Radio Białystok | Wiadomości | Wieniec dożynkowy przygotowany w Podlaskiem zdobył nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Wieniec dożynkowy przygotowany w Podlaskiem zdobył nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

19.09.2021, 07:15, akt. 07:27

Wieniec z kolonii Boćki, który reprezentował województwo podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich, zdobył nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy województwa podlaskiego, fot. Sylwia Krassowska
Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy województwa podlaskiego, fot. Sylwia Krassowska

Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego ozdobiły w sobotę (18.09) tradycyjne wieńce dożynkowe z trzynastu województw, które stanęły w szranki o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zmaganiom konkursowym przyglądała się pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem doradcy prezydenta dr. Barbary Fedyszak-Radziejowskiej uhonorowała wieńce przygotowane w województwach opolskim (III miejsce), podkarpackim (II miejsce) oraz podlaskim (I miejsce). Małżonka prezydenta wręczyła statuetki zespołom, które zajęły II i III miejsce. Zwycięzca otrzyma wyróżnienie w niedzielę (19.09) podczas głównych uroczystości dożynkowych, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy.

"Wszyscy jesteście zwycięzcami. Naprawdę nie potrafiłabym wybrać najpiękniejszego wieńca" – podkreśliła pierwsza dama, dziękując uczestnikom konkursu. "Dziękuję, że przywieźli Państwo ze sobą cząstkę tego, z czego Państwo jesteście najbardziej dumni - cząstkę swojej małej ojczyzny, swojego zakątka Polski" - dodała.

Celem konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej. W tym roku zgłosiły się do niego grupy z 13 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.

Główne uroczystości dożynkowe rozpoczną się w niedzielę o godz. 11:00 mszą św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu. Po nabożeństwie na placu przed Kościołem para prezydencka wręczy dyplomy grupom wieńcowych, a następnie - ok. godz. 12:30 - przejdzie w korowodzie dożynkowym na miejsce ceremoniału dożynkowego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, gdzie zaplanowano wystąpienie prezydenta.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wojewódzkie Święto Plonów w Dąbrowie Białostockiej [zdjęcia]

12.09.2021, 08:46

Są tradycyjne obrzędy dożynkowe, prezentacja rękodzieła ludowego i sprzętu rolniczego oraz koncerty. W Dąbrowie Białostockiej trwa Wojewódzkie Święto Plonów.


Wieniec z Sejn zwyciężył - 07.09.2021

7.09.2021, 10:15

Grupa teatralna z Domu Litewskiego w Sejnach zajęła pierwsze miejsce w dożynkach diecezji Ełckiej. Wizerunek Świętej Rodziny spodobał się jurorom i biskupowi- twierdzą uczestniczki święta Cecylia, Biruta, Anna i Eugenia.


Wieniec z kolonii Boćki będzie reprezentował Województwo Podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich [zdjęcia]

30.08.2021, 14:15

Zgodnie z tradycją ludową wieniec dożynkowy to forma podziękowania za zebrane plony i urodzaj. Zwykle miewał kształt wielkiej korony lub koła. I do tej formy nawiązuje wieniec z kolonii Boćki, który będzie reprezentował Województwo Podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok