Radio Białystok | Wiadomości | Jest decyzja białostockich radnych - będzie mógł powstać pas startowy na Krywlanach dla małych samolotów

Jest decyzja białostockich radnych - będzie mógł powstać pas startowy na Krywlanach dla małych samolotów

autor: Edyta Wołosik

2.11.2017, 07:36, akt. 19:20

W Białymstoku będzie mógł powstać pas startowy dla małych samolotów. Radni przegłosowali w czwartek (2.11) zmiany w budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej, umożliwiające rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę inwestycji. Ma ona kosztować ponad 40 mln zł.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń


0:00
0:00
Jest decyzja białostockich radnych - będzie mógł powstać pas startowy na Krywlanach dla małych samolotów - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pas startowy dla samolotów do 50 osób

Chodzi o inwestycję na lotnisku Krywlany, obecnie wykorzystywanym głównie dla celów sportowych. Miasto chce tam zbudować pas startowy dla małych samolotów (do 50 osób), który mógłby być wykorzystywany np. dla celów biznesowych.

Koszt inwestycji szacowano na nieco ponad 30 mln zł. Po przetargu okazało się jednak, że to za mało, bo firmy, które złożyły oferty zaproponowały: 44 mln zł (polsko-litewskie konsorcjum) i 62 mln zł (Budimex).

Samorząd województwa dołoży 16 mln zł

Aby nie unieważniać przetargu i zamknąć budżet inwestycji miasto porozumiało się z samorządem województwa, gdzie większość ma koalicja PSL-PO. Przed miesiącem zdecydował on o dołożeniu do projektu 8 mln zł, a w miniony poniedziałek podniósł tę kwotę do 16 mln zł.

Aby przetarg rozstrzygnąć trzeba było jeszcze zmienić stosowne zapisy w budżecie Białegostoku na 2017 rok, jak również w tzw. wieloletniej prognozie finansowej miasta.

W miniony poniedziałek (30.10) sprawa miała stanąć na sesji Rady Miasta Białystok. Mimo, iż decyzja przez sejmik była już podjęta, większość rady miasta zdecydowała, by sesję przerwać.

Pas startowy nie dla wszystkich?

W czwartek (2.11) wieczorem ją dokończono, a głosowanie poprzedziła dyskusja. Radni PiS, którzy mają w radzie miasta samodzielną większość argumentowali, że inwestycja na Krywlanach nie będzie służyła wszystkim mieszkańcom, a przede wszystkim wąskiej grupie przedsiębiorców, którzy nie zdecydowali się partycypować w kosztach budowy.

My to nazywamy pasem startowym, który tak naprawdę nie wiadomo, komu ma służyć. Na pewno nie będzie ten pas startowy służył wszystkim mieszkańcom Białegostoku (...), będą mogli z niego korzystać tylko nieliczni. My dobrze wiemy, jaka jest różnica między lotniskiem a pasem startowym - mówił przewodniczący klubu radnych PiS Henryk Dębowski.

I przypominał, że w poprzedniej perspektywie finansowej władze samorządowe województwa podlaskiego zrezygnowały z planów budowy regionalnego portu lotniczego (argumentowały to wówczas wysokimi kosztami samej inwestycji i późniejszego jej utrzymania ).

Jestem sceptyczny, jeśli chodzi o budowę pasa startowego (...). Mieszkańcom Białegostoku tak naprawdę robi się wodę z mózgu, bo mają nadzieję, że będą mogli korzystać z tego pasa - mówił Henryk Dębowski.

Za zmianami w finansach miasta, by jednak inwestycję zrealizować, byli radni Platformy Obywatelskiej i klubu radnych prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Argumentowali, że taki pas startowy jest miastu potrzebny.

Lotnisko będzie służyło wielu celom i ten pas startowy również. Oczywiście będzie służyło biznesowi, ale biznes to nowe podatki. Celom wojskowym, ale też transplantologii, czyli szybszemu przewozowi organów ratujących życie. Będą tu mogły lądować i startować samoloty czarterowe - mówił prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Dodał, że - choć nie od razu - będzie tu też można rozwijać komunikację pasażerską. Przypomniał, że na podstawie obowiązującej umowy Aeroklub Polski będzie ponosił koszty utrzymania pasa, gdy już on zostanie oddany do użytku. "Rozstrzygnięcie tego przetargu leży w dobrze pojętym interesie mieszkańców miasta i regionu" - dodał Tadeusz Truskolaski.

Po dyskusji ogłoszona została przerwa w sesji. Po niej radny Henryk Dębowski poinformował, że - choć początkowo radni PiS mieli taki zamysł - budowa pasa startowego na Krywlanach nie zostanie wykreślona z budżetu miasta.

Chcemy żeby nasze miasto się rozwijało - mówi Henryk Dębowski

"Uważamy, że może to być decyzja nie do końca przemyślana, aczkolwiek dajemy szansę, chcemy żeby nasze miasto się rozwijało. Nie chcemy być przeciwni tego rodzaju inwestycji, aczkolwiek dla naszego miasta, regionu, potrzebne jest lotnisko regionalne" - mówił.

"Będziemy to w dalszym ciągu podtrzymywali i chcielibyśmy, aby takie lotnisko regionalne w najbliższej czy trochę odległej perspektywie w naszym województwie powstało" - dodał Dębowski.

Po głosowaniu prezydent Truskolaski powiedział dziennikarzom, że w piątek  (3.11) powinien być rozstrzygnięty przetarg.

Utwardzony pas startowy na Krywlanach ma mieć 1350 metrów długości i 30 metrów szerokości. Powstanie tam też m.in. płyta do zawracania, drogi kołowania i miejsce postoju dla samolotów.

| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni przeznaczyli kolejne 8 mln zł na pas startowy na Krywlanach

30.10.2017, 19:15

Podlascy radni dwukrotnie zwiększyli kwotę, jaką chcą przekazać na budowę lotniska lokalnego na Krywlanach.


Radni PiS chcą, by powtórzono przetarg na budowę pasa na lotnisku Krywlany

28.09.2017, 07:08

Władze Białegostoku powinny powtórzyć przetarg na budowę pasa startowego dla małych samolotów na lotnisku Krywlany - takie stanowisko zajęli radni klubu PiS. W środę (27.09) ich głosami nie przeszły zmiany w planie finansowym miasta, zwiększające budżet na tę inwestycję.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok