Radio Białystok | Wiadomości | Cerkiew prawosławna wspomina apostoła Jakuba - pierwszego biskupa Jerozolimy

Cerkiew prawosławna wspomina apostoła Jakuba - pierwszego biskupa Jerozolimy

autor: Anna Petrovska

5.11.2019, 07:29, akt. 12:28

Dawna liturgia św. Jakuba Apostoła odprawiona została we wtorek (5.11) w prawosławnej katedrze w Białymstoku. Jest ona uznawana jest za jedną z najstarszych znanych liturgii Kościoła powszechnego. Zgodnie z tradycją, celebrowana jest ona tylko raz do roku, w dzień pamięci apostoła Jakuba, pierwszego biskupa Jerozolimy.

Sobór św. Mikołaja w Białymstoku, fot. Anna Petrovska
Sobór św. Mikołaja w Białymstoku, fot. Anna Petrovska

W katedrze św. Mikołaja w Białymstoku odprawił ją ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub, który obchodzi też w tym dniu imieniny. Po uroczystości duchowieństwo, wierni oraz przedstawiciele władz i służb składali hierarsze okolicznościowe życzenia. W imieniu zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy, zrobił to arcybiskup bielski Grzegorz.

"Myślami byliśmy razem z tymi, którzy towarzyszyli apostołowi Jakubowi w jego posłudze i w sprawowaniu boskiej liturgii (...)" - mówił abp Jakub na zakończenie uroczystości. Dziękował jej uczestnikom, dziękował też za pamięć i życzenia. "Dziękuję za waszą codzienną pomoc, dlatego że posługa biskupia potrzebuje takiej pomocy" - dodał, zwracając się do wiernych i duchowieństwa.

Liturgia św. Jakuba była też sprawowana we wtorek w kaplicy akademickiej świętych Cyryla i Metodego w Warszawie. Przewodniczył jej ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej abp Jerzy.

Tradycyjnie przypisuje się autorstwo tej liturgii pierwszemu biskupowi Jerozolimy - świętemu Jakubowi. Współcześni liturgiści w większości przyjmują, że powstała ona w okresie między końcem IV i początkiem V wieku. Nie wykluczają jednak, że niektóre modlitwy i gesty sięgają czasów apostolskich.

Trudnością dla duchownych, którzy w latach 90. ubiegłego wieku doprowadzili do wznowienia odprawiania tej liturgii w Polsce, był przede wszystkim tekst. Udało się go zdobyć z zagranicy dopiero w latach 80.

Tradycja odprawiania jej w Białymstoku sięga 1999 roku. Jedną z głównych cech liturgii św. Jakuba jest jej prostota. Na czas nabożeństwa (trwa ono około dwóch godzin) biskup przywdziewa szaty liturgiczne należne zwykłemu kapłanowi, nie ma ponadto nakrycia głowy. Podczas kazania hierarcha i towarzyszący mu koncelebransi siedzą, wierni stoją. Wszystkie czytania, pochodzące zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu, kapłan czyta stojąc przodem do wiernych. Modlitwa Pańska nie jest śpiewana, lecz recytowana.

W Kościele prawosławnym powszechnie odprawia się trzy inne rodzaje liturgii: najczęstszą - św. Jana Chryzostoma, a także św. Bazylego oraz tzw. liturgię "Uprzednio Poświęconych Darów".

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Za centrum prawosławia uważane jest województwo podlaskie, bo to tam są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Cerkwi prawosławnej tradycyjna sobota wspominania zmarłych

2.11.2019, 09:38

Wierni Cerkwi prawosławnej w Polsce odwiedzają 2 listopada cmentarze, w cerkwiach odprawiane są liturgie i modlitwy za zmarłych. W ten dzień przypada bowiem w tym roku tzw. rodzicielska sobota - tradycyjny w prawosławiu czas wspominania tych, co odeszli.


Prawosławni modlą się za zmarłych i święcą groby

1.11.2019, 08:59

Modlitwa za zmarłych i święcenie grobów. 1 listopada również na prawosławnych cmentarzach jest dość tłoczno.


Prawosławni obchodzą święto Opieki Matki Bożej

14.10.2019, 15:54

Jest patronką wielu parafii na Podlasiu. Święto ustanowione zostało na pamiątkę cudownego objawienia się Bogurodzicy świętemu Andrzejowi i jego uczniowi Epifaniuszowi w X. wieku w świątyni w Błachernach, w Konstantynopolu, gdzie przechowywana była szata Matki Bożej.


W Potoce uroczyście poświęcono kaplicę ku czci św. Anny

5.10.2019, 17:35

Upamiętnia nieistniejącą już cerkiew św. Jerzego i ofiary tragedii sprzed 74 lat. W Potoce w gminie Michałowo uroczyście poświęcono w sobotę (5.10) kaplicę ku czci św. Anny.  
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok