Radio Białystok | Wiadomości | Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki ze swoimi spektaklami w Armenii

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki ze swoimi spektaklami w Armenii

8.12.2021, 13:00, akt. 13:05

Popularyzacji polskiego teatru za granicą służy projekt Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, który pokaże swoje spektakle po raz pierwszy w Armenii. Tamtejsza publiczność będzie mogła zobaczyć dwa spektakle białostockiego teatru.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Kierunek Erywań" to kolejny po "Kierunek Telawi" projekt Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, który ma promować polski teatr za granicą.

Teatr będzie przebywał w Armenii do 15 grudnia - poinformowała instytucja w środę. W ramach projektu teatr pokaże swoje dwa spektakle: "Błoto" w reżyserii Martyny Łyko oraz "Treny" w reżyserii Grzegorza Suskiego.

Wizyta w Armenii, a dokładnie w Erywaniu, jest - jak podaje teatr - kontynuacją współpracy nawiązanej z Państwowym Teatrem Akademickim im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu. Armeński teatr był zaproszony kilkukrotnie na festiwal białostockiego teatru "Kierunek Wschód".


- Wyjazd do Armenii jest kontynuacją naszej współpracy z Teatrem z Erywania, która od niemal trzech lat układa się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że dzięki temu wyjazdowi kooperacja pomiędzy instytucjami jeszcze bardziej się zacieśni - powiedział dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak.


Ocenił, że spektakle armeńskiego teatru są na bardzo wysokim poziomie, więc - jak dodał - białostocki zespół ma "wysoko postawioną poprzeczkę".

Jak zauważyła zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego dr Martyna Zaniewska, wyjazd to duże wyzwanie organizacyjne.


- To nasza pierwsza wizyta w Państwowym Teatrze Akademickim im. Gabriela Sundukyana, dlatego liczymy na możliwość przyjrzenia się pracy tej instytucji, a także wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania, marketingu oraz promocji - dodała Zaniewska.


Teatr Dramatyczny w listopadzie zrealizował podobny projekt "Kierunek Telawi" dzięki współpracy z Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Waży Pszaweli – jak podkreśla teatr - najstarszą gruzińską sceną teatralną. Gruzińska publiczność mogła obejrzeć także dwa spektakle.

Na realizację projektu "Kierunek Erywań" a także "Kierunek Telawi" białostocki teatr pozyskał środki z resortu kultury, a także budżetu województwa podlaskiego.

Teatr Dramatyczny wcześniej pokazywał swoje spektakle m.in. na Białorusi, Ukrainie, w Indiach i Mołdawii.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Teatr Dramatyczny przygotował spektakl "Za wolność, byś wolny był"

2.12.2021, 17:14

Ma przypominać o ofiarach represji i przybliżyć młodym ludziom trudną historię PRL. Spektakl pt. "Za wolność, byś wolny był" przygotował Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Widowisko powstało z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.


Performatywne czytanie dramatu "Burmistrz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk

14.11.2021, 11:30

W Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku mieliśmy okazję słuchać czytania performatywnego dramatu „Burmistrz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Błażeja Piotrowskiego.


Teatr Dramatyczny pokaże swoje spektakle w Gruzji i Armenii

3.11.2021, 13:22

Dwa spektakle - "Błoto" w reżyserii Martyny Łyko i "Treny" w reżyserii Grzegorza Suskiego - pokaże na deskach zagranicznych teatrów Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W środę (3.11) zespół wyrusza do Gruzji, a na początku grudnia do Armenii.


Teatr Dramatyczny otrzymał blisko półtora miliona złotych na realizację aż ośmiu projektów artystycznych

31.10.2021, 11:46

Mimo remontu głównej sceny - to będzie wyjątkowy sezon od lat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok