Radio Białystok | Wiadomości | Do szpitali trafia coraz więcej chorych na COVID-19 - brakuje miejsc dla pacjentów z innymi schorzeniami

Do szpitali trafia coraz więcej chorych na COVID-19 - brakuje miejsc dla pacjentów z innymi schorzeniami

autor: Ryszard Minko

18.11.2021, 17:46, akt. 18:07

Czwarta fala epidemii koronawirusa dotyka głównie osoby niezaszczepione.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Do szpitali trafia coraz więcej chorych na COVID-19 - brakuje miejsc dla pacjentów z innymi schorzeniami - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sytuacja jest o tyle trudna, że coraz więcej zakażonych pacjentów trafia do szpitali i brakuje miejsc dla pacjentów z innymi schorzeniami. Tak jest, chociażby w Podlaskiem gdzie kolejne oddziały szpitali ponownie zamieniają się w covidowe – inni pacjenci zmuszeni są do przerwania leczenia albo znacznie dłużej czekają na pomoc. 

Jednym z przykładów obrazujących problem jest sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Bielsku Podlaskim, gdzie wszystkie respiratory są zajęte przez pacjentów z COVID-19. Dla nich też zarezerwowano wszystkie inne oddziały szpitala – poza ginekologicznym i pediatrią. To oznacza, że pacjenci niezakażeni muszą szukać pomocy w szpitalach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów: w Siemiatyczach, Hajnówce, Wysokiem Mazowieckiem czy w Białymstoku - mówi zastępca dyrektora do spraw medycznych Szpitala w Bielsku Podlaskim Arsalan Azzaddin.

Dodaje, że sytuacja była możliwa do przewidzenia z powodu małej liczby zaszczepionych osób. Niemal wszyscy covidowi pacjenci szpitala w Bielsku Podlaskim są nieszczepieni.

Z podobną sytuacją spotykają się właściwe wszystkie placówki, w których, choć część łózek przeznaczono dla chorych na COVID-19. W białostockim Szpitalu MSWiA z dostępu dla niezakażonych wyłączono dwa oddziały – internistyczny i geriatryczny, co oznacza, że dotychczasowi pacjenci są albo wypisywani do domu, albo przenoszeni do innych szpitali. 

Tymczasem na ich miejsca trafiają chorzy na COVID-19 – głównie niezaszczepieni – mówi zastępca dyrektora do spraw medycznych Szpitala MSWiA w Białymstoku Marek Kiluk. Dodaje, że przebieg ich choroby jest dużo cięższy niż u osób zaszczepionych, a w przypadku terapii respiratorowej często kończy się śmiercią.

Głownie niezaszczepieni przeciwko koronawirusowi wypełniają też białostocki szpital tymczasowy przy ulicy Żurawiej. I tu także poszkodowani są pacjenci cierpiący na inne choroby, bo chociażby pacjenci z rakiem płuc do tej pory mogli liczyć na możliwie kilkudniową kolejkę do badań – teraz, po przesunięciu ponad połowy personelu na oddział covidowy – oczekiwanie na badanie trwa ponad miesiąc – mówi onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Kamil Karpowicz.

W jego opinii obecna fala zachorowań jest efektem działań ruchów antyszczepionkowych. Podpalano punkty szczepień, wyzywano lekarzy, to teraz są efekty – na 100 pacjentów z COVID-19, 90 jest nieszczepionych – mówi onkolog.

Problem dostrzega wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Także z jego ustaleń wynika, że obecnie na oddziałach covidowych są przede wszystkim osoby nieszczepione. Wojewoda mówi wręcz, że to nieszczepieni odpowiadają za obecnie jedną z najgorszych sytuacji epidemicznych w Polsce. W Podlaskiem zaszczepionych jest niespełna 45 procent uprawnionych.

Tylko 17 listopada potwierdzono w Polsce prawie 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Obecnie w szpitalach przebywa ponad 15 tysięcy osób. 1345 walczy o życie pod respiratorem, a minionej doby zmarło 370 osób.

Tymczasem tylko w województwie podlaskim działa ponad 300 punków szczepień, w których niemal od ręki można przyjąć wybrany przez siebie preparat. Mimo to, ze sczepień w regionie skorzystało do tej pory około 45 procent uprawnionych.

Eksperci, między innymi członkowie rady medycznej przy premierze doradzają, by wzorem innych Państw, w Polsce wprowadzono ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Na razie jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Raport zakażeń - 18 listopada 2021 r.

18.11.2021, 10:38

Badania potwierdziły 24 882 nowe zakażenia koronawirusem. To najwyższy wynik w tej fali pandemii. Zmarło 370 osób z COVID-19 – poinformowało w czwartek (18.11) Ministerstwo Zdrowia.


Raport zakażeń - 17 listopada 2021 r.

17.11.2021, 10:38

Badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły 463 osoby z COVID-19 – poinformowało w środę (17.11) Ministerstwo Zdrowia. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii.


Szymon Bielonko

17.11.2021, 07:40

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Zmniejsza się liczba klas, które na Suwalszczyźnie zamknięto z powodu koronawirusa

16.11.2021, 07:24

W ubiegłym tygodniu na zdalnym nauczaniu było ponad 1500 uczniów. Teraz ta liczba spadła niemal o połowę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
DAJ SIĘ ZACZAROWAĆ W NIE TEATRZEfot. Marta Sołtys
REGION
27.05.2022, 22:09, akt. 28.05.2022, 07:18

Rozpoczęły się Dni Augustowa

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok