikacie. Obecnie służy ratunkowe również korzystają z lotniska na Krywlanach.

Prezydent Białegostoku podkreśla cytowany w komunikacie, że rozstrzygnięcie przetargu oznacza, że "nie ma już przeszkód, by rozpocząć jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji" w mieście. Dodaje, że budowa pasa startowego jest początkiem, a w przyszłości będzie można rozwijać tę inwestycję "zgodnie z potrzebami Białegostoku i całego regionu".

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński dodaje, że inwestycja na Krywlanach "pozwala na etapowe dodawanie kolejnych elementów infrastruktury lotniskowej". Według niego to sposób na to, by uniknąć budowy obiektu "niedostosowanego do rzeczywistych wymagań" mieszkańców. "Jeśli okaże się to potrzebne, będzie można rozwijać możliwości lokalnego lotniska" - podkreśla Poliński.

W Podlaskiem nie ma dotychczas żadnego publicznego lotniska. Trwają przygotowania do budowy podobnego jak w Białymstoku pasa startowego w Suwałkach. Kilka lat temu samorząd województwa zrezygnował z budowy lotniska regionalnego.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Białegostoku nie rozstrzygnął przetargu na budowę lotniska lokalnego w mieście

3.11.2017, 16:34

Wbrew zapowiedziom, prezydent Białegostoku nie rozstrzygnął w piątek (03.11) przetargu na budowę lotniska lokalnego w Białymstoku. Ma to się stać na początku przyszłego tygodnia, bo trwa jeszcze uzupełnianie dokumentów.


Jest decyzja białostockich radnych - będzie mógł powstać pas startowy na Krywlanach dla małych samolotów

2.11.2017, 07:36

W Białymstoku będzie mógł powstać pas startowy dla małych samolotów. Radni przegłosowali w czwartek (2.11) zmiany w budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej, umożliwiające rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę inwestycji. Ma ona kosztować ponad 40 mln zł.


Działacze PO zachęcają radnych Białegostoku do wprowadzenia zmian w budżecie miasta w związku z budową lokalnego lotniska

31.10.2017, 15:13

Teraz albo nigdy. Tak działacze podlaskiej Platformy Obywatelskiej zachęcają radnych Białegostoku do wprowadzenia zmian w budżecie miasta. Chodzi o 16 mln zł, które radni sejmiku województwa zgodzili się przekazać na budowę lotniska lokalnego, a które miejscy radni muszą wpisać m.in. do wieloletniej prognozy finansowej.


Podlascy radni przeznaczyli kolejne 8 mln zł na pas startowy na Krywlanach

30.10.2017, 19:15

Podlascy radni dwukrotnie zwiększyli kwotę, jaką chcą przekazać na budowę lotniska lokalnego na Krywlanach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok