Radio Białystok | Wiadomości | Święto Przemienienia Pańskiego – tysiące prawosławnych na świętej Górze Grabarce

Święto Przemienienia Pańskiego – tysiące prawosławnych na świętej Górze Grabarce

autor: Anna Petrovska

18.08.2019, 08:18, akt. 19:17

Na świętą Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego kraju. W niedzielę (18.08) rozpoczynają się tam dwudniowe uroczystości święta Przemienienia Pańskiego.  

Święto Przemienienia Pańskiego na świętej Górze Grabarce, fot. Anna Petrovska
Święto Przemienienia Pańskiego na świętej Górze Grabarce, fot. Anna Petrovska

Cudowne źródełko na Grabarce - relacja Anny Petrovskiej

Pielgrzymi z całej Polski przybywają na Święto Przemienienia Pańskiego - relacja Anny Petrovskiej

Tysiące prawosławnych na świętej Górze Grabarce - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tysiące pielgrzymów na św. Górze Grabarce

Największe piesze pielgrzymki dotarły w niedzielę (18.08) po południu na św. Górę Grabarkę. W poniedziałek odbędą się tam główne uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym prawosławnym sanktuarium.

Głównym uroczystościom przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) metropolita Sawa, w asyście hierarchów z kraju i zagranicy.

Tradycyjnie już dzień lub dwa wcześniej przybywają do tego sanktuarium rzesze wiernych, w tym uczestnicy pieszych pielgrzymek z różnych miejsc w kraju. Takie grupy przyszły na Grabarkę m.in. z Warszawy, Sokółki, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Milejczyc i Jabłecznej. Do niektórych grup dołączali wierni z jeszcze odleglejszych regionów Polski.

Po raz 24. została zorganizowana pielgrzymka wojska i służb mundurowych, której uczestnicy spotkali się w niedzielę rano w Siemiatyczach i stamtąd przeszli liczącą kilkanaście kilometrów trasę na Grabarkę. To prawdopodobnie najliczniejsza w Polsce piesza pielgrzymka na Grabarkę; w tym roku wzięło w niej udział ok. 800 osób.

Również z Siemiatycz przyszła w pielgrzymce grupa pątników z polskiej parafii prawosławnej działającej w Brukseli.

W niedzielę na Grabarkę dotarła również pielgrzymka z Białegostoku, która odbyła się w tym roku po raz 34.; jej organizatorem było Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Ze stolicy województwa podlaskiego wyruszyło w niej we wtorek ok. dwustu osób, ale po drodze dołączyła jeszcze setka kolejnych pątników.

Według szacunków policji, w niedzielę po południu w sanktuarium było kilka tysięcy wiernych, ale większa ich liczba spodziewana jest wieczorem, kiedy - zgodnie ze wschodnim zwyczajem - rozpoczną się obchody. Na ok. 5 tys. osób policjanci oszacowali liczbę uczestników sobotnich uroczystości na Grabarce, związanych ze świętem Iwierskiej Ikony Matki Boskiej. Kopia tej ikony jest w sanktuarium od 2000 roku jako dar milenijny mnichów z greckiej Góry Athos.

Część pielgrzymów przyjeżdża na uroczystości samochodami i autokarami; na drogach dojazdowych i parkingach utrudnień na razie nie ma, ale policja prosi zmotoryzowanych pielgrzymów, by stosowali się do poleceń patroli, które na drogach dojazdowych mają na bieżąco informacje, gdzie są dostępne miejsca parkingowe i będą je kierowcom wskazywać.


Pielgrzymi odwiedzają kapliczkę ze źródełkiem


Po dojściu do monasteru tradycyjnie wiele osób gromadzi się przy kapliczce z cudownym źródłem u podnóża Świętej Góry. Wierzą, że tamtejsza woda ma moc uzdrawiania. Przemywają twarze i chore, bolące miejsca, a mokre chusteczki zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że zostawiają tam też swoje choroby. Wodę zabierają również do domów. "Woda z Grabarki w domu zawsze musi być" - mówią wierni.

Ci pątnicy, którzy na Świętą Górę przynieśli we własnych intencjach drewniane krzyże, zostawiają je na wzgórzu. Kilkumetrowe krzyże, w trakcie wędrówki niesione na ramionach razem przez kilka osób, ustawiają zorganizowane grupy pątników.

Góra Grabarka z małą cerkwią na wzgórzu i założonym w 1947 roku żeńskim klasztorem to dla prawosławnych miejsce święte.
Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Często nazywana jest też "wzgórzem krzyży", z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce tysiące.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci, którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać tam po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR.

Przedstawiciele PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób; największe ich skupiska są w województwie podlaskim. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.Harmonogram nabożeństw

Niedziela, 18.08.2019 

17:30 - Powitanie Hierarchów

18:00 - Nabożeństwo całonocnego czuwania ku czci Przemienienia Pańskiego

23:00 - Nabożeństwo za zmarłych – panichida


Poniedziałek, 19.08.2019

01:00 – I Liturgia Święta

04:00 – II Liturgia Święta

06:30 – III Liturgia Święta

09:30 – Liturgia Święta i uroczysta procesja z poświęceniem krzyża i owoców

źródło: PAP | red: sk, wsz

ZOBACZ TEŻ:


Tradycyjna pielgrzymka z Białegostoku wyruszyli na Świętą Górę Grabarkę - 13.08.2019

13.08.2019, 13:35

Od 18 do 19 sierpnia w najważniejszym w kraju cerkiewnym sanktuarium odbędą się obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.


Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę

12.08.2019, 16:09

Od 18 do 19 sierpnia w najważniejszym w kraju cerkiewnym sanktuarium odbędą się obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.


Pociągiem na Grabarkę – POLREGIO uruchamia dodatkowe połączenia

18.08.2019, 05:03

Tak jak w poprzednich latach, tak i teraz będą dodatkowe pociągi na Grabarkę.


Młodzież pomaga w przygotowaniach do święta na Górze Grabarce

6.08.2019, 13:55

Ponad 60 młodych osób bierze udział w przygotowaniach na Św. Górze Grabarce k. Siemiatycz do uroczystości Przemieniania Pańskiego, które odbędą się tam 18-19 sierpnia. To uczestnicy obozu roboczego, zorganizowanego tam już po raz 40.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok