Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska straż graniczna informuje o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy

Podlaska straż graniczna informuje o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy

28.08.2021, 13:28, akt. 1.09.2021, 18:05

Kolejne 130 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski zanotowała w piątek (28.08) Straż Graniczna. Funkcjonariusze zatrzymali 40 cudzoziemców, a pozostałe 90 prób udaremnili. Zatrzymali też Syryjczyka ze szwedzką kartą pobytu. Usłyszy on zarzut pomocnictwa.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Znów wzrosła liczba nielegalnych prób przekroczenia granicy

"Liczba nielegalnych prób przekroczenia granicy z Białorusi do Polski znów wzrosła. Wczoraj, tj. 28.08, takich prób było 130. Strażnicy graniczni zatrzymali 40 cudzoziemców, pozostałe 90 prób zostało udaremnionych. Zapowiada się pracowity weekend" – napisano na Twitterze Straży Granicznej.Rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska poinformowała, że wśród zatrzymanych cudzoziemców było 14 obywateli Syrii, pięcioro obywateli Somalii i dwudziestoosobowa grupa. Tożsamość jej członków jest jeszcze potwierdzana. Po zakończeniu czynności zatrzymani trafią do ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców, które prowadzi SG.

Strażnicy w piątek zatrzymali ponadto obywatela Syrii, który miał szwedzką kartę pobytu, a więc w UE przebywa legalnie. Czekał on na pozostałych Syryjczyków pod granicą. Według ustaleń funkcjonariuszy mężczyzna przyjechał busem, aby wywieźć pozostałych cudzoziemców w głąb kraju bądź dalej, do Europy Zachodniej. rzeczniczka SG powiedziała, że trwają w jego sprawie czynności. Ma usłyszeć zarzut pomocnictwa.


W sierpniu SG zanotowała blisko 3200 prób nielegalnego przekroczenia granicy

W sierpniu Straż Graniczna zanotowała blisko 3200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymała ok. 950 cudzoziemców, a pozostałe próby udaremniła. Ppor. Michalska poinformowała też, że według piątkowych danych w ośrodkach strzeżonych przebywa ponad 1100 osób.

Ponadto od początku lipca SG przyjęła od cudzoziemców ponad 1,5 tys. wniosków o objęcie ochroną międzynarodową. Rzeczniczka SG wyjaśniła, że procedura szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w tej sprawie trwa około pół roku.

Przez ten czas osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, przebywają w ośrodkach strzeżonych. Jeżeli osoby wnioskujące o ochronę dostają się legalnie na terytorium Polski, czyli np. przez przejście graniczne, trafiają do otwartych ośrodków dla cudzoziemców lub mogą podać adres, pod którym będę czekać na decyzję. "One są wtedy legalnie w Polsce" – zaznaczyła rzeczniczka SG.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

Komisja Europejska uważa, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie jest kwestią migracji, lecz agresji na Polskę. Służby prasowe KE przekazały, że jest to też stanowisko Unii Europejskiej, które było wyrażane wcześniej przez ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Od kilkunastu dni po białoruskiej stronie granicy, w okolicy Usnarza Górnego koczuje grupa migrantów. Przejście do Polski uniemożliwiają im Straż Graniczna, policja i wojsko.


Według informacji Straży Granicznej, w obozowisku są 24 lub nieco więcej osób. Fundacja Ocalenie, której pracownicy i wolontariusze są w Usnarzu Górnym, czyli po polskiej stronie, i komunikują się z imigrantami przez megafony, otrzymuje od nich informacje, że w obozie są 32 osoby.

Na granicy jest budowane ogrodzenie. W piątek szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że na granicy polsko-białoruskiej powstało już 6 km płotu.

„Płot wykonany jest z drutu ostrzowego i ma wysokość 2,5 m. Pod ogrodzeniem rozłożone są trójwarstwowe zasieki" – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezes RARS: transport z pomocą nadal czeka przy granicy z Białorusią

27.08.2021, 19:54

Transport z pomocą nadal czeka przy granicy z Białorusią. Dziś została wysłana kolejna nota do władz białoruskich z prośbą o decyzję. Czekamy na odpowiedź – powiedział w piątek (27.08) prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.


Zatrzymano ponad 30 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską

27.08.2021, 19:50

Tylko w piątek (27.08) do godziny 16:00 Straż Graniczna zatrzymała ponad 30 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


Niektóre podlaskie organizacje stanęły w obronie funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy

27.08.2021, 14:13

Kilka podlaskich organizacji stanęło w obronie funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy, którzy pracują na polsko-białoruskiej granicy.  


Zmieniła się liczba cudzoziemców koczujących na granicy przy Usnarzu Górnym - informuje SG

27.08.2021, 12:04

Zmienia się liczba osób w obozowisku cudzoziemców koczujących przy polsko-białoruskiej granicy na wysokości wsi Usnarz Górny - poinformowała w piątek (27.08) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Według danych pograniczników, jest tam 28 imigrantów, w tym cztery kobiety.


Imigranci wciąż próbują przekraczać polsko-białoruską granicę

27.08.2021, 08:44

Nielegalni imigranci ciągle próbują przekraczać polsko-białoruską granicę.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok