Radio Białystok | Wiadomości | Kilka tysięcy pielgrzymów na św. Górze Grabarce

Kilka tysięcy pielgrzymów na św. Górze Grabarce

18.08.2020, 16:26, akt. 16:55

Ostatnie piesze pielgrzymki dotarły we wtorek (18.08) po południu na św. Górę Grabarkę, z powodu pandemii są mniej liczne. W środę odbędą się tam główne uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym prawosławnym sanktuarium.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Kilka tysięcy pielgrzymów na św. Górze Grabarce - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Głównym uroczystościom przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) metropolita Sawa.

Tradycyjnie przybywają w tym czasie do sanktuarium na Grabarce rzesze wiernych, w tym uczestnicy pieszych pielgrzymek z różnych miejsc w kraju. W tym roku są one mniej liczne. Wszystkie odbywały się z obostrzeniami związanymi z pandemią, w niektórych przypadkach z marszu na Grabarkę zrezygnowano.

Pierwsze pielgrzymki z prawosławnych parafii w okolicznych miejscowościach przyszły już w niedzielę. W poniedziałek byli to m.in. uczestnicy pielgrzymek z Warszawy i Jabłecznej (Lubelskie). We wtorek po południu na Grabarkę dotarła pielgrzymka z Białegostoku, która odbyła się w tym roku 35. raz. Jej organizatorem było Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Ze stolicy województwa podlaskiego wyruszyło w niej 150 osób. Ze względu na pandemię była krótsza (trwała cztery, a nie 5-6 dni), nocowano nie u gospodarzy w mijanych parafiach, ale w namiotach.

Nie odbyła się np. pielgrzymka z Sokółki, uważana za jedną z najdłuższych w kraju. Żeby zachować tradycję, grupa sokólskich wiernych spotkała się we wtorek nieopodal sanktuarium na Grabarce, by symbolicznie przejść kilkaset metrów i postawić swoje krzyże – symbole pielgrzymiej drogi na Świętą Górę, przynoszone tam od stuleci w różnych intencjach.

Nie odbyła się też tegoroczna pielgrzymka służb mundurowych, której uczestnicy spotykali się w Siemiatyczach i stamtąd szli – liczącą kilkanaście kilometrów – trasą na Grabarkę. W ostatnich latach była to jedna z najliczniejszych grup pątników – przed rokiem liczyła ok. 800 osób. Zamiast tej pielgrzymki we wtorek przed południem odprawione zostało w sanktuarium nabożeństwo polowe w intencji służb mundurowych, pokoju na świecie i ustania pandemii.

Według szacunków policji po południu w sanktuarium było ok. 3-4 tys. wiernych. Przybędzie ich wieczorem, kiedy – zgodnie ze wschodnim zwyczajem – rozpoczną się obchody. Na drogach dojazdowych i parkingach utrudnień na razie nie ma, ale policja prosi zmotoryzowanych pielgrzymów, by stosowali się do poleceń patroli, które na drogach dojazdowych mają na bieżąco informacje, gdzie są dostępne miejsca parkingowe i będą je kierowcom wskazywać.

Góra Grabarka z małą cerkwią na wzgórzu i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem to dla prawosławnych miejsce święte. Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Często nazywana jest też wzgórzem krzyży, z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce tysiące.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci, którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać tam po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR.

Po dojściu do monasteru tradycyjnie wiele osób gromadzi się przy kapliczce z cudownym źródłem u podnóża Świętej Góry. Wierzą, że tamtejsza woda ma moc uzdrawiania. Przemywają twarze i chore, bolące miejsca, a mokre chusteczki zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że zostawiają tam też swoje choroby. Potem na kolanach, modląc się, obchodzą małą cerkiew na wzgórzu.

Przedstawiciele PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób; największe ich skupiska są w województwie podlaskim. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mimo pandemii koronawirusa, pierwsze grupy pielgrzymów są w drodze na Grabarkę

13.08.2020, 15:14

Pierwsi piesi pielgrzymi ruszyli w czwartek na Świętą Górę Grabarkę k. Siemiatycz, na doroczne święto Przemienienia Pańskiego w tym najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium. Uroczystości odbędą się w dniach 18-19 sierpnia.


Święto patronalne jednej z cerkwi w sanktuarium na Grabarce

6.11.2019, 14:38

W monasterze na Górze Grabarce odbyły się w środę (06.11) uroczystości związane z patronalnym świętem cerkwi ikony Matki Boskiej "Radość Wszystkich Strapionych". To jedna z trzech świątyń w tym najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.


Prawosławni świętują Przemienienie Pańskie na Górze Grabarce

19.08.2019, 06:54

Na Świętej Górze Grabarce k. Siemiatycz odbyły się w poniedziałek (19.08) główne obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza w roku uroczystość w tym cerkiewnym sanktuarium.


Święto Przemienienia Pańskiego – tysiące prawosławnych na świętej Górze Grabarce

18.08.2019, 08:18

Na świętą Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego kraju. W niedzielę (18.08) rozpoczynają się tam dwudniowe uroczystości święta Przemienienia Pańskiego.  ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
fot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-a


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok