Radio Białystok | Wiadomości | Podsumowanie projektu "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic"

Podsumowanie projektu "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic"

autor: Źmicier Kościn

21.10.2018, 07:17, akt. 22.10.2018, 07:57

Integracji dzieci z Białegostoku i ich rówieśników uczących się polskiego, a mieszkających w Grodnie na Białorusi, służył zakończony w niedzielę (21.10) projekt "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic". Dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach artystycznych i w wycieczkach po regionie.

"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic", fot. Źmicier Kościn
"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic", fot. Źmicier Kościn

"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" - relacja Źmiciera Kościna

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" to projekt realizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, którego oddziałem jest Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi.

Edukacja kulturalna i wspólna integracja 

Koordynatorka projektu Katarzyna Karpińska z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku powiedziała, że ideą projektu była przede wszystkim edukacja kulturalna i integracja dzieci, które mieszkają niedaleko siebie – dzieli je zaledwie 60 kilometrów, ale też granica. "Ale to była tylko geograficzna granica, uczestnicy bardzo szybko przełamali wszelkie bariery i stworzyli grupę" – dodała.

Powiedziała, że jako organizatorzy chcieli też pokazać dzieciom, że nie ma między nimi żadnych różnic, a dla polskich dzieci z Grodna była to także możliwość ćwiczenia języka polskiego i poznania kraju przodków. 

Część dzieci z Grodna myśli też o związaniu swojej przyszłości z Białymstokiem, nauką i studiowaniem tutaj. Dlatego fajnie jest nawiązywać nowe kontakty, poznawać nowych ludzi, a przede wszystkim poznawać środowisko, w którym te dzieciaki w przyszłości rzeczywiście będą funkcjonowały – dodała.

W projekcie wzięło udział 30 dzieci

W trwającym pięć miesięcy projekcie wzięło udział 30 dzieci w wieku 10-15 lat. Spotykały się one raz na miesiąc, w weekendy. Zajęcia artystyczne odbywały się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego i w różnych miejscowościach regionu. Odbyły też liczne wycieczki do różnych części regionu. Odwiedziły m.in. świętą Górę Grabarkę, gdzie jest najważniejsze w kraju prawosławne sanktuarium, a także Tykocin, gdzie znajduje się synagoga, a przed II wojną światową w miasteczku żyła liczna społeczność żydowska. Uczestnicy poznali również historię rodu Branickich, który swe posiadłości miał nie tylko w Białymstoku, ale też np. w Choroszczy.

Podczas zajęć artystycznych dzieci mają się uczyć m.in. animacji, fotografii, malarstwa, rzeźby czy robienia scenografii. Były też zajęcia poświęcone dziedzictwu kulturalnemu regionu.

Wystawa w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Efekty tych zajęć można oglądać na wystawie, którą w niedzielę po południu otwarto w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. W sumie prezentowanych jest około 40 prac plastycznych w różnych technikach. Powstał też film z realizacji całego projektu, który wyświetlono w niedzielę. Wystawę można oglądać do 4 listopada.

Program "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" dofinansował resort kultury. Partnerami w projekcie są także: Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. 

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wstrząsające historie z czasów wojny – premiera spektaklu "Wilcze dzieci"

19.10.2018, 08:23

To historia dzieci uwikłanych w wojnę, której nie rozumieją. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w piątek (19.10) premiera spektaklu Kooperacji Flug "Wilcze dzieci".
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej wzbogaci się o kolejny eksponat

13.10.2018, 08:00

Strażacy OSP w Jurowcach przekażą muzealnikom starą pompę strażacką, która uzupełni kolekcję związaną z pożarnictwem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok