Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje na środę

Wakacyjne propozycje na środę

autor: Dorota Sokołowska

11.08.2021, 07:32, akt. 07:46

Festiwal "Patrząc na Wschód" i festiwal "Las Fest" - to część naszych propozycji kulturalnych na środę (11.08).

Festiwal "Patrząc na Wschód" 2019, fot. Andrzej Bajguz
Festiwal "Patrząc na Wschód" 2019, fot. Andrzej Bajguz

"Patrząc na Wschód"

Wystartował festiwal literacki "Patrząc na Wschód". W Budzie Ruskiej spotykają się ze swoimi czytelnikami i autorzy i wydawcy.

Od 13:00 jest wolna godzina na obowiązkowe czytanie: czytanie bajek znad Bajkału przez Jędrzeja Łukowskiego, godzinę później warsztaty robienia lalek podróżniczek i lalek przyjaciółek.

Po 17:00 spotkanie z Martą Konek wokół książki "Z głową w ulach". Opowieści o pszczołach z krainy miodem płynącej; aby nie tylko siedzieć, godzinę później zaś z Moniką Sznajderman wokół książki "Pusty las".

Na wieczór zapraszają Dorota Filipiak wokół książki "Rumunia. Pęknięte lustro Europy" oraz Andrzej Stasiuk wokół książki "Przewóz". Festiwal potrwa do niedzieli.


LasFest

LasFest dziś przypomina, ze na festiwalu nie tylko się ogląda spektakle, ale i projekcje filmowe. Dziś LasMóvi - czyli leśny pokaz filmów krótkometrażowych. To będzie replika 14. Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Od 21:30 półtoragodzinny maraton filmowy, podczas którego można zobaczyć cztery krótkometrażówki:

  • "Rodzina Dakotów" w reż. Toni Hilgersson (Belgia) 2019, 30’

Dziwne, przypominające śmierć stworzenie kręci się wokół łóżka dziadka Dakoty. Patriarcha wie, że pora wezwać członków klanu. Jego rodzina, nietypowa i rozbita, będzie musiała się zjednoczyć. Czy przybędą na czas, by dzielić ostatnie chwile z wodzem swojego plemienia?

  • "Zanim nadejdzie nasz czas" reż. Chloé Terren (Francja) 2019, 22’

Raphaël opiekuje się mieszkaniem swojej babci, która przebywa w domu opieki. Opowiada jej, co widzi przez okno. Obserwowane mieszkania stopniowo się wyludniają, a mężczyzna, bojąc się powiedzieć prawdę, zaczyna kłamać.

  • "Offbeat" reż. Myrte Ouwerkerk (Holandia) 2019, 20’

W przyszłości w miastach nie da się już oddychać. 20-letni perkusista Olly chce dostać się pod kopułę, gdzie powietrze jest czyste i gdzie mieszkają najlepsi muzycy. Aby tam zamieszkać musi przejść serię absurdalnych testów. Podda się systemowi czy pozostanie wierny sobie?

  • "Tęsknota" reż. Koya Kamura (Francja) 2018, 27’

Minęły dwa lata od katastrofy w Fukushimie. Murai systematycznie przemierza strefę zamkniętą w poszukiwaniu ważnej pamiątki. Pewna kobieta, dowiadując się o jego wyprawach, prosi go o nietypową przysługę.

Wszystkie filmy wyświetlane będą jednocześnie z polskimi i angielskimi napisami.


Zbliża się "Wschód Kultury"

Warto polować na wejściówki na imprezę na koniec wakacji. To "Wschód Kultury", który zacznie się w przyszłym tygodniu, ale od czwartku (12.08) można zgłaszać się do BOK-u po bilety wstępu. Festiwal odbędzie się w Białymstoku od 19 do 22 sierpnia.  

W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, teatru, filmu, społeczności) znalazło się ponad 20 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Wojtek Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni, Pink Freud, Karaś/Rogucki, Mamadou & Sama Yoon i Goście, czyli Pablopavo, Ifi Ude oraz Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska i Ewa Wałecka z Kapeli ze Wsi Warszawa, zespół Chłopcy kontra Basia oraz Jerz Igor.

W programie znalazł się także interdyscyplinarny projekt Kobiety Wschodu II, koncert z potańcówką Kapeli Batareja i Kapeli Zhydovachka oraz projekt "Robert Diabeł" w wykonaniu Natana Kryszka, Bruna Jasieńskiego, Michała Aftyki, Marcina Sojki i Daniela Wołkowyskiego.

Inny Wymiar Sztuki to cztery wystawy: "Ukraina" Stepana Rudika, "Wyśniona historia kina na Podlasiu" kolektywu Górski i Kaufman Bros & Sista, "Kaduk" Magdaleny Franczak i ekspozycja plenerowa - "Szlakiem przydrożnych kapliczek".

W ramach Innego Wymiaru Teatru widzowie zobaczą spektakl "Curik ahejm. Powrót do domu" nawiązujący do likwidacji przez hitlerowców białostockiego getta w 1943 roku, monodram Natalii Sakowicz "Romans" i spektakl "Będzie znak" w reżyserii Gosi Dębskiej.

Inny Wymiar Filmu to: "Lang ist der Weg", pierwszy film przedstawiający Holocaust z żydowskiej perspektywy oraz wielokrotnie nagradzany dokument "Wieloryb z Lorino" o mieszkańcach Półwyspu Czukockiego.

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer edukacyjny "Opowieści z Białostoczku", rozmowa z Leszkiem Szerepką o Białorusi w oparciu o jego książkę "Białoruski snajper", plenerowy performans taneczny i gra terenowa PLANTacja Sztuki oraz Wieczór szabatowy z pieśnią i opowieścią żydowską "Przy chasydzkim stole".

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstokuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok