Radio Białystok | Wiadomości | Święto patronalne jednej z cerkwi w sanktuarium na Grabarce

Święto patronalne jednej z cerkwi w sanktuarium na Grabarce

6.11.2019, 14:38, akt. 14:46

W monasterze na Górze Grabarce odbyły się w środę (06.11) uroczystości związane z patronalnym świętem cerkwi ikony Matki Boskiej "Radość Wszystkich Strapionych". To jedna z trzech świątyń w tym najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.

Foto: S. Sawczuk
Foto: S. Sawczuk

Uroczystościom przewodniczyli cerkiewni hierarchowie z regionu

Uroczystościom przewodniczyli cerkiewni hierarchowie z regionu: arcybiskup bielski Grzegorz, biskup hajnowski Paweł i biskup siemiatycki Warsonofiusz.

Cerkiew ikony Matki Boskiej "Radość Wszystkich strapionych" zbudowana została w latach 1950-1956. Początkowo była drewniana, ogrzewana piecem kaflowym, z przylegającymi do niej celami mniszymi. Pierwszym siostrom zakonnym służyła również jako dom monasterski.

Jej gruntowny remont i przebudowa (świątynia została powiększona, ma nowy ikonostas i polichromie) rozpoczęły się w 2010 roku. Prace były finansowane z różnych źródeł, m.in. z resortu kultury, w ramach projektu "Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe - konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi". Wyświęcona po remoncie została 2,5 roku temu.

Najważniejszą i najbardziej znaną świątynią na Grabarce jest cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Najważniejszą i najbardziej znaną świątynią na Grabarce jest cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego. Jest tam też trzecia cerkiew - refektarzowa, pw. Zaśnięcia Bogurodzicy. To tzw. świątynia domowa żeńskiego klasztoru; siostry modlą się tam podczas codziennych nabożeństw w okresie zimowym.

Grabarka ma takie znaczenie dla prawosławnych w Polsce, jak Częstochowa dla katolików. Z tym miejscem wiąże się kult ikony Spasa Izbawnika (w jęz. starosłowiańskim - Chrystusa Zbawiciela), którą w XIII wieku przenieśli w okolicę dzisiejszej Świętej Góry mnisi z Mielnika, by uchronić przed niebezpieczeństwem w czasie najazdów tatarskich. W czasie wojennej zawieruchy ikona zaginęła.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery.

Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem pierwszą cerkiew. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na Kresach Wschodnich (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach ZSRR. Tysiące wiernych z kraju i zagranicy gromadzą rokrocznie sierpniowe obchody święta Przemienienia Pańskiego, najważniejsze w tym miejscu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cerkiew prawosławna wspomina apostoła Jakuba - pierwszego biskupa Jerozolimy

5.11.2019, 07:29

Dawna liturgia św. Jakuba Apostoła odprawiona została we wtorek (5.11) w prawosławnej katedrze w Białymstoku. Jest ona uznawana jest za jedną z najstarszych znanych liturgii Kościoła powszechnego. Zgodnie z tradycją, celebrowana jest ona tylko raz do roku, w dzień pamięci apostoła Jakuba, pierwszego biskupa Jerozolimy.


Prawosławni modlą się za zmarłych i święcą groby

1.11.2019, 08:59

Modlitwa za zmarłych i święcenie grobów. 1 listopada również na prawosławnych cmentarzach jest dość tłoczno.


Prawosławni obchodzą święto Opieki Matki Bożej

14.10.2019, 15:54

Jest patronką wielu parafii na Podlasiu. Święto ustanowione zostało na pamiątkę cudownego objawienia się Bogurodzicy świętemu Andrzejowi i jego uczniowi Epifaniuszowi w X. wieku w świątyni w Błachernach, w Konstantynopolu, gdzie przechowywana była szata Matki Bożej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok