Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę

Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę

12.08.2021, 19:14, akt. 19:18

Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na św. Górę Grabarkę k. Siemiatycz do najważniejszego w kraju sanktuarium cerkiewnego. 18-19 sierpnia odbędą się tam obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jako jedna z pierwszych w czwartek (12.08) wyruszyła kilkudziesięcioosobowa grupa pątników z Sokółki. To jubileuszowa, 30. edycja tej pielgrzymki. W sześć dni jej uczestnicy przejdą blisko 150 km trasą m.in. przez Grzybowszczyznę, Gródek, Narew, Saki, Kleszczele i Milejczyce. Po drodze dołączają do nich kolejni pielgrzymi, co sprawia, że na Grabarkę dochodzi grupa kilka razy liczniejsza niż na starcie.

W ubiegłym roku pielgrzymka nie odbyła się z powodu pandemii i związanych z nią wówczas obostrzeń.

Najwięcej pieszych pątników wyruszy do sanktuarium na Grabarce 13 sierpnia i 14 sierpnia. Będzie to m.in. grupa z Jabłecznej (Lubelskie), gdzie jest prawosławny klasztor św. Onufrego. Najliczniejsza będzie pielgrzymka z Białegostoku, która wyruszy w sobotę. W ubiegłym roku liczyła ok. dwustu osób.

15 sierpnia rozpoczną się pielgrzymki z Bielska Podlaskiego, Hajnówki i z Milejczyc. Oddzielną grupą będą żołnierze i funkcjonariusze innych służb mundurowych, których jednodniowa, licząca kilkanaście kilometrów pielgrzymka, tradycyjnie odbędzie się 18 sierpnia i wyruszy z Siemiatycz.

Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem, uważana jest za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew stoją ich obecnie tysiące, niektóre źródła mówią o 10 tys. takich krzyży. Krzyż ustawia każda grupa pielgrzymia, wiele osób zostawia też własne, niesione w różnych prywatnych intencjach.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach dawnego Związku Radzieckiego. Tysiące wiernych i hierarchów z całego świata gromadzą rokrocznie dwudniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego.

Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Podlasiu [zdjęcia]

7.06.2021, 11:59

Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji Białorusinów w Polsce w kontekście wydarzeń za wschodnią granicą. Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek (7.06) w Bielsku Podlaskim z przedstawicielami mniejszości białoruskiej.


Młodzież prawosławna modli się na Św. Górze Grabarce podczas Paschalnej Pielgrzymki

29.05.2021, 15:55

Rozmowy na tematy teologiczne, integracja, zabawa, ale przede wszystkim wspólna modlitwa - to główne cele 42. Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Św. Górze Grabarce.


Uroczystości święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce 19.08.2020

19.08.2020, 13:11

W audycji usłyszymy relację z uroczystości święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce.


Święto Przemienienia Pańskiego w Cerkwi - uroczystości na Św. Górze Grabarce

19.08.2020, 07:06

Należy do najważniejszych świąt poświęconych Chrystusowi. Prawosławni świętują w środę (19.08) Przemienienie Pańskie.


Kilka tysięcy pielgrzymów na św. Górze Grabarce

18.08.2020, 16:26

Ostatnie piesze pielgrzymki dotarły we wtorek (18.08) po południu na św. Górę Grabarkę, z powodu pandemii są mniej liczne. W środę odbędą się tam główne uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym prawosławnym sanktuarium.


Z Białegostoku wyruszyła piesza pielgrzymka na św. Górę Grabarkę

15.08.2020, 10:13

4 dni marszu i ponad 90 km do pokonania. Z cerkwi p.w. św. Eliasza w Białymstoku wyruszyła piesza pielgrzymka na św. Górę Grabarkę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok