Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież pomaga w przygotowaniach do święta na Górze Grabarce

Młodzież pomaga w przygotowaniach do święta na Górze Grabarce

6.08.2019, 13:55, akt. 14:24

Ponad 60 młodych osób bierze udział w przygotowaniach na Św. Górze Grabarce k. Siemiatycz do uroczystości Przemieniania Pańskiego, które odbędą się tam 18-19 sierpnia. To uczestnicy obozu roboczego, zorganizowanego tam już po raz 40.

stepmar, stock.adobe.com
stepmar, stock.adobe.com

Grabarka - z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem - to najważniejsze w Polsce prawosławne sanktuarium. Ma dla wiernych Cerkwi takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Przemienienie Pańskie jest głównym świętem w tym miejscu, uczestniczą w nim tysiące wiernych (rokrocznie - od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób), również hierarchowie z kraju i zagranicy.


Młodzież pomaga w przygotowaniach do święta

Organizatorem rozpoczętego we wtorek obozu roboczego jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, ale uczestniczą w nim nie tylko członkowie tej organizacji. Główne zadania stojące przed młodzieżą, to uporządkowanie rozległego terenu sanktuarium, przygotowanie parkingów, gotowanie, zarówno dla gości, jak i pielgrzymów. Praktycznie 24 godziny na dobę trwa pieczenie prosfor (odpowiedników opłatków w Kościele katolickim), których na uroczystości potrzeba będzie kilkanaście tysięcy.

W czasie samych uroczystości młodzież będzie pełniła rolę służby porządkowej: pomagała pielgrzymom nalewać wodę z cudownego źródła u podnóża góry, pilnowała ruchu na parkingach, obsługiwała kuchnię polową, a także regulowała ruch osób zdążających do cerkwi na szczycie wzgórza. Po obchodach uczestnicy obozu zajmą się sprzątaniem terenu sanktuarium.


Siostry zakonne z klasztoru same nie byłyby w stanie poradzić sobie z takim dużym wyzwaniem logistycznym i fizycznym. Więc skrzykujemy się co roku, prowadzimy zapisy, organizujemy taki obóz na dwa tygodnie, aby pomóc - przyznał koordynator tegorocznego obozu Michał Kuźmiuk z BMP.


W tym roku w obozie bierze udział ponad 60 osób z całego kraju. Kolejne, które np. nie mogą wziąć urlopu w pracy, dojadą w czasie weekendu i na same uroczystości Przemienienia Pańskiego.

Tradycja pielgrzymowania na Świętą Górę Grabarkę sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.


Na Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego świata 

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać tu po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach ZSRR. Największe tłumy wiernych zjawiają się na Grabarce właśnie w sierpniu, na uroczystościach Przemienienia Pańskiego. Wielu wiernych przynosi tam krzyże wotywne, ustawiane potem na wzgórzu. Są ich tam już tysiące.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma; szacunki hierarchów polskiej Cerkwi mówią o 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Wyruszyła XXVIII piesza prawosławna pielgrzymka do monasteru w Jabłecznej

15.06.2019, 09:28

9 dni marszu i ponad 250 km do pokonania. W sobotę (15.06) z Białegostoku wyruszyła XXVIII piesza prawosławna pielgrzymka do monasteru w Jabłecznej w województwie lubelskim.


Pielgrzymi z całej Polski, ale też z Rosji czy Serbii, przyjechali na Św. Górę Grabarkę

24.05.2019, 07:50

Wspólna modlitwa, rozmowy na tematy teologiczne, ale też zawody sportowe i występy zespołów. Na Św. Górze Grabarce trwa jubileuszowa 40 Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej.


Podsumowanie projektu "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic"

21.10.2018, 07:17

Integracji dzieci z Białegostoku i ich rówieśników uczących się polskiego, a mieszkających w Grodnie na Białorusi, służył zakończony w niedzielę (21.10) projekt "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic". Dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach artystycznych i w wycieczkach po regionie.


Na Św. Górze Grabarce gromadzą się pielgrzymi z całej Polski

17.08.2018, 09:36

Na Św. Górę Grabarkę przybędą w piątek (17.08) pierwsze piesze pielgrzymki. Na święto Przemienienia Pańskiego do prawosławnego sanktuarium dotrą m.in. pątnicy z Sokółki, Bielska Podlaskiego, Jabłecznej oraz z Warszawy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok