Radio Białystok | Wiadomości | Drewniany dom przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku wciąż na sprzedaż - mimo że jest zabytkiem

Drewniany dom przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku wciąż na sprzedaż - mimo że jest zabytkiem

autor: Michał Buraczewski

24.11.2021, 15:44, akt. 16:41

Wpis do rejestru zabytków nic nie zmienił - władze Białegostoku nadal planują sprzedać drewniany dom przy ulicy Mazowieckiej 31/1. Chodzi o charakterystyczny budynek nazywany przez niektórych mieszkańców "żelazkiem".

Zabytkowy drewniany dom przy ulicy Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Zabytkowy drewniany dom przy ulicy Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Jak mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk, miejski zabytek jest właściwie zabezpieczony przed dalszą degradacją.


- To, że on został wpisany do rejestru, oczywiście wprowadza pewnego rodzaju obostrzenia dla potencjalnego nabywcy. Wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli ten obiekt stanie się własnością kogoś, kto go odrestauruje. (...) Dom jest zabezpieczony płytami, a także w inny sposób zapewniający to, że nie dochodzi do degradacji substancji budowlanej. Nic się z nim nie dzieje takiego, co obniżyłoby jego wartość artystyczną, zabytkową i techniczną - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.


Nabywca domu będzie mógł go przenieść i wybudować w tym miejscu coś nowego. Adam Musiuk dodaje, że w takim przypadku właściciel nieruchomości będzie musiał zaplanować inwestycję także na sąsiednich działkach między ulicami Wesołą, Waszyngtona i Kaczorowskiego.


- Ten zapis zabezpiecza ten budynek, bo pozwala na prowadzenie prac remontowych - w żaden sposób ich nie ogranicza. Natomiast w przypadku, gdy ten budynek miałby zniknąć, czy - niestety, co się zdarza w Białymstoku - spłonąć, to w tym miejscu nie będzie możliwe postawienie czegokolwiek innego. Musiałaby zostać wykonana cała inwestycja (na całym terenie między ulicami Wesołą, Waszyngtona i Kaczorowskiego - przyp. red.) - podkreśla zastępca prezydenta.


Na razie Adam Musiuk nie informuje o terminie drugiego przetargu. Pierwszy, który był w czerwcu, zakończył się niepowodzeniem. Zgłosił się tylko jeden potencjalny nabywca, który zrezygnował z licytacji. Cena wywoławcza wynosiła wtedy 650 tysięcy złotych.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dalej z drewnianym domem przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku?

22.11.2021, 07:21

Ten budynek to pamiątka po dawnej, drewnianej architekturze Białegostoku, ale na razie chronią go tylko przepisy. Charakterystyczny dom przy ulicy Mazowieckiej 31/1 - nazywany przez niektórych mieszkańców żelazkiem - od blisko miesiąca jest w rejestrze zabytków.


Co można zrobić z zaniedbanymi pustostanami w Białymstoku, by nie popadały w ruinę, a zyskały nowe życie?

1.11.2021, 09:51

To próba wskrzeszenia umierających starych, drewnianych i murowanych domów w Białymstoku. Co można zrobić z zaniedbanymi pustostanami, by nie popadały w ruinę, a zyskały nowe życie? Konsultacje z mieszkańcami miasta prowadzi na ten temat kilka białostockich organizacji.


Przedwojenny dom z ul. Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku trafił do rejestru zabytków

31.10.2021, 06:51

To potwierdzenie wcześniejszej zapowiedzi. Przedwojenny, drewniany dom z ul. Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku trafił do rejestru zabytków. Dzięki temu ma być lepiej chroniony przed zniszczeniem.


Czy uda się ocalić zabytkowy budynek przy ul. Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku?

15.04.2021, 14:00

Władze Białegostoku planują sprzedaż kolejnego zabytkowego budynku. Tym razem nowego właściciela ma mieć charakterystyczny, przedwojenny, drewniany dom przy ulicy Mazowieckiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok